شرایط گرفتن پاسپورت ترکیه برای افراد زیر 18 سال در سال جدید

24 شهریور 1401
0 دیدگاه
شرایط گرفتن پاسپورت ترکیه برای افراد زیر 18 سال در سال جدید

در این محتوا از ترامند قصد داریم شرایط گرفتن پاسپورت ترکیه برای افراد زیر 18 سال را به شما توضیح دهیم، اگر سن شما کمتر از 18سال است یا قصد دارید برای فرزند خود که هنوز به سن قانونی نرسیده است پاسپورت ترکیه تهیه کنید. باما همراه باشید.

شرایط اخذ پاسپورت ترکیه برای افراد زیر 18 سال به عوامل گوناگونی بستگی دارد. امروزه مسئله مهاجرت مخصوصا به کشوری همچون  ترکیه می‌تواند با توجه به موقعیت و شرایط زندگی هر فردی ضرورت پیدا کند.

هر کشوری بر اساس نوع ضوابط و قوانین تعیین شده برای مهاجرت، شرایط ویژه ای را برای اتباع خارجی زیر 18 سال در نظر می‌گیرد. چون این افراد هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند، به همین علت در مورد مهاجرت آن‌ها قوانین خاصی وجود دارد که باید بر اساس آن ها پیش روند.

کشور ترکیه را می توان به عنوان  یکی از کشورهای مهاجرپذیر دنیا معرفی کرد که بخش قابل توجهی از جمعیت این کشور را اتباع خارجی‌ کودکان زیر 18 سال تشکیل می‌دهند. اکون می‌خواهیم به شما توضیح دهیم که افراد زیر 18 سال در ترکیه به چه صورت می توانند اقامت بگیرند؟

شرایط گرفتن اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال

این نکته را در نظرداشته باشید که اقامت در ترکیه بعد از تمام شدن زمان ویزا، نیاز به مجوز دارد. بر این اساس اگر افراد زیر 18 سال بخواهند در ترکیه بمانند، بایستی از مجوز اقامت برخوردار باشند.

مجوزهایی که با عنوان مجوز موقت برای  مهاجران ترکیه صادر می شود از انواع مختلفی برخوردار می باشند. از جمله مجوز هایی که برای اتباع خارجی در ترکیه صادر می شود به شرح زیر می باشد که شما می توانید بر اساس شرایط خود نسبت به اخذ یکی از آنها اقدادم کنید:

اجازه اقامت از نوع خانوادگی، مجوز اقامت بشردوستانه، مجوز اقامت کوتاه مدت یا طولانی مدت و اجازه اقامت دانشجویی.

با توجه به شرایط گرفتن پاسپورت ترکیه برای افراد زیر 18 سال، اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه جزو مجوز اقامت دانشجویی و مجوز اقامت خانوادگی محسوب می شود. مجوز اقامت در ترکیه به وسیله اداره مهاجرت ارائه شده و برای دریافت این مجوز باید قبل از به اتمام رسیدن اعتبار ویزا اقدام نمایید.

هنگامی که نسبت به دریافت مجوز در اداره مهاجرت ترکیه  اقدام می‌کنید، بایستی به‌عنوان اتباع خارجی اطلاعات هویتی خود را ارائه دهید. همینطور باید مدت زمان مجوز اقامت را نیز مشخص کنید.

این موضوع باعث می شود که مجوز شما اعتبار پیدا کند و به رسمیت شناخته شود. با اخذ مجوز اقامت، هر فردی که شش ماه در ترکیه زندگی کند، قادر خواهد بود شماره شناسایی جمهوری اتباع خارجی ترکیه (Kimlik No) را نیز دریافت کند.

اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه توسط اقامت خانوادگی

افراد زیر 18 سال به طور معمول با خانواده به ترکیه مهاجرت می‌کنند، بجز در شرایط ویژه که فرد جهت تحصیل به تنهایی به ترکیه آمده باشد. بر اساس ماده 28 قانون شماره 5901 درباره صدور مجوز اقامت خانوادگی به خارجی‌ها تعیین شده است. خانواده‌های خارجی با برخورداری از مجوز اقامت بشردوستانه یا مجوز معتبر قادر خواهند بود در کشور ترکیه به زندگی بپردازند.

فرزندان این نوع خانواده‌ها نیز می توانند از چنین اقامتی برخوردار شوند. در اصل شرایط اقامت تمام فرزندان خانواده به کمک مجوز اقامت خانوادگی فراهم می گردد.

فرزند خانواده‌ای که شرایط حضور در ترکیه به وسیله مجوز خانوادگی برایش فراهم شده است، می‌تواند تا سن 18 سالگی در مقطع متوسطه یا موسسات آموزش ابتدایی به تحصیل مشغول باشد.

در بعضی مواثع نیز شرایط گرفتن پاسپورت ترکیه برای افراد زیر 18 سال در ترکیه توسط حق شهروندی پدر و مادر فراهم می‌شود. افرادی که والدین شهروند ترکیه دارند، قادر خواهند بود از مجوز اقامت 5 ساله بهره ببرند. به طور کلی  اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه با مجوز اقامت پدر و مادر نیز فراهم خواهد بود.

فراهم بودن شرایط دریافت مجوز اقامت زیر 18 سال به وسیله مجوز دانشجویی

برای افراد کمتر از 18 سال،  مجوز اقامت دانشجویی نیز دارای کاربرد می باشد. برای دانشجویان شرایط دریافت مجوز اقامت خانوادگی فراهم نیست اما می‌توانند از راه تحصیل مجوز لازم را برای زندگی در ترکیه را کسب کنند.

با توجه به قوانین شرایط گرفتن پاسپورت ترکیه برای افراد زیر 18 سال در صورتی که فرد زیر 18 سال قصد داشته باشد تحصیلات متوسطه یا ابتدایی را در کشور ترکیه بگذراند، می‌تواند از مجوز دانشجویی برای اقامت در ترکیه استفاده کند.

دانشجویانی که از مجوز خانوادگی برخوردار هستند نیز می‌توانند با این مجوز در کشور ترکیه تا سن 18 سالگی به تحصیل بپردازند. هنگامی که دانشجویان سن 18 سالگی را رد کنند، بایستی برای ادامه تحصیل در مقطع متوسطه نسبت به دریافت مجوز اقامت اقدام کنند.

دانشجویان به‌راحتی می توانند این مجوز را کسب کنند. توجه داشته باشید در صورتی که دانشجویی برای ادامه تحصیل در ترکیه به سازمان مهاجرت درخواست دهد، باید خانواده او رضایت خود را به سازمان مهاجرت ارائه دهند. این رضایت‌نامه جزء مدارک مورد نیاز برای صدور مجوز اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه به حساب می آید.

دانشجویانی که از مجوز برای ادامه تحصیل برخوردار هستند، موافقت‌نامه را از راه والدین یا نمایندگان قانونی آن‌ها ارائه می‌کنند. بنابراین دانشجو می‌تواند از مجوز اقامت یک‌ساله قابل تمدید برخوردار شود.

شرایط گرفتن پاسپورت ترکیه برای افراد زیر 18 سال از طریق سرمایه گذاری

شاید برایتان سوال شود که اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه از راه سرمایه گذاری به چه صورت است؟ اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری نیز فراهم می باشد.

اگر سرمایه‌گذاران هنگامی که درخواست خود را برای شهروندی ترکیه ارائه می دهند، همزمان این درخواست را برای همسر و فرزندان خود نیز بدهند، در این صورت شرایط اقامت آن‌ها نیز در ترکیه مهیا می‌شود. بر این اساس اعضای خانواده سرمایه‌گذار جهن ماندن در ترکیه به سرمایه‌گذاری اضافی یا مجوز اقامت کوتاه مدت نیازی ندارند.

درخواست شهروندی ترکیه برای اعضای خانواده سرمایه‌گذار با ارائه مدارک زیر فراهم می شود:

گذرنامه، سند وضعیت تأهل، شناسنامه، عکس و… توجه داشته باشید که این درخواست می تواند شامل افراد بالای 18 سال خانواده نیز شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت ترکیه

اگرچه مدارک مورد نیاز برای اجازه اقامت در ترکیه با توجه به درخواستی که ارائه می دهید تغییر می کند، اما ارائه یکسری از مدارک برای همه درخواست ها یکسان می باشد، که به شرح زیر است:

⦁ اصل پاسپورت
⦁ فرم درخواست اجازه اقامت
⦁ عکس‌های بیومتریک (4 قطعه)
⦁ بیمه سلامت

هنگامی که تمام مدارک مورد نیاز را آماده کردید، بایستی آن ها را به نزدیک‌ترین اداره کل مدیریت مهاجرت ارائه دهید. برای اخذ اجازه اقامت در سریع ترین زمان ممکن، نباید در ارائه مدارک مورد نیاز اشتباهی رخ دهد.

هر چه مدارک مورد نیاز را به شکل کامل تری فراهم کنید، به همان اندازه در به دست آوردن مجوز اقامت موفق‌تر می‌شوید. برای دریافت مجوز باید اندکی صبوری به خرح دهید. چون لازم است که مدارک شما مورد تاییدات مختلفی قرار گیرد.

از شما عزیزان که تا پایان محتوا شرایط گرفتن پاسپورت ترکیه برای افراد زیر 18 سال در سایت ترامند با ما همراه بودید، متشکریم.

ارسال دیدگاه