چگونه هزینه های اقامت در ترکیه را محاسبه کنیم؟

29 آبان 1401
0 دیدگاه
چگونه هزینه های اقامت در ترکیه را محاسبه کنیم؟

هزینه های زندگی در ترکیه بر اساس شهر محل زندگی یا مسکن و سبک زندگی و خورد و خوراک متغیر می باشد. در این محتوا قصد داریم به ارزیابی هزینه های اقامت در ترکیه بپردازیم.

همچنین می توانید به منظور کسب اطلاعات تکمیلی اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان به این صفحه مراجعه کنید.

با توجه به جمعیت رو به افزایش مهاجران به سمت ترکیه طی چند سال گذشته، لازم است که نسبت به مخارج زندگی در این کشور اطلاعات کافی داشته باشید. کشور ترکیه مسلما به دلیل برخورداری از استانداردهای بالای زندگی می توان آن را به عنوان یکی از بهترین انتخاب ها برای تحصیل و زندگی معرفی کرد.

چیزی که می تواند باعث متفاوت به نظر رسیدن  کشور ترکیه در مقایسه با سایر کشور ها شود، ارزش بالای پول ترکیه به علاوه ی مخارج زندگی پایین در این کشور است.

با زندگی در ترکیه تجربه ای جذاب و جدید به دست خواهید آورد و همینطور مکان های تفریحی فراوان و گوناگونی در ترکیه و به ویژه در استانبول وجود دارد.

همینطور دیگر شهرهای ترکیه نظیر ازمیر و آنکارا نیز از پتانسیل بالایی برای گردش و تفریح برخوردار می باشند. در کنار جاذبه های تاریخی و طبیعی حیرت انگیز ترکیه مثل مسجد آبی معروف، پل بُسفر و ورزشگاه های 2 باشگاه مشهور ترکیه یعنی فنرباغچه (Fenerbahçe takım stadyumu) و گالاتاسرای نیز بسیار تماشایی هستند.

ترکیه یک کشور به عنوان پلی میان قاره های اروپا و آسیا است. با این وجود در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی از جمله انگلستان خرج و مخارج زندگی و تحصیل در ترکیه بسیار به صرفه و پایین تر است.

محاسبه هزینه های اقامت در ترکیه

هزینه‌های تحصیل در کشور ترکیه

یکی از مواردی که پیش از زندگی در کشور ترکیه باید آن را مورد توجه قرار دهید، این است که تحصیل در مدارس دولتی کشور ترکیه برای افراد خارجی که مهاجرت کرده اند، رایگان است و این افراد می‌توانند تنها جهت به کارگیری از خدمات اضافی، هزینه پرداخت نمایند.

خوب است بدانید که مدارس خصوصی این کشور همواره از دانش‌آموزان خود هزینه دریافت می کنند و در مقابل مبلغ پرداخت شده، خدمات گوناگونی را در اختیار آن ها قرار می دهند. از جمله این خدمات می‌توان به سالن‌های مختلف و متنوع ورزش و بازی اشاره کرد.

البته که هزینه های اقامت در ترکیه برای تحصیل تنها با هزینه شهریه خاتمه نخواهد یافت. بعضی از دبیرستان‌های دولتی کشور ترکیه هم از دانش‌آموزان خود شهریه اخذ می نمایند. اما حواستان باشد که این نکته را در نظر داشته باشید که در کشور ترکیه نوع دیگری از مدارس هم وجود دارند که مدارس بین‌المللی معرفی می شوند.

این مدارس برای دانش‌آموزان خارجی به صورت اختصاصی است و زبان دروس هم در این مدارس انگلیسی است. از این رو شهریه ای که دانش آموزان پرداخت می کنند، بیشتر از مدارس دولتی و خصوصی خواهد بود.

البته لازم به ذکر است که بعضی از مدارس دولتی و خصوصی ترکیه نیز دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و دانش‌آموزان می‌توانند این مدارس را برای تحصیل برگزینند.

از جمله هزینه‌های دانشگاه‌های کشور ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی حدود 10 هزار لیر می باشد. اما در نظر داشته باشید که تحصیل در رشته‌های مهندسی، علوم انسانی از جمله حقوق و پزشکی هزینه‌های بسیار بیشتری را از آن خود کرده اند.

 

اجاره ملک؛ از هزینه های اقامت در ترکیه

اجاره ملک؛ از هزینه های اقامت در ترکیه

توجه داشته باشید که یکی از هزینه های اقامت کشور ترکیه در ارتباط با اجاره یا خرید ملک در این کشور می باشد. در نظر داشته باشید که شما می‌توانید در شهر استانبول با ماهانه 4500 لیر، یک ملک مبله دو خوابه را اجاره کنید.

این در حالی است که شما می‌توانید با 9 هزار لیر، یک ملک لوکس مبله را در بهترین منطقه استانبول با سه اتاق خواب اجاره کنید. اگر هم به دنبال ملک با اجاره کمتر می باشید، می‌توانید به سراغ  ملکی دو خوابه و مبله را با مبلغ ماهانه تنها 2400 لیر بروید.

استانبول، از شهر پرطرفدار و البته گران‌قیمت ترکیه به حساب می آید. در شهر استانبول این شرایط برای شما فراهم خواهد بود که بتوانید به طور میانگین با پرداخت مبلغ 4350 لیر بابت هر متر مربع ملک، خانه مورد نظر خود را تهیه نمایید.

البته همانطور که ذکر شد، این مبلغ به صورت تقریبی است و در هر منطقه برای هر متر ملک مبلغی مشخصی در نظر گرفته شده است.

میزان هزینه های اخذ اقامت ترکیه

میزان هزینه های اخذ اقامت ترکیه

لازم به ذکر است که در کشور ترکیه هزینه اخذ اقامت متناسب با نوع ویزای درخواستی مشخص می گردد. برای نمونه  شما برای دریافت ویزای توریستی یک‌ساله تنها باید 2 هزار لیر پرداخت نمایید.

این در حالی است که این مبلغ به منظور دریافت اقامت این کشور از طریق ثبت شرکت تنها در مرحله اول 5 هزار لیر است. از این رو نمی‌توان قیمت دقیقی را برای هزینه‌های دریافت اقامت کشور ترکیه عنوان کرد.

در ادامه، شما برای پیگیری پروسه ثبت شرکت خود، باید حداقل 100 هزار لیر را در حساب به عنوان سرمایه اولیه داشته باشید تا بتوانید اقامت موقت این کشور را اخذ نمایید.

برای محاسبه هزینه های اقامت در ترکیه توجه داشته باشید که ویزای کار در ترکیه از هزینه‌ای بیشتر برخوردار خواهد بود. برای نمونه اگر می خواهید ویزای کار موقت یک‌ساله را دریافت کنید، باید تنها 6150 لیر پرداخت نمایید.

این در حالی است که این مبلغ برای ویزای کار دائم نیز ثابت است. البته اگر هم تمایل به دریافت ویزای کار مستقل ترکیه را دارید، هم باید در حدود همین مقدار پول را پرداخت کنید. لازم به ذکر است که هزینه دریافت کارت اقامت این کشور هم در حدود 70 لیر می باشد.

در نتیجه، یکی دیگر از مواردی که قبل از اقدام برای مهاجرت باید آن را در نظر بگیرید، هزینه های اقامت کشور ترکیه است. هزینه‌های زندگی و میزان درآمد در کشور ترکیه با هم دارای تناسب هستند که توسط آن‌ها شما برای گذراندن امورات زندگی خود دشواری نخواهید داشت.

وب سایت مهاجرتی ترامند، با چندین سال سابقه درخشان در زمینه انواع شیوه های مهاجرتی برای شما این شرایط را فراهم می سازد تا بتوانید به آسانی اقامت کشور ترکیه را اخذ کرده یا در صورت نیاز به طور غیر حضوری و بدون مشکل، ملک مورد نظر خود را خریداری یا اجاره کنید.

از همراهی شما عزیزان تا پایان محتوا هزینه های اقامت در ترکیه در سایت ترامند متشکریم.

ارسال دیدگاه