مراحل دریافت اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی

18 آبان 1401
0 دیدگاه
مراحل دریافت اقامت ترکیه

ممکن است به گوشتان خورده باشد که برای سفر به کشورهای خارجی باید گواهی تمکن مالی ارائه کنند. برای اخذ اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی محدودیت‌های کمتری وجود دارد. کاربرد تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه بیشتر می باشد.

تمکن مالی برای دریافت اقامت ترکیه چیست؟

آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت به ویژه دریافت اقامت تحصیلی در کشور دیگری دارند با عبارت تمکن مالی بیشتر آشنا می باشند. اما تمکن مالی‌ چیست؟
افرادی که متقاضی تحصیل در ترکیه هستند، به عنوان بخشی از فرایند اخذ اقامت باید نامه‌‌ی تمکن مالی‌ خود را ارائه دهند. به این صورت که بر طبق این سند، متقاضی این اطمینان را می دهد از که استطاعت مالی کافی برای زندگی در ترکیه برخوردار است.
با این شیوه فردی که قصد مهاجرت و دریافت اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی را دارد، برای مثال می توان به اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان اشاره داشت که به اثبات می رساند حتی اگر نتوانست یا نخواست مشغول به کاری در ترکیه شود، می‌تواند هزینه‌های زندگی خود را تامین کند. به عبارتی به دولت ترکیه این ضمانت را می دهد که بار اقتصادی به این کشور وارد نمی‌کند.

تمکن مالی برای دریافت اقامت ترکیه چیست؟

تفاوت اقامت تمکن مالی ترکیه با اقامت خود حمایتی

اگر شیوه های اقامت ترکیه (Turkey) تمکن مالی را مورد بررسی قرار داده باشید، حتما اقامت خود حمایتی را هم شنیده‌اید. اقامت خود حمایتی در واقع  نشان می‌دهد که فرد دارای استقلال مالی کافی می باشد.
در اصل اقامت خود حمایتی با شیوه های دریافت اقامت از راه تمکن مالی ترکیه فرق چندانی ندارد. در هر دو متقاضی در عین حالی‌که سرمایه‌اش را به ترکیه وارد نمی‌کند، می‌تواند از پس مخارج زندگی خود یا خانواده‌اش بربیاید.

شیوه اخذ تمکن مالی ترکیه

در اولین مرحله باید برای اخذ گواهی تمکن مالی اقدام نمایید. این گواهی سند رسمی و معتبری است که صادر شده از طرف نهادهای بانکی هر کشوری می باشد.

به این صورت که شخص برای اخذ تمکن مالی، باید به بانکی که در آن حساب دارد رجوع و درخواست خود را ارائه دهد. بانک نیز توسط نامه‌ای رسمی موجودی انواع حساب‌های بانکی متقاضی را با تبدیل به نرخ ارز به تایید می رساند.

نوع نرخ ارز با توجه به خواست متقاضی می‌تواند دلار، یورو یا هر نوع ارز دارای اعتبار در کشور مقصد باشد. گواهی تمکن مالی برای اقامت ترکیه، تعیین می کند که چه مبلغی پول در حساب به عنوان پشتوانه‌ی‌ مالی وجود دارد.
سند رسمی گواهی تمکن مالی هم می‌تواند به زبان انگلیسی یا فارسی باشد. در نتیجه به منظور  دریافت اقامت از راه تمکن مالی در ترکیه، این نامه باید به زبان انگلیسی ارائه شود.

تفاوت اقامت تمکن مالی ترکیه با اقامت خود حمایتی

مدارک مورد نیاز

– ارائه‌ی کارت ملی
– ارائه‌ی اصل و کپی گذرنامه
– در صورت نیاز  اقدام از طریق وکیل، سند رسمی وکالت نامه
– تکمیل و ارائه‌ی فرم‌های مربوطه

ویژگی‌های گواهی تمکن مالی

برای آنکه در زمان دریافت اقامت ترکیه دچار مشکل نشوید، در زمان دریافت گواهی تمکن مالی بایستی چندین نکته را تحت نظر داشته باشید که به شرح زیر می باشد:
• گواهی در سربرگ مخصوص و رسمی بانک صادر شود.
• صادر شدن گواهی حتما به نام متقاضی یا همان دارنده‌ی حساب و درج شدن املای نام انگلیسی مطابق با نام در پاسپورت.
• درج شدن شماره‌ی حساب متقاضی در نامه.
• حساب بانکی دارای تاریخ حداقل 6 ماه.
• اطلاعات بانک کامل و درست درج شود. این اطلاعات شامل آدرس، وب‌سایت، ایمیل، شماره‌ی تماس و راه‌های ارتباطی.
• تاریخ نیز باید آپدیت و به درستی درج شود.
در نظر داشته باشید، حتما 6 ماه قبل از اینکه بخواهید برای دریافت گواهی تمکن برای ویزای ترکیه اقدام نمایید، پول را در حساب نگه دارید. توصیه می شود مبلغ موجودی کمی بیشتر از حداقل مشخص شده به وسیلهسفارت ترکیه باشد.

مدت زمان اخذ اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی

برای افتتاح حساب بایستی حداقل 6 ماه قبل از دریافت اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی، باید اقدام کنید، تا در زمان صرفه‌جویی کنید.

چنانچه از  حساب بانکی معتبری برخوردار می باشید که از موجودی و گردش حساب مشخص شده برخوردار است، می‌توانید برای اقامت ترکیه به این شیوه اقدام نمایید.
مدت زمانی که برای دریافت اقامت از طریق تمکن مالی طول می کشد، بیشتر از از 3 یا 4 ماه نمی باشد. بخش زیادی از این زمان برای  آماده‌سازی، ارائه و ارزیابی مدارک صرف می‌شود.
اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی، دارای 1 سال اعتبار می باشد. این مدت تا 5 سال قابلیت تمدید دارد و در صورت تمایل بعد از این مدت می‌توانید درخواست خود را برای اقامت دائم ترکیه ارائه دهید.

مدت زمان اخذ اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی

مزیت های دریافت اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی

اقامت تمکن ترکیه از مزایای زیادی برخوردار است. اول مزیت آن این است که سریع و بی‌دردسر می باشد. با این شیوه به آسانی می‌توانید از اجازه‌ی زندگی در ترکیه برخوردار شوید. با توجه به این مورد که اقامت اولیه 1 ساله است، اما قابلیت تمدید به مدت طولانی‌تر را دارد.
با این شیوه دریافت اقامت، تمامی حقوق زندگی در ترکیه از جمله بیمه درمانی برای شما در نظر گرفته خواهد شد. از محدودیت سنی برخوردرا نمی باشد. مهم‌ترین موردی که می توان به آن اشاره کرد این است که برای دریافت آن نیاز به پرداخت هزینه نخواهید داشت.

در آخر اقامت تمکن مالی ترکیه شیوه مطلوب و مناسب برای افرادی می باشد که درآمد مشخص و معتبر در ایران دارند و برای زندگی در ترکیه نیازمند اشتغال نمی باشند. به همین علت اداره‌ی مهاجرت ترکیه بعد از تایید کردن مدارک، به سرعت برای صدور اقامت‌نامه‌ی متقاضی اقدام می نماید.

از همراهی شما عزیزان تا پایان محتوا اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی  در سایت ترامند، متشکریم.

ارسال دیدگاه