مراحل دریافت اقامت ترکیه برای پزشکان

17 آبان 1401
0 دیدگاه
مراحل دریافت اقامت ترکیه برای پزشکان 2022 - ترامند | امور مهاجرتی ترکیه

در این محتوا به ارزیابی مهاجرت پزشکان و همچنین دریافت اقامت ترکیه برای پزشکان خواهیم پرداخت. نزدیک بودن ترکیه از لحاظ مسافتی به ایران، شباهت های فرهنگی، پایین بودن هزینه های زندگی و طبیعت زیبای کشور ترکیه همه جزو مواردی به حساب می آیند که این کشور را به مقصدی پرطرفدار و محبوب بین ایرانیان تبدیل کرده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان اینجا کلیک کنید.

ترکیه یک کشور بین قاره ای است که به عنوان پل طبیعی بین اروپا و آسیا شناخته می شود. استانبول یکی از تاریخی ترین شهرهای جهان و آنکارا پایتخت ترکیه، به عنوان یکی از پرطرفدار ترین مقاصد سفر ایرانیان است.

به تازگی این کشور به مقصدی برای مهاجرت کاری پزشکان تبدیل شده است. همین مسئله سبب شده است که به ارزیابی جزییات مختلفی در خصوص مهاجرت پزشکان به ترکیه بپردازیم.

راه های دریافت اقامت ترکیه برای پزشکان

راه های دریافت اقامت ترکیه برای پزشکان

در این قسمت به ارزیابی پروسه دریافت مدرک پزشکی و راه های مهاجرت پزشکان به ترکیه می پردازیم.

در اولین مرحله بایستی در آزمون معادل سازی که به آزمون STS معروف می باشد، شرکت کرده و قبول شوید. در مرحله بعدی باید مهارت خود را در زبان ترکی نشان دهید. در آخر برای اقامت و اجازه کار به سفارت ترکیه در محل زندگی خود مراجعه نمایید.

این پروسه تنها در صورتی کامل می شود که از قبل در بیمارستانی برای کار به عنوان پزشک در کشور ترکیه پیدا کرده باشید. بعد از به انجام رساندن همه این موارد، می توانید به عنوان یک پزشک در ترکیه مشغول به کار شوید.

مساله ای دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که حساسیت تمامی دولت ها و کشور ها در مورد رشته های حوزه درمان و سلامت وجود دارد به همین علت افراد قبل از شروع به طبابت یا فعالیت در هر کشوری ابتدا باید مراحل معادل سازی را انجام دهند.

با توجه به این که شرایط و قوانین کار در حوزه ی پزشکی در ایران متفاوت با سایر کشورها است مساله معادل سازی به منظور آماده سازی، تکمیل و آشنایی پزشکان با محیط و قوانین کشور مقصد است.
پزشکانی که در ایران فارغ التحصیل شدند و طرح خود را گذرانده اند و از عضویت سازمان نظام پزشکی کشور برخوردار باشند، اعتبار کافی برای اقدام به معادل سازی و مهاجرت کاری به ترکیه و یا سایر کشورها را به دست آورده اند.

به این صورت که اگر شخصی تمام این پیش نیاز ها را رعایت و دارای آنها باشد؛ مدرک پزشکی شخص برای اقدام به معادل سازی و سپس طبابت در کشور مقصد اعتبار کافی دارد.

مراحل معادلسازی برای دریافت اقامت ترکیه برای پزشکان

مراحل معادلسازی

در ارتباط با مهاجرت پزشکان و دریافت اقامت ترکیه برای پزشکان قبل از صدور اجازه کار در این کشور به عنوان پزشک عمومی یا متخصص، بایستی یک سری آزمایشات را انجام و ارائه دهید.

بعد از آن 8 تا 12 ماه زمان دارید که به زبان ترکی به طور کامل تسلط پیدا کنید تا برای آزمون STS آمادگی داشته باشید. این آزمون معادل سازی به زبان ترکی خواهد بود و قبولی در آن با وجود برخورداری از دانش پزشکی کار سختی نخواهد بود از آنجا که شما لازم دارید از 100 امتیاز این آزمون، تنها 35 امتیاز کسب کنید.

زمان برگزاری این آزمون دو بار در سال در ماه فوریه و آگوست می باشد. مصاحبه ورودی ندارد و یک آزمون چند گزینه ای است که سوالات به زبان ترکی می باشد.

تنها چالش این آزمون که می توان به آن اشاره کرد، دانش زبان ترکی است. شخص متقاضی کار پزشکی در ترکیه بعد از قبولی در آزمون STS ، موظف است که 6 تا 9 ماه در یک بیمارستان دولتی در ترکیه دوره کارآموزی بگذراند.

بعد از تمام شدن آن، شخص تمام مراحل معادلسازی مدرک پزشکی در ترکیه را انجام داده و می تواند به عنوان پزشک در ترکیه مشغول به فعالیت شود.

چنانچه متقاضی تمایل به معادل سازی مدرک تخصصی نیز باشد، برای نمونه به عنوان جراح، یک امتحان اضافی مربوط به تخصص شخص وجود دارد که باید در آن قبولی کسب کند.

اگر شخص نتواند در قبولی آزمون موفق شود، بایستی با گذراندن موفقیت آمیز 3 ماه کارآموزی در یکی از بیمارستان های مورد تایید، می تواند فعالیت خود را به عنوان یک متخصص آغاز نماید.

مدارک لازم جهت معادلسازی مدرک پزشکی در ترکیه

در این قسمت از مقاله دریافت اقامت ترکیه برای پزشکان به بررسی مدارکی می پردازیم که برای معادل سازی مدرک به آن نیاز خواهید داشت.

فرآیندی که شرایط را برای شما فراهم می کند تا در ترکیه طبابت کنید به شکل یک مجوز نمی باشد، بلکه در قالب یک سری مدارک است که باید ارائه شود و تعدادی مجوز که باید اخذ گردد. بر اساس آیین نامه، مجوز کار برای پزشکان خارجی با شرایط زیر قابل ارائه می باشد:

مدارک لازم جهت معادلسازی مدرک پزشکی در ترکیه

  • گواهی انضباطی به تایید رسیده در وزارتخانه
  • عدم مانع قانونی برای اشتغال به عنوان کادر درمان سلامت
  • برخورداری از مدرک B زبان ترکی
  • برخورداری از مجوز کار و اقامت در ترکیه
  • برخورداری از بیمه نامه مسئولیت شغلی اجباری برای پزشکان

همینطور لازم به ذکر است که کار در بیمارستان‌های دولتی ترکیه برای افرادی که به منظور انجام این کار به ترکیه مهاجرت کرده اند، سخت و پیچیده است و این در حالیست که کار در بیمارستان‌های خصوصی فراهم می باشد و از روندی مشخص برخوردار می باشد.

بعد از دریافت اقامت ترکیه برای پزشکان ، ویزای کار، قبولی در آزمون معادل سازی و تایید آن به وسیله YÖK ، برخورداری از دانش سطح B زبان ترکی الزاما اولیه را به دست آورده اید.

با این مدارک شما می توانیدبه شروع کار در بیمارستان های خصوصی در ترکیه بپردازید. در نظر داشته باشید که بیشتر مجوزها فقط به مدت 2 سال دارای اعتبار می باشند و پس از آن لازم است که مجدد آنها را تمدید کنید.

تابعیت واقامت دائم ترکیه برای پزشکان

شرایط اقامت دائم ترکیه و تابعیت و پاسپورت ترکیه بر اساس مقررات به شرح زیر می باشد:

  • اعطای اجازه اقامت دائم در خاک ترکیه با موافقت وزارت کشور به یک مقیم خارجی به گونه ای که به طور مداوم در خاک ترکیه به مدت هشت سال اقامت داشته باشد.

توجه داشته باشید که هشت سال بدون وقفه حساب می شود که نیمی از مدت مجوز اقامت دانشجویی و مدت سایر مجوزهای اقامت به طور کامل محاسبه می شود.

  • عدم دریافت کمک های اجتماعی در سه سال گذشته.
  • برخورداری از درآمد کافی برای تأمین معیشت خود و خانواده اش به طور منظم.
  • برخورداری از بیمه درمانی معتبر.
  • نباید تهدیدی برای نظم و امنیت عمومی محسوب شود.

از همراهی شما عزیزان تا پایان محتوا اقامت ترکیه برای پزشکان در سایت ترامند متشکریم.

ارسال دیدگاه