رایج ترین راه های دریافت اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال

1 آذر 1401
0 دیدگاه
اقامت ترکیه برای زیر 18 سال

ترکیه یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا محسوب می شود که در چند سال گذشته، افراد زیادی از سراسر دنیا و به ویژه افراد ایرانی به آن مهاجرت کرده‌اند. با توجه به شرایط سنی و وضعیت تاهل، قوانین و شرایط دریافت ویزا و اقامت ترکیه، متغیر می باشد.

می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی در رابطه با اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان به این صفحه مراجعه کنید.

یکی از شرایطی که ممکن است برای بسیاری از افراد سوال ایجاد کند، شرایط دریافت اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال است. این افراد که زیر سن قانونی هستند، نسبت به سایر افراد از شرایط مهاجرتی متفاوتی برخوردار می باشند، که در ادامه می خواهیم در مورد انواع شیوه دریافت ویزای ترکیه برای این افراد، به توضیح بپردازیم.

انواع شیوه های اخذ اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال

انواع شیوه های اخذ اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال

 • مهاجرت دانش آموزی و تحصیلی:

یکی از مرسوم ترین شیوه های دریافت اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال، از راه اقامت تحصیلی می باشد. فرزند شما در هر سنی که باشد می‌تواند درخواست خود را برای تحصیل در مدارس این کشور ارائه نماید.

با توجه به این مسئله که او زیر سن قانونی است، در صورتی که بخواهد در این دوران به صورت مستقل در ترکیه زندگی کند، بایستی رضایت‌نامه‌ی قانونی والدین خود را به سفارت ارائه دهد.

 • مدارک دریافت ویزای دانش آموزی ترکیه

قبل از هرگونه اقدامی نسبت به اخذ اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال به شیوه تحصیلی، شما موظف هستید که تمکن مالی خود خود ار به اثبات برسانید؛ زیرا که این مورد حائز اهمیت می باشد.

از آنجایی که افراد زیر 18 سال اجازه کار کردن در بین تحصیل خود را ندارند، والدین آنها باید اثبات کنند که از توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه فرزندشان برخوردار هستند. شهریه‌ی مدارس با توجه به ارائه امکانات و شهر مورد نظر از 15 تا 30 هزار دلار در سال قابل تغییر می باشد.

این هزینه به جز هزینه‌ی کلاش‌های آموزشی و شهریه‌ی مدرسه دربردارنده هزینه‌ی کلاس‌های فوق‌برنامه‌، وعده‌های غذایی، کتاب‌ها و به کارگیری از دیگر امکانات مدرسه است.

از مدارک مورد نیاز به منظور اخذ اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال در مهاجرت تحصیلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ریزنمرات سال‌های تحصیلی قبل در صورت وجود به همراه ترجمه‌ی رسمی آنها
 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • انگیزه نامه‌ی تحصیلی
 • توصیه نامه از معلمین قبلی در صورت امکان
 • گواهی نامه‌ی سلامت دانش آموز
 • عکس رنگی
 • مدرک زبان مورد نیاز (با توجه به مدرسه متفاوت است)
 • در صورت امکان ارائه جوایز و افتخارات تحصیلی دانش آموز

در کنار همه‌ی موارد ذکر شده، برخورداری از نامه‌ی پذیرش از مدرسه‌ی مورد نظر نیز نیاز است. با در دست داشتن موارد این لیست می‌توانید به سفارت ترکیه مراجعه کرده و پروسه دریافت ویزای تحصیلی دانش آموزی برای اقامت در ترکیه را شروع نمایید.

اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال برای مهاجرت خانوادگی

 • مهاجرت به صورت خانوادگی و با ویزای همراه

یکی دیگر از شیوه های اخذ اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال از راه ویزای همراه است. افرادی که به این کشور مهاجرت می‌کنند این شرایط برایشان فراهم خواهد بود که از راه ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز، اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند.

در آخر بعد از رسیدن آنها به سن قانونی، می‌توانند جهت اخذ  ویزای اقامت در ترکیه به صورت مستقل درخواست خود را ارائه دهند. موضوع مهم این است افرادی که به این صورت به ترکیه مهاجرت می‌کنند، از اجازه‌ی تحصیل در این کشور برخوردار خواهند بود.

باید در نظر داشته باشید که مهاجرت خانوادگی می‌تواند به شیوه های گوناگونی صورت گیرد که هر کدام، از قوانین محصوص به خود برخوردارند:

 • مهاجرت یکی از والدین: در شرایطی که تنها یکی از والدین قصد مهاجرت به این کشور را دارند، اجازه‌ی کتبی والدی که در ایران مانده است، لازم است.
 • مهاجرت والدین مطلقه: در مورد اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال در صورت جدا شدن والدین آنها از هم، والدی که قصد مهاجرت به این کشور را دارد، باید از  نامه‌ی رسمی حضانت از کودک برخوردار باشد.
 • مهاجرت افراد زیر 18 سال و مسئله‌ی سربازی

یکی از سوالاتی که ممکن است در مورد دریافت شهروندی ترکیه برای افراد زیر 18 سال با آن رو به رو شوید، شرایط مربوط به سربازی و وضعیت نظام وظیفه است.

سن سربازی 18 سال تمام است؛ بنابراین در شرایطی که افراد بالای 18 سال باید برای خروج از کشور و مهاجرت، کارت پایان خدمت داشته باشند، این شرط برای افراد زیر 18 سال الزامی نیست. در اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال فقط ارائه رضایت والدین الزامی می باشد.

قوانین مهاجرتی در خصوص اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال

از دیگر قوانین مهاجرتی درارتباط با افراد زیر 18 سال

مهم‌ترین و اصلی‌ترین مدرک در مورد دریافت اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال، مسئله‌ی اثبات والدین است. در نتیجه از این نظر مدارک شما باید کامل باشد و مدارکی از جمله گواهی تولد، شناسنامه‌ها، سند ازدواج، گواهی طلاق و… به طور کلی هر مدرک دیگری که معرفی کننده والدین رسمی کودک را به دولت ترکیه می باشد، باید ارائه داده شود.

برخورداری از  بیمه‌ی سلامتی جهت دریافت اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال الزامی نیست اما برخورداری از آن یک امتیاز مثبت به حساب می آید؛ زیرا هزینه‌های بهداشتی در این کشور به نسبت بالا است و حتی در مورد بیماری‌های ساده‌ای مانند سرماخوردگی، در صورت نبودن بیمه بایستی هزینه زیادی را پرداخت نمایید.

مسئله بعدی که با آن را در نظر داشت، معادل سازی مدارک تحصیلی است. جهت اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال چه بخواهید از راه مهاجرت دانش‌آموزی اقدام نمایید یا از راه مهاجرت تحصیلی، بایستی مدارک مربوط به ادامه‌ی تحصیل دانش آموز و معادل سازی مدارک را ارائه دهید.

در بعضی از مواقع از دانش آموز، آزمون تعیین سطح می‌گیرند اما در بسیاری از موارد این مورد انجام نمی شود و همان مدارک تحصیلی دانش آموز در ایران قابل قبول می باشد. همینطور این شرایط برای شما فراهم است که برای مدارس ایرانی ترکیه درخواست پذیرش بدهید.

این مدارس که به طور ویژه در آنکارا و استانبول جا نمایی شده اند، از سیستم آموزشی ایران پیروی می‌کنند و نکته ای که وجود دارد این است که  دریافت پذیرش از این مدارس به مراتب آسان  تر است.

هزینه‌های مربوط به زندگی و تحصیل کودک نیز با توجه به نوع مدرسه و شهر محل زندگی می‌تواند قابل تغییر باشد. هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگی مانند آنکار و استانبول در مقایسه با شهرستان‌های این کشور بیشتر است.

بعلاوه اگرچه افراد خارجی باید برای مدارس دولتی این کشور نیز هزینه پرداخت کنند، اما هزینه‌ی تحصیل در آنها در مقایسه با هزینه‌ی تحصیل در مدارس خصوصی بیشتر است.

از همراهی شما عزیزان تا پایان محتوا اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال در سایت ترامند متشکریم.

ارسال دیدگاه