خرید ملک در ترکیه یا گرجستان؟ کدام بهتر است؟

25 مهر 1401
0 دیدگاه

در سال های اخیر مهاجرت های زیادی از کشورهای دیگر به ترکیه یا گرجستان صورت گرفته است. این مقاله به این سوال می پردازد که خرید ملک در ترکیه یا گرجستان بهتر است. در صورتی که قصد سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه یا گرجستان را دارید با ما همراه باشید تا این دو کشور را با هم مقایسه کنیم.

یکی از دلایل انتخاب این دو کشور تشابه فرهنگ آنهاست. هرکسی که قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارد ابتدا باید در مورد آن کشور تحقیق کند.

آشنایی با کشور های ترکیه و گرجستان

گرجستان یک کشور اروپایی است و در آینده نزدیک توسط اتحادیه اروپا پذیرفته خواهد شد. واحد پول ترکیه لیر و زبان ترکی و واحد پول گرجستان لاری (GEL) و زبان رسمی آن گرجی است. آب و هوای گرجستان خوب است، بنابراین برخی از افراد علاقه بیشتری به زندگی در گرجستان دارند.

آشنایی با کشور های ترکیه و گرجستان

همانطور که می دانید گرجستان و ترکیه هر دو بخشی از همسایگان شمالی ایران هستند. ترکیه با ایران مرز مشترک دارد و گرجستان بین دریای خزر و دریای سیاه قرار دارد.
در سال های اخیر گرجستان در لیست انتظار برای پیوستن به اتحادیه اروپا قرار گرفته است که نشان دهنده افزایش کیفیت زندگی در این کشور است. بسیاری از مقالات در مورد گرجستان آن را به عنوان یک کشور اروپایی تعریف می کنند. در مقایسه با گرجستان، ترکیه به عنوان یک کشور اوراسیا تعریف شد. یعنی فقط بخشی از آن در اروپاست.

اکثریت جمعیت ترکیه مسلمان هستند و اکثر آنها سنی هستند و همچنین افرادی از مذاهب دیگر نیز وجود دارند. دین مردم گرجستان مسیحیت ارتدوکس است و اعتقاد و تعصب زیادی به دین خود دارد.
گرجستان نیز مانند ترکیه دارای مسلمانانی است که اکثر آن ها آذربایجانی های بومی ساکن تفلیس و مارنئولی هستند.

خرید ملک در ترکیه یا گرجستان ؟

شما می توانید با خرید ملکی به ارزش 35000 دلار در گرجستان اقامت موقت سالانه دریافت کنید. البته قیمت ملک در گرجستان مانند هر کشور دیگری به امکانات ملک بستگی دارد که می تواند ده ها میلیون دلار هزینه داشته باشد.

اما در ترکیه وضعیت متفاوت است. اگر می خواهید با خرید ملک در ترکیه اجازه اقامت بگیرید، باید 400000دلار سرمایه گذاری کنید و بعد از 5 سال می توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

نکته قابل توجه دیگری در سرمایه گذاری در املاک در هر دو کشور وجود دارد: حفظ ارزش پول پس از سرمایه گذاری. هنگام خرید ملک در گرجستان، با خرید این ملک سودی نخواهید داشت و ارزش پولی شما ممکن است به طور پیوسته یا حتی در طول زمان کاهش یابد.

اما ارزش ملک در ترکیه سالانه 15 تا 20 درصد افزایش می یابد که به معنای حفظ ارزش پول شما است. با این حال، با توجه به شرایط مطلوب خرید ملک در گرجستان، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات گرجستان بهتر از ترکیه است.

در این مقاله سعی شده است که ترکیه و گرجستان را در چند جنبه مهم با هم مقایسه کنیم. اگرچه گرجستان از نظر هزینه های زندگی وضعیت بهتری نسبت به ترکیه دارد و پتانسیل سرمایه گذاری در گرجستان حتی بهتر است، اما ترکیه شرایط خاص خود را دارد. بنابراین بهتر است ابتدا تصمیم بگیرید که کدام کشور جهت خرید ملک با شرایط شما همخوانی دارد.

آشنایی با فرهنگ ترکیه یا گرجستان

آشنایی با فرهنگ این دو کشور

نکته دیگری که هنگام مقایسه برای خرید ملک در ترکیه یا گرجستان باید در نظر گرفت فرهنگ کشورهاست. ترکیه به دلیل مهاجرت هایش فرهنگ های زیادی دارد. گرجستان یکی از غنی ترین فرهنگ ها در جهان است.
گرجی ها بسیار خانواده پسند و مهمانی هستند، بنابراین اکثر شب های شهر پر از مهمانی های گرجی در شب است. آنها برای مدت طولانی با هم صرف شام، صحبت و رقصیدن می کنند.
این برنامه به نام شام گرجی یا شب گرجستانی در فرهنگ گرجستان گنجانده شده است و همین موضوع باعث می شود شرکت های گردشگری به یکی از هیجان انگیزترین گزینه های مشتریان خود تبدیل شوند.

  • اقلیم:

از نظر آب و هوا، ترکیه به دلیل قرار گرفتن در کنار دریای سیاه، مدیترانه و اژه، پاییز و زمستان های سردی را تجربه می کند. بنابراین ترکیه در فصل بهار و تابستان بیشتر پذیرای گردشگران است. گرجستان در یک سال چهار فصل را تجربه می کند بنابراین در این مورد شبیه کشور ما ایران است.

  • دین:

ترکیه از نظر اعتقادات مذهبی اشتراکات زیادی با ایران دارد، حدود 90 درصد جمعیت آن مسلمان هستند، اما درصد بسیار کمی از آنها شیعه هستند.

در ترکیه می توانید مساجد باشکوه و زیبا را در کنار کلیساهای بسیار مدرن و زیبا ببینید. اما در گرجستان اینطور نیست. مردم گرجستان جزو اولین کسانی بودند که مسیحیت را پذیرفتند و طبیعی است که درصد زیادی از جمعیت این کشور مسیحی به ویژه ارتدوکس باشند.

اگر می خواهید در مناطق مسلمان نشین گرجستان زندگی کنید، بهترین راه انتخاب شهر تفلیس یا شهر مارنئولی در جنوب تفلیس است.

  • فرهنگ و اقتصاد:

فرهنگ مردم می تواند نقش مهمی در تصمیم گیری برای خرید ملک در ترکیه یا گرجستان داشته باشد، علی الخصوص که قصد شما ار خرید ملک زندگی در آن کشور باشد.

در مقایسه فرهنگی دو کشور، نکته جالب توجه این است که مردم دو کشور همیشه خونگرم و مهمان نواز بوده اند. تفاوت چندانی در زندگی فرهنگی دو کشور وجود ندارد.
نکته مهم برای اکثر مهاجران به ترکیه یا گرجستان، شرایط اقتصادی و اشتغال در دو کشور است.

 

فرهنگ و اقتصاد برای تصمیم خرید ملک در ترکیه یا گرجستاندر ترکیه به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار مساعد، کشاورزی پیشرفت کرده است. در واقع می توان گفت که اقتصاد ترکیه مبتنی بر کشاورزی است و صادرات محصولات کشاورزی به اقتصاد ترکیه کمک می کند. علاوه بر صنعت کشاورزی، صنعت پوشاک در ترکیه نیز رونق دارد و این صنعت رو به رشد پوشاک گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است.

مانند ترکیه، کشاورزی در گرجستان نیز در حال رونق است. علاوه بر کشاورزی، گردشگری و معدن نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند. با این حال، در سال های اخیر، مهاجرت بیش از حد به ترکیه و گرجستان، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات را رونق بیشتری داده است.

  • هزینه های زندگی:

اگر بخواهیم هزینه های زندگی در گرجستان و ترکیه را با هم مقایسه کنیم، باید به یاد داشته باشیم که هزینه های زندگی از خانواده ای به خانواده دیگر کاملا متفاوت است.

این هزینه ها را نمی توان دقیقاً مشخص کرد. اما می توان بیان کرد که در هر دو کشور باید اجاره ماهانه و هزینه گرمایش منزل را پرداخت کنید.

علاوه بر این، اگر ماشین دارید باید هزینه سوخت آن را جداگانه در نظر بگیرید. هر دو کشور هزینه سوخت بالاتری نسبت به ایران دارند اما سایر هزینه های زندگی کمتر از ایران است.

در این محتوا به بررسی تفاوت ها و شباهت های کشور های ترکیه و گرجستان پرداختیم تا بتوانید برای خرید ملک در ترکیه یا گرجستان تصمیم گیری کنید. امیدواریم توانسته باشیم شما را برای انتخاب بهتر راهنمایی کنیم.

از همراهی شما با سایت ترامند در این مقاله سپاسگذاریم.

ارسال دیدگاه