اخذ اقامت تجاری ترکیه

28 آبان 1401
0 دیدگاه
اقامت تجاری ترکیه

در این محتوا قصد داریم به توضیح درباره نحوه کسب اقامت تجاری ترکیه و چگونگی تمدید آن بپردازیم، پس با ما همراه باشید. همچنین می توانید برای اخذ اطلاعات تکمیلی در زمینه اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان به این صفحه مراجعه کنید.

خوب است بدانید که یکی از شیوه اخذ اقامت تجاری ترکیه، دریافت اقامت از راه ثبت شرکت است که هم در اصل نوعی اقامت تجاری به حساب می آید و تا زمان جاری بودن فعالیت شرکت دارای قابلیت تمدید می باشد که در آخر این نوع اقامت هم باید به اقامت کاری مبدل شود.

اقامت کاری هم بر اساس قانون وزارت است و سازمان صادر کننده آن اداره مهاجرت نیست؛ بلکه وزارت کار است که شما در مقابل بیمه پنج شخص ترک می توانید یک اقامت کاری به دست آورید و یک اقامت بسیار معتبر محسوب می شود.

این نوع اقامت می‌تواند با رعایت اصول حتی تبدیل به شهروندی ترکیه شود ولی صد در صد قطعی نیز نخواهد بود، مدت زمان درخواست شهروندی بعد از پنج سال سابقه اقامت کاری شاید تا یک سال هم طول بکشد.

شرایط ثبت شرکت برای دریافت اقامت تجاری ترکیه

شرایط ثبت شرکت برای دریافت اقامت تجاری ترکیه

متقاضیان ثبت شرکت در ترکیه می بایست اطلاعات و آگاهی های لازم خود را نسبت به شرایط عمومی این کشور  بالا ببرند.

 ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخشی از آن در قاره اروپا و بخشی از آن در قاره آسیا واقع شده است. ترکیه با کشورهایی از جمله ایران، ارمنستان، نخجوان، گرجستان، عراق، سوریه، یونان و بلغارستان هم مرز می باشد.

پایتخت این کشور شهر استانبول می‌باشد و از دیگر شهرهای مهم آن که می‌توان به آن ها اشاره کرد، شهرهای آنکارا، ازمیر، آدانا، بورسا، آنتالیا، قونیه و . . .است.

بر اساس اخرین سرشماری جمعیت، کشور ترکیه به طور تقریبی از ۸۵ میلیون نفر جمعیت برخوردار می باشد که در مساحتی در حدود ۷۸۵ هزار کیلومتر مربع زندگی می‌کنند.

زبان رسمی مردم ترکیه زبان ترکی استانبولی و واحد پولی آن نیز واحد لیر ترکیه است. اقتصاد کشور ترکیه بر پایه خودروسازی، لوازم الکترونیکی، پوشاک، کشاورزی، دامداری، گردشگری و موادغذایی بنیان گذاری شده است.

انواع مختلف ثبت شرکت و به وجود آوردن کسب و کار در ترکیه وجود دارد، راه اندازی کارگاه تولیدی در ترکیه، ثبت شرکت بازرگانی در ترکیه و . . . از جمله این موارد می باشند که می توانید با انجام آنها روند کسب اقامت تجاری ترکیه را آغاز کنید.

افرادی که می خواهند  اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت را دریافت کنند، می توانند دو نوع اقامت به صورت کوتاه مدت و بلند مدت را اخذ نمایند.

سرمایه گذارانی که می خواهند از راه ثبت شرکت، اقامت ترکیه را کسب کنند، در ابتدا باید درخواست کارت اقامت موقت ترکیه را به اداره مهاجرت این کشور ارائه دهند.

در این روند، متقاضیان ثبت شرکت در ترکیه اقامتی را به صورت موقت که تا دو سال از اعتبار برخوردار خواهد بود را دریافت خواهند کرد تا بتوانند شرکت خود را در این کشور به ثبت برسانند.

متقاضی می بایست شرکت خود را در این مدت زمان در کشور ترکیه ثبت نماید و باید این نکته را یادآور شویم که دو ماه قبل از به پایان رسیدن اقامت موقت، ثبت شرکت خود را به کشور ترکیه اثبات کنید.

اما افرادی که هم در حال حاضر در کشور ترکیه حضور دارند و مدت زمان حداقل ۸ سال را در این کشور اقامت داشته اند می توانند درخواست اقامت دائم خود را به اداره مهاجرت ترکیه ارائه دهند.

ویزا یا اقامت تجاری ترکیه یک اجازه اقامت کوتاه مدت به حساب می آید که شرایط را برای متقاضی فراهم می کند تا در زمینه فعالیت های تجاری، بازدید از تأمین کنندگان شرکت نماید.

الزامات و اسناد به منظور دریافت اقامت تجاری ترکیه

الزامات و اسناد به منظور دریافت اقامت تجاری ترکیه

 • اعتبار اجازه اقامت برای کوتاه مدت تا یک سال.
  به منظور ارائه درخواست، شما باید بیش از هجده سال داشته باشید.
 • برخورداری از بیمه درمانی معتبر. این شرط برای افراد زیر هجده سال یا بیش از شصت و پنج سال دارند الزامی نمی باشد.
 • ارائه مدارک تمکن مالی و توانایی حمایت از زندگی اقتصادی خود و اعضای خانواده.
 • تکمیل شدن فرم درخواست اجازه اقامت به وسیله متقاضی. چنانچه وکیلی را برای ارائه مدارک ویزای خود در نظر گرفته اید، وکیل شما باید دارای وکالت نامه محدود باشد که به وسیله دفتر اسناد رسمی مهر شده باشد.
 • اراده دادن اصل گذرنامه، فتوکپی و اصل گذرنامه محضری توسط دفتر اسناد رسمی ترکی.

توجه داشته باشید در صورتی که گذرنامه شما با الفبای لاتین باشد، ترجمه ترکی محضری برای گذرنامه شما الزامی نمی باشد و همینطور اگر گذرنامه شما تاریخ تولد نداشته باشد، متقاضی به یک شناسنامه تایید شده نیاز دارد.

 • ارائه چهار عکس گذرنامه بیومتریک(Turkish biometric passport).
 • ارائه گواهی عدم سو پیشینه.

اگر این اسناد از مقامات ترکیه دریافت شده باشد، باید از مهر و امضا برخوردرا باشد. اگر از کشورهای خارجی تهیه شده باشد، باید حتما ترجمه شوند و ارائه از طرف ترجمه های معتبر رسمی دفتر اسناد رسمی باشند.

به چه صورت اقامت تجاری ترکیه خود را تمدید کنیم؟

به چه صورت اقامت تجاری ترکیه خود را تمدید کنیم؟

 • پاسپورت شما باید کپی محضری به وسیله دفتر اسناد رسمی ترکیه باشد. در صورتی که گذرنامه شما به هر زبانی به غیر از زبان ترکی باشد، نیاز است که توسط دفتر اسناد رسمی ترکیه مورد ترجمه قرار گیرد.
 • ارائه چهار عکس گذرنامه بیومتریک برای هر متقاضی.
 • اعلام کردن اظهارنامه خودکفایی اقتصادی در فرم تقاضا.
 • برخوردار بودن از بیمه درمانی معتبر.
 • ارائه دادن گواهی عدم سو پیشینه.

از همراهی شما عزیزان تا پایان محتوا اقامت تجاری ترکیه در سایت ترامند متشکریم.

ارسال دیدگاه