دریافت اقامت دانش آموزی ترکیه + آشنایی باسیستم آموزشی

25 آبان 1401
0 دیدگاه
دریافت اقامت دانش آموزی ترکیه + آشنایی باسیستم آموزشی 2022

در این محتوا از وبسایت ترامند به بررسی شرایط تحصیل در ترکیه و همچنین نحوه ی دریافت اقامت دانش آموزی ترکیه را بررسی می کنیم. همچنین می توانید جهت دریافت اطلاعات تکمیلی در رابطه با اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان به این مقاله مراجعه کنید.

به علت نزدیک بودن کشور ترکیه به ایران و همینطور فراهم بودن شرایط سفر بدون نیاز به ویزا، به یکی از اولین گرینه های مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. والدین دانش آموزان ایرانی هر ساله دانش آموزان خود را برای مهاجرت به ترکیه می­فرستند تا در بهترین مدارس بین المللی به تحصیل بپردازند.

تحصیل در ترکیه

اگر قصد دریافت اقامت دانش آموزی ترکیه را برای خودتان یا حتی فرزندتان داشته باشید خوب است که با جزئیات سیستم تحصیلی ترکیه آشنایی داشته باشید.

آغاز تحصیل در ترکیه از سن 5 سالگی می باشد. سیستم آموزشی کشور ترکیه بسیار شبیه به ایران است. تحصیل در مدارس ترکیه از کلاس اول شروع و تا کلاس دوازدهم ادامه دار می باشد. بر اساس قانون اساسی ترکیه، هر شهروند ترک از حق تحصیل رایگان برای تحصیلات ابتدایی برخوردار می باشد.

آشنایی با سیسیتم تحصیلی ترکیه برای دریافت اقامت دانش آموزی ترکیه

تحصیلات 12 ساله در ترکیه یک الزام به حساب می آید. به غیر از موسسات دارنده مجوز خاص و خارجی، زبان آموزش در تمام مدارس کشور ترکیه، بایستی ترکی باشد و مدارس باید به آموزش زبان ترکی  به عنوان زبان مادری بپردازند.

از سال 2012، دوازده سال تحصیل برای پسران و دختران مشخص شده است که می توان آن را بدین صورت که 4 سال اول در مدارس ابتدایی، 4 سال دوم در مدارس راهنمایی و 4 سال پایانی را در دبیرستان تقسیم بندی کرد.

وزارت آموزش ملی (MEB) اداره مدیریت آموزشی کشور ترکیه را بر عهده دارد و وظیفه تهیه برنامه های درسی، هماهنگی کار سازمانهای رسمی، خصوصی و داوطلبانه، طراحی و ساخت مدارس، توسعه آموزشی و غیره را نیز عهده دار می باشد.

به طور معمول تقویم آموزشی از اواسط ماه سپتامبر آغاز می شود و تا اواسط ماه ژوئن ادامه پیدا می کند. دو هفته تعطیلات زمستانی در فوریه وجود دارد، و همانطور که گفته شد وزارت آموزش ملی (MEB) مدیریت آموزشی کشور را برعهده دارد و دولت مرکزی مسئول تمام هزینه های آموزش و پرورش است و 10٪ از بودجه عمومی برای آموزش ملی در نظر گرفته شده است.

ساعات مدرسه به طور معمول یک جلسه صبح و بعدازظهر می باشد، اما در مدارس پرجمعیت یک کلاس و شیفت جداگانه وجود دارد. فعالیت مدارس به مدت پنج روز در هفته (دوشنبه تا جمعه) و در مجموع 35-40 ساعت کلاس های خود را برگزار می کنند. بین ژانویه تا فوریه دو هفته شاهد تعطیلات زمستانی می باشیم.

شرایط دریافت اقامت دانش آموزی ترکیه

شرایط دریافت اقامت دانش آموزی ترکیه

کشور ترکیه که در تقاطع اروپا و خاورمیانه قرار گرفته است، در صورتی که قصد تجربه کردن فرهنگ جدیدی را دارید که همزمان به فرهنگ شرق و غرب نزدیک باشید، ترکیه یک مقصد عالی برای شما دانش آموزان محسوب می شود.

علاوه بر ترکیب ایده آل اروپایی و شرقی، ترکیه از شهرت آکادمیک رو به رشدی برخوردار است و دانشگاه ها و مدارس جدید و قدیمی برای ارائه سطحی از آموزش رقابتی به دانشجویان بین المللی در تلاش می باشند.

چنانچه می خواهید برای مدارس تحصیلی در ترکیه و همچنین دریافت اقامت دانش آموزی ترکیه اقدام کنید، این اطلاعات برای شما مفید خواهد بود؛ چرا که می تواند در انتخاب رشته و مدرسه مناسب تان کمک نماید.

هزینه های پایین تحصیل در ترکیه در کنار فراهم بودن شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های این کشور، دانش آموزان و والدین را سوق می دهد تا برای تحصیل مدارس کشور ترکیه را برگزینند.

از طرف دیگر کشور ترکیه از یک فرهنگ بسیار غنی برخوردار است  و به علت برخوداری از موقعیت استراتژیک خود مابین سه قاره آفریقا، آسیا و اروپا، به عنوان یک مسیر فوق العاده به این کشور ها می باشد.

اگر جزو شهروند کشور ترکیه محسوب نمی شوید و از کارت اقامت برخوردار نمی باشید، بایستی در اولین وهله نسبت به اخذ شهروندی و اقامت ترکیه اقدام کنید؛ زیرا در غیر این صورت اجازه ثبت نام در مدارس ترکیه را ندارید.

این شرایط حتی برای مدارس ایرانی و مدارس بین المللی کشور ترکیه نیز در نظر گرفته شده است. به منظور دریافت اقامت کشور ترکیه شیوه های مختلفی وجود دارد، یکی از این شیوه ها خرید ملک در ترکیه است و خوب است بدانید دریافت اقامت ترکیه به طور معمول 3 تا 6 ماه زمان لازم دارد.

علاوه بر اجازه اقامت در ترکیه، دانش آموزان باید زیر 18 سال سن داشته باشند تا اجازه تحصیل در مدارس ترکیه و همچنین اقامت دانش آموزی ترکیه برای آن هادر نظر گرفته شود.

از دیگر الزاماتی که برای ورود به مدارس ترکیه باید به آن ها توجه داشته باشید، ریز نمرات ترجمه شده به همراه تاییدیه توسط سفارت ترکیه در ایران و همینطور مهر دادگستری و وزارت علوم نیز می باشد.

تقسیم بندی مدارس ترکیه به دو نوع کلی دولتی و خصوصی می باشد و امکانات هر کدام از این مدارس با توجه به مبلغی که در دریافت می کنند، در ارائه امکانات با یکدیگر متفاوت می باشند.

بعضی از مدارس ممتاز کشور ترکیه آزمون ورودی دارند و بعضی دیگر نیز با ارزیابی مدارک و سوابق تحصیلی دانش آموز اجازه تحصیل را صادر می ­کنند. بعد از موفق شدن دانش آموز به دریافت پذیرش از مدارس ترکیه، باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام نماید.

مدارک لازم برای دریافت اقامت دانش آموزی ترکیه

از جمله مدارکی که باید برای دریافت اقامت دانش آموزی ترکیه آماده کنید عبارتست از:

 • ریز نمرات و آخرین مدرک تحصیلی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان (ارائه اختیاری)
 • تمکن مالی
 • اجاره نامه یا سند خرید خانه
 • کارت اقامت دانش آموز یا پاسپورت یکی از والدین
 • معادل سازی مدارک
 • پاسپورت با اعتبار 3 ماه
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • 2 قطعه عکس
 • بیمه به مدت زمان اقامت در ترکیه
 • رزرو بلیط هواپیما
 • مدارک مربوط محل اقامت در ترکیه

همانکونه که در بالاتر گفته شد؛ مدارس ترکیه به دو نوع کلی دولتی و خصوصی تقسیم بندی می شوند و ارائه خدمات با توجه به مبلغی که پرداخت می کنید، متفاوت می باشد. مدارس دولتی در ترکیه رایگان هستند و با توجه به همین موضوع نیز احتمال دارد خدمات کمتری در مقایسه با مدارس خصوصی ارائه دهند.

در مدارس خصوصی اساتید از سطح آکادمیک بالاتری برخوردار می باشند و مدارس بین المللی و خصوصی ترکیه جز مدارس دو زبانه به حساب می آیند و زبان تحصیل در این مدارس ترکی و انگلیسی است.

در نظر داشته باشید که علاوه بر یادگیری زبان های گوناگون و مهارت های فنی و هنری، در مدارس خصوصی و بین المللی این امکان برای شما فراهم است که مهارت ها فردی و اجتماعی خود را تقویت نمایید. در بسیاری از مدارس خصوصی  کلاس ها با حداقل افراد تشکیل می شوند.

برگزاری کلاس ها در کشور ترکیه به صورت مختلط و جداگانه می باشد. بعضی مدارس پوشیدن لباس فرم را الزامی کرده اند و بعضی مدارس پوشیدن لباس فرم را به اختیار دانش آموزان گذاشته اند و فقط قوانینی برای پوشیدن لباس مناسب دارند.

هماگونه که می دانید در حال حاضر سفر به ترکیه به دریافت ویزا نیازی ندارد و خانواده های ایرانی می توانند در طول دوره تحصیل فرزاندانشان به ترکیه سفر کنند و در کنار فرزنداشان باشند.

این مزیت یکی از بهترین ویژگی های تحصیل در مدارس کشور ترکیه محسوب می شود. البته والدین می توانند با خرید ملک در ترکیه به ارزش بیش از 400 هزار دلار پاسپورت ترکیه را اخذ نمایند و در طول مدت تحصیل فرزندشان در ترکیه به زندگی بپردازند.

اگر ارزش ملک کمتر از این مقدار باشد اقامت موقت یک ساله کشور ترکیه به شما تعلق خواهد گرفت که برای 10 سال دارای قابلیت تمدید می باشد.

از همراهی شما عزیزان تا پایان محتوا اقامت دانش آموزی ترکیه در سایت ترامند متشکریم.

ارسال دیدگاه