4 راه تضمینی دریافت انواع پاسپورت ترکیه

21 شهریور 1401
0 دیدگاه

با توجه به تابعیت یا اقامت ترکیه، دانستن انواع پاسپورت ترکیه مفید است. در صورت پذیرش تابعیت ترکیه متوجه خواهید شد که چه نوع پاسپورتی به شما اعطا خواهد شد.

انواع پاسپورت ترکیه

مانند سایر کشورها، در ترکیه نیز انواع مختلفی از گذرنامه ها بسته به وضعیت دارنده آن وجود دارد که در زیر میتوانید رنگ های مختلف را هنگام دریافت پاسپورت ترکیه بخوانید:

  • پاسپورت معمولی یا پاسپورت بوردو (رنگ قهوه ای)
  • پاسپورت ویژه (رنگ سبز)
  • پاسپورت سیاه یا پاسپورت دیپلماتیک (رنگ مشکی)
  • پاسپورت خدماتی (رنگ خاکستری)

پاسپورت معمولی ترکیه

پاسپورت معمولی نوعی پاسپورت است که بدون شرایط خاص به شهروندان ترکیه داده می شود. به پاسپورت معمولی که توسط وزارت امور داخله صادر می شود، به دلیل رنگ آن، پاسپورت مایل به رنگ قهوه ای نیز خوانده می شود.

دارندگان گذرنامه معمولی می توانند با استفاده از پاسپورت خود مستقیماً وارد بسیاری از کشورها شوند. در این مقاله می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این کشورها پیدا کنید.

پاسپورت معمولی 38 صفحه است و ویزای صادر شده در این صفحات قابل مشاهده است. بسته به تقاضا، مدت گذرنامه می تواند یک دوره 6 ماه تا 10 سال را پوشش دهد.

توجه به این نکته مهم است که خارجی هایی که برای شهروندی ترکیه درخواست داده اند، این نوع پاسپورت را دریافت خواهند کرد.

پاسپورت سبز ترکیه

گذرنامه ویژه فقط برای افرادی صادر می شود که دارای وضعیت کارمند دولتی در یک سازمان دولتی هستند و در صندوق بازنشستگی ثبت نام کرده اند.

نمایندگان سابق مجلس و وزرای سابق کارمندان دولت و سایر کارمندان دولت که در رده های اول، دوم و سوم یا بازنشسته هستند. رؤسای کلان شهرها و ولسوالی ها (در دوران تصدی خود)، شهرداران سابق بازنشسته درجه یک ورزشکاران دولتی، خصوصی Türk Telekom، تی سی.

همینطور به فرزندانی که بیش از 25 سال سن ندارند و همسران کارمندان دولت گذرنامه سبز داده می شود.

پاسپورت خدمات ترکیه

برای افرادی که از طرف دولت به خارج از کشور اعزام می شوند اما پاسپورت سیاه (دیپلماتیک) یا سبز (خصوصی) ندارند، گذرنامه خدماتی صادر می شود.

افرادی که به طور رسمی توسط دولت، ادارات خصوصی یا شهرداری ها به خارج از کشور اعزام شده اند. افرادی که به عنوان کارمند دولتی در سازمان های بین المللی که جمهوری ترکیه عضو آن است، کار می کنند.

افراد منصوب توسط اداره هوایی ترکیه و جمعیت هلال احمر ترکیه، گذرنامه مهر خدمت برای همسر، فرزندان صغیر، خواهر و برادر صغیر، فرزندان زیر سن قانونی و مقیم والدین، غیر متاهل، فاقد شغل، ادامه تحصیل و زیر 25 سال صادر می شود.

آیا می توان با پاسپورت خدماتی یک تور گردشگری انجام داد؟

گذرنامه خدمت نوعی گذرنامه است که فقط مدت زمان وظایف آن را پوشش می دهد. شما نمی توانید با آن برای مقاصد توریستی به خارج از کشور سفر کنید. در چنین مواقعی هم شما و هم موسسه صادر کننده گذرنامه در مظنون خواهید بود.

گذرنامه دیپلماتیک ترکیه

نوعی مدرک هویتی بین المللی است که توسط وزارت امور خارجه صادر می شود و سمت دیپلمات ها را مشخص می کند و به آنها امتیاز می دهد.

گذرنامه های دیپلماتیک برای مقامات دولتی و خانواده های آنها که برای شرکت در کنگره ها و کنفرانس ها به خارج از کشور اعزام شده اند صادر می شود. مشکی و دارای 28 صفحه و از پرداخت هزینه معاف است.

پاسپورت ترکیه جایگاه جهانی توسعه یافته ای را به خود اختصاص داده است، زیرا در بین مهم ترین و بهترین پاسپورت های جهان در رتبه بیستم قرار دارد.
هر کسی که دارای پاسپورت ترکیه باشد می تواند بدون نیاز به اخذ ویزای ترانزیت به بیش از 72 کشور جهان وارد شود و دارنده آن می تواند در بدو ورود به فرودگاه کشور مورد نظر با اخذ ویزا از مرزهای بیش از 40 کشور عبور کند.

یکی از بارزترین ویژگی های این پاسپورت این است که حداکثر ظرف مدت سی روز می توان آن را دریافت کرد و گاهی اوقات این کار تنها در عرض ده روز قابل انجام است.

یک خارجی که پاسپورت ترکیه را دریافت کرده باشد، می تواند از تمام حقوقی که یک شهروند ترکیه به دست می آورد، بهره مند شود، به ویژه بهره مندی از برنامه های بازنشستگی و آزادی رای در انتخابات عمومی که در این کشور برگزار شد.

پاسپورت ترکیه بلافاصله پس از اخذ شهروندی ترکیه اخذ می شود و به دارنده این امکان را می دهد تا اولین شهروندی خود را حفظ کند.
دارنده این پاسپورت کلیه خدمات ارائه شده به شهروند ترکیه مانند خدمات آموزشی و پزشکی را دریافت خواهد کرد. برای مادام العمر قابل تجدید خواهد بود.

مهمترین راه های اخذ انواع پاسپورت ترکیه

  • با اقامت در ترکیه با قرارداد کاری به مدت پنج سال مستمر و بدون وقفه قابل دریافت است.
  • با خرید ملکی به ارزش کمتر از دویست و پنجاه هزار دلار آمریکا با تعهد عدم فروش آن قبل از گذشت سه سال از تاریخ خرید آن.
  •  ازدواج با یک شهروند ترکیه با اثبات واقعی بودن این ازدواج و به منظور اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه نیست.
  • این امر با ایجاد سرمایه گذاری تجاری با سرمایه حداقل پانصد هزار دلار آمریکا امکان پذیر است.
  • موارد استثنایی و خاصی وجود دارد که در آنها پاسپورت ترکیه اعطا می شود.

علت پر طرفدار بودن پاسپورت ترکیه برای سرمایه گذاران نسبت به سایر پاسپورت ها

زیرا ترکیه از قدرت اقتصادی منحصر به فردی در سطح جهانی برخوردار است و اقتصاد این کشور علاوه بر ثبات سیاسی، همچنان بهترین نتایج را کسب می کند.

اشغال موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد این کشور در میانه قاره های این جهان، زیرا مشرف به مهمترین دریاها است.
امکان ایجاد یک سرمایه گذاری متمایز و کسب بالاترین بازده سرمایه گذاری بر اساس آنچه ترکیه از عناصر موفقیت خود دارد.
دستیابی به آن آسان در نظر گرفته می شود و این برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان است.

پس پاسپورت ترکیه با توجه به تمامی مزیت های ذکر شده علاوه بر داشتن انواع مختلف، یکی از بهترین پاسپورت های دنیاست.

از شما عزیزان که تا پایان محتوا انواع پاسپورت ترکیه در سایت ترامند با ما همراه بودید، متشکریم.

ارسال دیدگاه