شهروندی ترکیه با سپرده بانکی

30 مهر 1401
0 دیدگاه

در این محتوا به شیوه دریافت شهروندی ترکیه با سپرده بانکی ، شرایط و مراحل آن، مدارک مورد نیاز و زمان لازم برای اخذ آن اشاره می کنیم.

اخذ شهروندی ترکیه از طریق سپرده بانکی

ترکیه یک مقصد سرمایه، هم برای سرمایه گذاری و هم برای مزایای سرمایه گذاری است و به کانون توجه کسانی تبدیل شده است که به دنبال ملیت دیگری هستند.

ترکیه دسترسی به شهروندی ترکیه را از طرق مختلف از جمله سپرده های بانکی فراهم کرده است. این امر باعث شده است که سرمایه گذاران و صاحبان پول در مورد سپرده بانکی در ترکیه سوال کنند، زیرا برای سرمایه گذاران، تجار و ساکنان اهمیت زیادی دارد.

شرایط و مراحل لازم جهت اخذ شهروندی ترکیه 

سپرده بانکی در ترکیه برای شهروندی ترکیه مستلزم شرایط خاصی است، یعنی حداقل سپرده در یک حساب در یک بانک ترکیه 500000 دلار یا معادل آن به ارزهای دیگر باشد، این مبلغ از 3 میلیون دلار به 500000 دلار کاهش یافته است، مشروط بر اینکه سپرده برداشت نشود. برای حداقل سه سال از تاریخ درخواست.

 

مراحل اخذ شهروندی از طریق سپرده بانکی در ترکیه

برای افرادی که شهروندی ترکیه را از طریق سپرده بانکی درخواست می کنند، مراحل زیر ضروری است:

 • افتتاح حساب بانکی تحت نام متقاضی برای شهروندی ترکیه در بانکی که در ترکیه فعالیت می کند.
 • سپرده حداقل 500000 دلار یا معادل سایر ارزها.
 • امضای بیانیه رزرو سه ساله.
 • اخذ گزارش از سازمان نظارت و کنترل بانکی ترکیه به منظور تطبیق مبلغ واریز شده برای ارائه شهروندی ترکیه که حدود 10 روز طول می کشد.
 • درخواست برای اجازه اقامت سرمایه گذار.
 • مدارک را برای پرونده خود با خانواده آماده کنید و به اداره جمعیت در ترکیه تحویل دهید.

 

مدارک لازم جهت درخواست شامل چه مواردی می‌شود؟

 • شناسنامه یا ثبت انفرادی، برای سرمایه گذار، همسر و فرزندان زیر 18 سالشان، دارایی های تایید شده.
 • گواهی وضعیت مدنی سرمایه گذار (قرارداد ازدواج یا مدرک لیسانس…) صادر شده توسط کشور وی که پاسپورت وی را در اختیار دارد، دارایی های تایید شده.
 • ترجمه تایید شده گذرنامه سرمایه گذار و اعضای خانواده مندرج در پرونده.
 • 4 عکس بیومتریک سرمایه گذار و اعضای خانواده شامل (برای هر کدام).

توجه: در موارد خاص ممکن است مدارک تکمیلی توسط اداره شهروندی درخواست شود و از طریق آن می توان اسناد را به عنوان اصل تایید کرد که به شرح زیر است:

 • تصویب سند با تصویب بین المللی در ترکیه به رسمیت شناخته شده و در چندین کشور مانند اروپا، مراکش و عمان وجود دارد و برای استفاده از اسناد در ترکیه کافی است.
 • تایید وزارت امور خارجه کشور مبدأ سند و سپس سفارت یا کنسولگری ترکیه در آنجا.
 • تصویب سند توسط وزارت امور خارجه کشور صادرکننده و به دنبال آن تایید سفارت یا کنسولگری همان کشور در ترکیه.
 • پیگیری پرونده شهروندی در ترکیه و انجام مصاحبه های لازم. به سرمایه گذار شماره ای داده می شود تا درخواست را از طریق وب سایت شهروندی پیگیری کند.
 • اعطای نمایندگی ویژه به یک وکیل برای رسیدگی به شهروندی.

 

مدت زمان مالکیت سپرده بانک های ترکیه چقدر است؟

عملیات درخواست شهروندی از طریق سپرده بانکی به مدارک ارائه شده مرتبط است. اطلاعات و مدارک ارائه شده در درخواست های شهروندی نباید ناقص باشد، اما در صورت کامل بودن اطلاعات و مدارک، شهروندی معمولاً تا دو ماه از تاریخ درخواست طول نمی کشد.

آیا در حین سپرده گذاری در بانک سودی نصیب سپرده گذار می شود؟

سپرده بانکی عبارت است از قرار دادن مبالغی در یک بانک ترکیه برای یک سود معین یا صرفاً برای یک سپرده غیر انتفاعی و ممکن است آزادانه از هر نوع درآمدی بهره مند شود، مشروط بر اینکه این سپرده کمتر از 500.000 دلار نباشد.

بانک های اسلامی در صورت واریز مبلغ به لیر ترکیه 17 درصد سود ارائه می دهند و اگر مبلغ به دلار آمریکا سپرده شود، درصد سود تنها 3 درصد است که با توجه به بانک مربوطه متفاوت است.

آیا دارنده شهروندی ترکیه تحت سپرده بانکی شهروند درجه دو محسوب می شود؟

خیر، تمامی حقوق سیاسی، مدنی، اجتماعی و اقتصادی تضمین شده توسط قانون اساسی ترکیه برای شهروندان ترکیه از جمله حق رای، نامزدی در انتخابات، تصدی مناصب دولتی و کار، حق مالکیت، داشتن وسایل نقلیه موتوری و برای تردد آزادانه در داخل ترکیه، حق بازبینی هویت شخصی و گذرنامه، ثبت تولد و مرگ.

ارزش 500000 دلار یا معادل آن را می توان به لیر ترکیه، فلزات گرانبها یا به ارز خارجی قابل تبدیل تعیین شده توسط بانک مرکزی ترکیه واریز کرد.

کافی است ارزش به ارز قابل تبدیل معادل 500.000 دلار باشد و در صورت سپرده گذاری در بانک ها به ارزی غیر از دلار آمریکا، ارزش دلار آمریکا با نرخ دلار توسط بانک مرکزی تعیین می شود.

روش سپرده گذاری که یکی از روش های درخواست شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری است، تعهدی است مبنی بر سپرده گذاری به مبلغ 500000 دلار یا معادل آن ارز خارجی یا معادل لیر ترکیه که در ماده 20 آیین نامه اجرای قانون شهروندی ترکیه مشخص شده است.

متقاضی حق دارد با سپرده گذاری در یک یا چند حساب یا در حساب های مختلف در بانک های مختلف در کلیه بانک های خصوصی و دولتی فعال در ترکیه برای شهروندی درخواست دهد.

برای درخواست های انجام شده در بانک های مختلف، نیاز سرمایه گذاری زمانی برآورده می شود که کل مبلغ موجود در حساب ها به 500000 دلار برسد. البته لازم به ذکر است که سپرده های سپرده شده در شعبه تابعه، شعبه خارجی و یا نماینده بانک های فعال در ترکیه معتبر نمی باشد.

برای افتتاح حساب بانکی متقاضی خارجی، اطلاعات شخصی شامل نام مادر، اطلاعات تماس، مدرک نشانی محل اقامت خارجی، شماره مالیات احتمالی و شماره مالیات در کشوری که سرمایه گذار مشمول مالیات است، و گذرنامه محضری. ترجمه توسط بانک ها درخواست می شود.

با توجه به اینکه هر بانک رویه های متفاوتی دارد، لازم به ذکر است که اطلاعات و مدارک درخواستی بانک ها متفاوت خواهد بود.

از شما عزیزان که تا پایان محتوا شهروندی ترکیه با سپرده بانکی در سایت ترامند با ما همراه بودید، متشکریم.

ارسال دیدگاه