مطمئن ترین راه های سرمایه گذاری در ترکیه || بررسی جامع ( ۲۰۲۲)

6 مهر 1401
0 دیدگاه
ریسک و مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه || بررسی جامع ( ۲۰۲۲)

در این مقاله از ترامند مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه را بررسی می کنیم و ریسک هایی را که در این راه با آن روبرو خواهید شد را به شما خواهیم گفت.

ترکیه یکی از سریع ترین بازارهای در حال رشد با فرصت های تجاری بسیار زیاد است. با این حال، خطرات متعددی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. 

ریسک ها و مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه

ریسک ها و مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه

 • ریسک های اقتصادی

 1.  رشد اقتصادی از 9.2 درصد در سال 2010 به 3.3 درصد در سال 2013 کاهش یافته است. این کاهش عمدتاً به دلیل اتکای این کشور به درآمدهای صادراتی است که به دلیل عملکرد ضعیف اقتصادی در منطقه یورو کاهش یافته است. انتظار نمی رود رشد اقتصادی در میان مدت بیش از 4 درصد باشد. بنابراین، اگر رشد اقتصادی پایین بماند، رشد سود شرکت ها محدود خواهد شد.
 2. دوم، ترکیه به سرمایه خارجی بی ثبات وابسته است که شامل وام های کوتاه مدت و سپرده های غیر مقیم می شود. تداوم بحران اروپا احتمالاً مانع دسترسی به منابع مالی خارجی خواهد شد. این امر خطرات نقدینگی بالایی را برای سیستم مالی کشور از نظر دسترسی محدود به اعتبار ایجاد می کند.
 3. در نهایت، نرخ تورم ترکیه از سال 2012 تاکنون بالای 6 درصد باقی مانده است. تورم بالا باعث کاهش قدرت خرید و در نتیجه کاهش تقاضا برای محصولات مختلف می شود. علاوه بر این، مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه با افزایش نرخ بهره بانک‌های تجاری برای جلوگیری از از دست دادن ارزش پول، هزینه استقراض افزایش خواهد یافت.

 

 • ریسک های سیاسی

 1.  درگیری بین دولت و حزب کارگران کردستان یک تهدید برای ثبات سیاسی است. اگر این حذب به استفاده از خشونت ادامه دهد، احتمالاً فعالیت‌های تجاری مختل می‌شود و در نتیجه باعث ضرر سرمایه‌گذاران می‌شود.
 2. چارچوب نظارتی در ترکیه ضعیف است. آژانس های نظارتی کلیدی مانند BRSA و EMRA که به ترتیب صنعت بانکداری و بخش انرژی را تنظیم می کنند، توسط وزارتخانه های مربوطه خود کنترل می شوند. این امر استقلال رگولاتورها را با قرار دادن آنها در معرض نفوذ سیاسی سلب می کند.
 3. سطح فساد در ترکیه بالاست. این امر هزینه انجام تجارت و مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه را افزایش می دهد زیرا سرمایه گذاران مجبورند برای دریافت خدمات اولیه مانند ثبت کسب و کار به مقامات دولتی رشوه بدهند.
 4. ترکیه به دلیل دموکراسی ضعیف و روابط تیره خود با سوریه به احتمال زیاد به بازار اتحادیه اروپا به عنوان یک کشور عضو دسترسی نخواهد داشت. این امر شرکت های محلی را از فرصت ارائه خدمات به بازار سودآور اتحادیه اروپا محروم می کند.

 

 • خطرات اجتماعی

نرخ بالای بیکاری و افزایش نابرابری در توزیع درآمد احتمالاً باعث ناآرامی اجتماعی می شود. علاوه بر این، در صورت بالا ماندن نرخ بیکاری، تقاضای کل و رشد اقتصادی در آینده کاهش خواهد یافت.

یکی دیگر از خطرات اجتماعی مشکل در یافتن پرسنل ارشد با تجربه بالا است. این امر شرکت های خارجی را مجبور می کند تا با استخدام مهاجران متحمل هزینه های زیادی شوند.

انتظار می رود رشد اقتصادی در بلندمدت بهبود یابد زیرا دولت در حال اجرای یک سیاست مالی انبساطی است. همچنین انتظار می رود دسترسی به سرمایه خارجی در میان مدت بهبود یابد زیرا بانک مرکزی اروپا و بانک فدرال رزرو ایالات متحده همچنان به دنبال سیاست های پولی انبساطی هستند.

مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه و خطرات اجتماعی

مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه بیشتر متوجه کسانی می شود که کم تجربه هستند و اطلاعات کافی را در این زمینه ندارند.از آنجایی که دولت برای تحریک رشد اقتصادی هزینه های خود را افزایش می دهد، انتظار می رود نرخ تورم در میان مدت بالا باقی بماند.

از آنجایی که دولت و پ‌ک‌ک هنوز اختلافات خود را حل نکرده‌اند، احتمالاً تهدید برای ثبات سیاسی همچنان بالا خواهد بود.

جهت سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه بایستی یکسری نکات و پارامترهای مهمی را در نظر گرفت.

اگر چه اقتصاد کشور ترکیه در مقایسه با سال‌های گذشته، رو به رشد و ترقی بوده است، اما برای آنکه سرمایه‌گذاران خارجی، با اعتماد بیشتری نسبت به گذاشتن سرمایه خود در کشور ترکیه اقدام کنند، باید نسبت به مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه نیز اطلاع پیدا کنند. در ادامه به معرفی یکسری از مهمترین مشکلات سرمایه‌گذاری در ترکیه می پردازیم.

مهمترین مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه که ممکن است برای شما پیش بیاید

 • استانداردهای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه، طبق منابع رسمی و معتبر، در وضعیت مناسب و مطلوبی قرار نگرفته اند. استانداردهای سرمایه‌گذاری، شامل معیارها و فاکتورهای جهانی هستند که باید بسیاری از کشورهای دنیا آن را تایید کنند.

در این استانداردهای بین المللی و جهانی، وضعیت تمام اموال سرمایه‌گذاران خارجی، در تمام کشورهای دنیا، مورد بررسی قرار می‌گیرد. کنترل ریسک فساد و ریسک مُصادره یا سلب مالکیت اموال، از مهمترین ملاک‌های این استاندارد می‌توان اشاره کرد.

 • اخذ کد مالیاتی، برای آنکه در کشور ترکیه، از اقامت دائم و فعالیت اقتصادی برخوردار باشید، باید اقدام به اخذ کد مالیاتی کنید. دریافت کد مالیاتی، یکی از شرط های لازم برای حضور موفق و فعال شما در کشور ترکیه به حساب می آید.

با برخورداری از کد مالیاتی اختصاص داده شده، تسهیلات سیستم بانکی و همینطور خدمات مالی، به شهروندان داده خواهد شد. به علاوه اینکه، در صورتی که می خواهید در ترکیه ثبت شرکت انجام دهید، بدون کد مالیاتی، از اجازه ثبت شرکت برخوردار نخواهید بود.

خوب است برای مقابله با مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه بدانید، کد مالیاتی فقط یکبار قابل دریافت خواهد بود و این کد در تمام شهرهای ترکیه، از اعتبار قانونی برخوردار  است. در نتیجه اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه هستید، قطعا باید از کد مالیاتی برخوردار باشید.

اخذ کد مالیاتی برای رفع مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه

 • سرمایه‌گذاری از راه مِلک، یکی از محبوب ترین و مورد توجه ترین شیوه های دریافت اقامت دائم در ترکیه به وسیله ایرانیان است. یکی از معضلاتی که بسیاری از افراد در سرمایه‌گذاری از راه ملک، با آن رو به رو می‌شوند، این است که از  اجازۀ قانونی برای فروش ملک به مدت 3 سال برخوردار نخواهند بود.

هر چند میزان سرمایه‌گذاری، به منظور خرید ملک ندر مقایسه با سال‌های گذشته در ترکیه کمتر شده است، اما فراهم نبود شرایط فروش ملک به مدت سه سال، یکی از مشکلات سرمایه‌گذاری در ترکیه به حساب می آید.

از شما عزیزان که تا پایان محتوا مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه در سایت ترامند با ما همراه بودید، متشکریم.

ارسال دیدگاه