شرایط دریافت اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

26 آبان 1401
0 دیدگاه
شرایط دریافت اقامت ترکیه از طریق پناهندگی در سال 2022 - ترامند

مهاجرت به کشور ترکیه از شیوه های مختلف امکان پذیر می باشد که یکی از آنها دریافت اقامت ترکیه از طریق پناهندگی بوده و توجه داشته باشید که محتوا به منظور اطلاع رسانی در خصوص مهاجرت از طریق پناهندگی می باشد و این شیوه را به شما توصیه نمی کنیم.

پیشنهاد می شود برای اطلاع از راه های اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان به این صفحه مراجعه کنید.

ترکیه از 2 بخش  که یک بخش آن معروف به آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع شده و بخش کوچکی نیز به تراکیه معروف است که در منطقه بالکان در جنوب شرق اروپا جای گرفته، تشکیل شده است.

می توان علت برگزیدن مهاجرت به کشور ترکیه از سوی بسیاری از افراد را هزینه های کم ارز رایج این کشور (لیر) در مقایسه با دلار و یورو دانست.

اکثر افراد این کشور را به منظور تحصیل و کار و یا سرمایه گذاری برای دریافت اقامت و پاسپورت برمی گزینند. اما متاسفانه این روزها به علت عدم اطلاعات کافی افراد در زمینه مهاجرت، به عنوان قاچاقچی شناخته می شوند؛ مسیرهایی نظیر مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی را به افراد پیشنهاد می کنند.

در این میان پیشنهاد وب سایت مهاجرتی ترامند این است که افراد شیوه های قانونی مهاجرت به کشور ترکیه را انتخاب کنند که امن ترین راه های مهاجرت محسوب می شوند.

ارزیابی شیوه دریافت اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

ارزیابی اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

همچنان ترکیه میزبان تعداد زیادی پناهجویان در سراسر جهان است. چرا که تعداد آوارگان به اجبار در سراسر جهان به علت درگیری، خشونت و آزار و اذیت به رکورد رسیده است.

اکنون ترکیه میزبان بیش از 3.6 میلیون پناهنده سوری ثبت نام شده به همراه بیش از 365000 نفر از سایر ملیت ها می باشد.

ترکیه برای به وجود آوردن یک سیستم تاثیرگذار پناهندگی ملی منطبق با استانداردهای بین المللی اصلاحات قانونی و نهادی را انجام داده است. در سال 2013، اولین قانون پناهندگی همیشه در ترکیه، قانون خارجی ها و حمایت های بین المللی، به وسیله پارلمان به تصویب رسید و در  سال 2014 اجرایی شد.

این قانون تشکیل دهنده ستون های اصلی سیستم ملی پناهندگی ترکیه می باشد. اداره کل مدیریت مهاجرت را به عنوان اساسی ترین نهاد مسئول سیاست گذاری و دادرسی برای همه بیگانگان ترکیه ایجاد کرد.

پروسه درخواست مهاجرت به ترکیه از راه پناهندگی

با توجه به اینکه بیشتر پناهجویانی که درخواست پناهندگی در ترکیه می کنند از کشورهای غیر اروپایی هستند، اما بر اساس قرارداد 1951 جهت وضعیت پناهندگان دامنه درخواست این قرارداد را برای پناهجویان اروپایی کم کرده است.

در حالی که قانون ترکیه در مورد اتباع بیگانه و حمایت های بین المللی تحولات اساسی را در سیستم پناهندگی این کشور به وجود آورده است.

مراحل درخواست اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

مراحل درخواست اقامت ترکیه از طریق پناهندگی به شرح زیر می باشد:

 • درخواست های مرتبط به وضعیت پناهندگی بایستی به شکل حضوری در دفاتر استانی اداره کل مدیریت مهاجرت به ثبت برسد.
 • برای فرد پناهنده وقت مصاحبه تعیین شود.
 • مقامات بعد از تمام شدن مصاحبه برای متقاضی و سایر اعضای خانواده او یک سند هویتی مربوط به متقاضی و اعضای خانواده او برای حفاظت بین المللی به مدت 6 ماه صادر نمایند.

در بعضی شرایط، نظیر دادن اطلاعات منحرف کننده به مقامات، سبب رد شدن سریع پرونده می شود. بر اساس شرایط حمایت موقت، مقامات نیازهای اساسی پناهندگان را فراهم می کنند.

همینطور خدمات اجتماعی، خدمات ترجمه مدارک هویتی مثل شناسنامه، اسناد مسافرتی، دستیابی به آموزش های ابتدایی و متوسطه و مجوزهای کار را برای افراد تأمین می کنند.

متقاضیان حفاظت احتمال دارد به وسیله مقامات مسئول باشند در مراکز پذیرش مشخص شده یا در یک مکان خاص به زندگی کردن بپردازند و به شیوه خاص یا در مدت زمان مشخصی به مقامات پروسه زندگی را گزارش دهند.

راه های قانونی و مهاجرت به ترکیه به جای مهاجرت از راه پناهندگی:

در چندین سال گذشته، ترکیه در درجه اول به عنوان یک کشور مهاجر پذیر و یک کشور مبدا پناهجویان در میان مردم معرفی شده است و افراد زیادی با هدف دریافت اقامت ترکیه از طریق پناهندگی به این کشور رفته اند.

با گذشت زمان، ترکیه دچار تغییر و تحول در پروسه های انتخاب مسیرهای مهاجرتی از سوی افراد همچون مهاجرت تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری با راه اندازی کسب وکار و یا خرید ملک شده است و این تغییرات همچنان ادامه دارد.

 • مهاجرت تحصیلی به ترکیه
 • مهاجرت کاری به ترکیه
 • مهاجرت از راه سرمایه گذاری
 • مهاجرت از راه ازدواج

خوب است بدانید اقامت دائم در همه ی شهر های ترکیه امکان پذیر نیست و در صورتی که  کسی درخواست پناهندگی و اقامت دائم دارد درخواست وی به یکی از استان های مجاز ارسال می گردد  و در این مدت تمام دفاتر اداره مهاجرتی ترکیه در برابر نیازهای حمایتی پناهجو و آسیب های که ممکن است بر او وارد شود، مسئول می باشد.

انواع اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

 • از راه سیاسی: که فرد مسئله ای سیاسی یا حاکمیتی با کشور که در آن اقامت دارد، پیدا می کند.
 • از راه اقتصادی: فرد برای برخورداری از شرایط مالی و همینطور داشتن آینده مالی بهتر تصمیم به ترک کشور خود می گیرد.

انواع اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

سیاست های  اقامت در ترکیه از راه پناهندگی

 • فرد متقاضی پناهندگی تعهد می دهد که اطلاعات درخواست شده را به درستی و بدون هیچ کم وکاستی در خدمت آنها بگذارد.
 • همینطور کلیه  اسناد و مدارک شناسایی و مسافرتی خود را در اختیار دولت و مقامات صالح قرار دهد در صورتی که در دسترس فرد درخواست کننده باشد، در صورت در دسترس نبودن، تعیین هویت متقاضی به وسیله اطلاعات حاصله از فرد ومقایسه آن با اطلاعات شخصی و از تحقیقات انجام می شود.
 • هنگامی که فرد ثبت نام شد، مقامات مربوطه اطلاعاتی هم در اتباط با دلایل ترک کشور که فرد در آن اقامت داشته، دریافت می کنند.

از همراهی شما عزیزان تا پایان محتوا اقامت ترکیه از طریق پناهندگی در سایت ترامند متشکریم.

ارسال دیدگاه