قوانین محاسبه مالیات املاک در ترکیه

27 مهر 1401
0 دیدگاه
قوانین محاسبه مالیات املاک در ترکیه

در این محتو ا به بررسی میزان مالیات املاک در ترکیه می پردازیم تا شما سرمایه گزاران عزیز بتوانید با دید بازتری برای خرید ملک در ترکیه اقدام کنید.

خرید یا اجاره‌ی ملک از هزینه‌های جانبی زیادی برخوردار است. از کمیسیون املاک گرفته تا مبالغی که به عنوان عوارض شهرداری و مالیات به دستگاه‌های مختلف دولتی پرداخت می گردد.

این فرآیند ساده لازمه آن این است که با پروسه های مالی و قانونی در هر کشوری آشنایی داشته باشید. در این محتوا می خواهیم به مساله‌ مالیات بر املاک در ترکیه بپردازیم. پس با ما در ترامند همراه باشید.

مشمولان پرداخت مالیات املاک در ترکیه چه کسانی هستند؟

در ترکیه افرادی که به پرداخت مالیات موظف هستند به دو گروه دسته بندی می شوند:

مشمولان پرداخت مالیات املاک در ترکیه چه کسانی هستند؟

1. افرادی که از اقامت ترکیه برخوردار هستند

تمامی شهروندان و اتباع خارجی که توانسته اند پاسپورت ترکیه را دریافت کنند، مشمول پرداخت مالیات در این کشور می‌باشند، حتی اگر تنها 6 ماه از سال را در ترکیه سپری کنند.

مالیات املاک در ترکیه با توجه به شغل، وضعیت درآمد و دارایی هر فرد دربردارنده موارد مختلفی مانند مالیات بر درآمد و مالیات املاک می‌باشد.

2. افرادی که در ترکیه به کار و تجارت مشغول می باشند اما اقامت ندارند

این افراد به طور معمول تاجرانی هستند که بخشی از فعالیت تجاری‌شان در ترکیه می‌گذرد. آن‌ها تنها باید بخشی از درآمد خود را که از فعالیت در ترکیه به دست می آید را به عنوان مالیات پرداخت نمایند. در این صورت چنانچه ملکی را اجاره کنند به علت نداشتن اقامت ترکیه (Türkiye’de ikamet)، پرداخت مالیات بر املاک شامل آنها نخواهند بود.

انواع مالیات املاک در ترکیه و شیوه محاسبه‌ی آن

اگر می خواهید در ترکیه ملک تهیه کنید؛ باید از انواع مالیات‌ها و هزینه‌های اداری املاک در این کشور اطلاعات کافی داشته باشید. به صورت کلی املاک در دسته‌ی دارایی‌های غیر منقول جای می گیرد.

بر این اساس قوانین مالیاتی به مقوله‌ی ملک به صورت غیرمنقول برخورد می‌کند. پرداخت این نوع از مالیات با اقامت و شهروندی افراد در ترکیه ارتباط مستقیمی دارد. 4 نوع مالیات که به انواع املاک در ترکیه تعلق می‌گیردبه شرح زیر می باشد:

 • حق تمبر

در ترکیه شبیه به ایران هنگامی که برای انجام فرآیند اداری تغییر مالکیت به دفاتر رسمی مراجعه می‌کنید، باید مبلغی را به عنوان  حق تمبر پرداخت کنید.

این مالیات با نرخ ثابت 4.4 درصد از ارزش مالی ملک محاسبه می‌شود. از لحاظ قانونی دو طرف معامله پرداخت حق تمبر به صورت مساوی شاملشان می شود.

اما به طور معمول این اتفاق نمی افتد. بلکه اغلب به عنوان توافقات معامله؛ پرداخت کامل این هزینه بر دوش خریدار می‌باشد. اکثر مواقع فروشنده و خریدار برای کم کردن هزینه‌های اداری تغییر مالکیت، ارزش واقعی ملک را حین معامله مطرح نمی‌کنند.

در مدت زمان کوتاهی این اقدام دارای تاثیرات مثبتی می باشد. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که ارزش مالی ثبت شده در سند، در بیمه‌نامه‌های ملک نیز ذکر می‌شود و معیار محاسبه‌ی پرداخت خسارت می‌باشد.

انواع مالیات املاک در ترکیه و شیوه محاسبه‌ی آن

 • ارزش افزوده

هنگامی  که می خواهید ملکی را در ترکیه بفروشید، باید مالیاتی تحت عنوان ارزش افزوده را به شهرداری پرداخت کنید. ارزش افزوده به صورت ساده و مختصر اشاره به تفاوت نرخ تمام شده‌ی فروش و خرید دارد.

نرخ ارزش افزوده به طور معمول در قیمت نهایی ملک محاسبه می گردد. به این معنا که شما مبلغی را به صورت جداگانه پرداخت نخواهید کرد. مالیات ارزش افزوده اولین بار برای خریدارن خارجی در نظر گرفته شد و در حال حاضر از قوانین ثابت مالیاتی در کشور ترکیه محسوب می شود. شیوه محاسبه‌ی ارزش افزوده به شرح زیر است:

 • محاسبه ارزش افزوده‌ی املاک تجاری با نرخ ثابت 18٪.
 • متغیر بودن مالیات ارزش افزوده‌ی املاک مسکونی بر اساس نرخ 1٪ تا 18٪ .
 • در نظر گرفتن مالیات املاک مسکونی کمتر از 150 متر 1٪ از ارزش مالی ملک.
 • در نظر گرفتن ارزش افزوده‌ی املاک بالای 150 متر مربع 18٪.

مدت زمانی که مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته می شود، 5 سال تمام است. به این معنا که اگر در 5 سال اول خریدِ ملک نسبت به فروش آن اقدام کنید، باید درصدی از ما به‌ تفاوت نرخ خرید و فروش‌تان را به عنوان سود به دست آمده از تجارت پرداخت کنید.

 • مالیات سالانه‌ املاک در ترکیه

مالکان به صورت سالانه به پرداخت وجهی به عنوان مالیات به دولت ترکیه مسئول می‌باشند. این مبلغ به شکل‌های مختلفی در کشورهای مختلف وجود دارد.

به عنوان نمونه در ایران عوارض سالیانه‌ی شهرداری را می‌توان در این گروه جای داد. مالیات سالیانه به طور معمول بین 0.6٪ تا 1٪ از ارزش مالی ملک می‌باشد.
ارزش مالیات سالانه‌ با توجه به شهری که ملک در آن واقع شده ثابت نیست:

 • املاک در شهرهای کوچک: 0.1٪
 • املاک در شهرهای بزرگ: 0.2٪
 • املاک تجاری در شهرهای کوچک: 0.2٪
 • املاک تجاری در شهرهای بزرگ: 0.4٪
 • املاک کشاورزی در شهرهای کوچک: 0.1٪
 • املاک کشاورزی در شهرهای بزرگ: 0.2٪

 

 • مالیات درآمد به دست آمده از دارایی

این مالیات سود به دست آمده از فروش یا اجاره‌ی ملک را هدف قرار می‌دهد. پرداخت مالیات بر درآمد به دست آمده از دارایی یا اموال غیر منقول در بردارنده تمامی افرادی که اقامت ترکیه را دارند می‌باشد. محاسبه نرخ این مالیات بین 15٪ تا 30٪ از ارزش ملک می باشد.

 

دیگر مالیات‌های املاک در ترکیه

اما دو نوع دیگر از مالیات املاک در ترکیه با عنوان مالیات ارث و مالیات هدیه نیز وجود دارند که در ادامه آنها را توضیح می دهیم.

 • مالیات بر ارث

در صورتیکه نتیجه‌ی ارث‌بری مالکیت ملکی ازفردی به فرد دیگری منتقل شود، مالک جدید موظف به پرداخت وجهی با عنوان مالیات بر ارث به دولت می‌شود.

 • مالیات بر ملک اهدایی

هنگامی که ملکی را از راه هدیه کسب میکنید، بایستی مبلغی را به عنوان مالیات به دولت پرداخت نمایید. خوب است اطلاع داشته باشید، چنانچه این هدیه از سوی اقوام درجه‌ی یک مانند همسر یا والدین دریافت شود هزینه‌های زیر 50٪ کاهش می یابد.

عواقب عدم پرداخت مالیات ملک در ترکیه

عواقب عدم پرداخت مالیات ملک در ترکیه

فرار مالیاتی یا عدم پرداخت به موقع مالیات جزو مواردی می باشد که در صورت بی اهیمت بودن نسبت به آن می‌تواند عواقب شدیدی به همراه داشته باشد.
اگر مالک مالیات سالانه‌ی خود را در زمان تعیین شده پرداخت نکند، دولت ترکیه در اولین اقدام او را موظف به پرداخت جریمه‌ای با نرخ 1.۴٪ می‌کند.

در صورتی که فرد همچنان از پرداخت مالیات خودداری کند، هرساله بر مبلغ جریمه‌ اصافه خواهد شد. در صورتی که هزینه‌های مالیاتی به صورت مداوم عقب بیوفتتد، شهرداری ترکیه می‌تواند متخلف را به دادگاه اخضار کند.

در این حالت جریمه‌ها سنگین‌تر خواهد شد و احتمال دارد شخص متخلف به زندان بیفتد و یا ملک به صورت کامل مصادره شود.

از شما عزیزان که تا پایان محتوا مالیات املاک در ترکیه با ما همراه بودید، متشکریم.

ارسال دیدگاه