چگونه هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه را کاهش دهیم؟

11 آبان 1401
0 دیدگاه
هزینه های متفاوت برای خرید ملک در ترکیه

در این محتوا قصد داریم به توضیح درباره هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه بپردازیم، در صورتی که تمایل به مهاجرت به این کشور را دارید، تا پایان این محتوا با ما همراه باشید.

به تازگی قیمت آپارتمان در ترکیه به طور چشم گیری افزایش  داشته است. افرادی که تمایل دارند در ترکیه به خرید خانه بپردازند، باید بدانند که خرید فقط با پرداخت قیمت ملک تمام نمی شود، چون هزینه هایی با عنوان، هزینه‌های جانبی خرید ملک در ترکیه وجود دارد که برای کامل کردن پروسه خرید به طور کامل باید پرداخت گردد.

در نتیجه هزینه‌هایی که باید در زمان خرید خانه در ترکیه پرداخت کرد چیست؟ در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه

هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه شامل چه مواردی می باشد؟

برعکس دیگر کشورها، هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه زیاد نمی باشد و خریداران از میزان پولی که می‌توانند پس‌انداز کنند، بسیار هیجان زده خواهند شد.

توصیه می شود قبل از اقدام کردن به خرید، با هزینه‌های اضافی اقدامات قانونی و همینطور هزینه‌های مالیات و خدمات آشنایی پیدا کنید.

زمان خرید ملک در ترکیه، به علاوه قیمت فروش ملک، هزینه‌های اضافی از جمله هزینه سند مالکیت و گزارش ارزیابی، بیمه، اشتراک و هزینه ترجمه نیز وجود دارد. همینطور می توان به هزینه هایی مثل هزینه‌های دفتر اسناد رسمی برای فروش اشاره کرد.

  • هزینه مشاور املاک

در صورتی که خرید ملک در ترکیه از طریق مشاور املاک اتفاق بیوفتد، هزینه های مربوط به خدمات مشاوره املاک بایستی به صورت جداگانه پرداخت شود. هزینه خدمات دریافتی مشاوران املاک در چهارچوب مقررات تجارت املاک مشخص می‌شود.

بر این اساس مشاوران املاک می‌توانند 2% + به عنوان هزینه خدمات  و (18%) را به عنوان مالیات بر ارزش‌افزوده از فروشنده و خریدار اخذ کنند. در اکثر موارد با مذاکره کردن می‌توان موارد بالا را در مبالغ کمتری پرداخت کرد.

  • هزینه کارشناسی ملک

گزارش ارزیابی، سندی ضروری و لازم است که نشان دهنده ارزش ملک قبل از انتقال سند در فروش انجام شده می باشد. اداره ثبت زمین در هنگام امضای سند مالکیت شما، 4٪از ارزش ملک را اخذ می نماید.

در ترکیه، ارزش‌های املاک اعلام شده بر طبق  قیمت شورای محلی است و اکثر مواقع کمتر از قیمت فروش است. هزینه گزارش ارزیابی معتبر  با توجه به متراژ و خصوصیات ملک تغییر می‌کند.

خریداران این هزینه را به طور مستقیم به کارشناس معتبر پرداخت می‌کنند. زمان کامل شدن گزارش ارزیابی بین دو تا سه روز طول می‌کشد.

  • هزینه سند زدن

در بیشتر کشورهای اروپایی، اسناد مالکیت به وسیله دفتر اسناد رسمی منتقل می‌شود. اما در ترکیه انجام این کار برعهده اداره کل ثبت اسناد و املاک می باشد.

هزینه انتقال سند ملک در ترکیه، ۴% قیمت فروش اعلام شده برای کلیه املاک و مستغلات است. این مبلغ به طور مساوی یعنی 2% است و این رقم بایستی بین خریدار و فروشنده تقسیم بندی شود.

ارزش سند ملک اعلام شده به لیر ترکیه خواهد بود. حضور خریدار و فروشنده الزامی می باشد؛ مگر اینکه هر یک از طرفین وکالت‌نامه، امضای نهایی را داده باشند.

 

هزینه مشاور املاک در ترکیه

  • پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده

خریدار ملک ترکیه از سال بعد از مالکیت ملک در ترکیه مسئول پرداخت مبلغی به عنوان عوارض سالیانه شهرداری می‌باشد. نرخ‌های از 0.1 تا 0.3 درصد، نرخ  عوارض سالانه بر ارزش مالیاتی زمین و ساختمان می باشد.

هرچند زمان خرید خانه به طور کامل پرداخت نمی‌شود، اما مالیات بر دارایی جزو یکی از هزینه‌های جانبی خرید ملک در ترکیه است که باید پرداخت شود. پرداخت این مالیات به صورت سالانه و در دو قسمت می باشد.

مالیات بر ارزش‌افزوده در شهرداری‌های کلان‌شهرها، 0.2٪ و درمناطق غیر کلان‌شهری،0.1٪ می باشد. همینطور برای املاک تجاری درمناطق شهری، 0.4٪  و در مناطق غیرکلان‌شهری 0.2٪ پرداخت می نمایند.

پرداخت این مالیات می تواند در شورا یا آنلاین در دو قسط پرداخت شود. زمان امضای اسناد مالکیت، فروشنده باید مطمئن شود  که بدهی مالیات بر دارایی وجود ندارد.

  • بیمه اموال ناشی از هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه

بیمه اموال بر اساس قانون در ترکیه اجباری است و محاسبه آن بر طبق متراژ متر مربع می باشد. این بیمه پوشش دهنده حوادث طبیعی مانند زلزله، آتش‌سوزی می باشد و تمدید ان به طور سالانه است.

بیمه اموال در برابر بیشتر خطرات اموال، مانند آتش‌سوزی، بیمه زلزله و بعضی آسیب‌های جوی به صاحب ملک ارائه دهنده بازپرداخت مالی می باشد.

  • استخدام مترجم برای خارجی‌ها

هنگامی که می خواهید اسناد مالکیت خود را امضا کنید، به یک مترجم تأیید شده نیاز دارید. بر اساس قوانین ترکیه، قراردادهای ملکی نوعی قرارداد با مقررات قانونی ویژه است.

اطلاعات قانونی شما نظیر گذرنامه و سند آدرس (به منظور ایجاد حساب بانکی) باید به وسیله یک مترجم بااعتبار ترجمه شده و توسط دفتر اسناد رسمی مورد تایید قرار گیرد. در صورتی که می خواهید از کشور خود مراحل خرید ملک را کامل کنید، باید وکالت‌نامه خود را به وکیل خود ارائه دهید.

هزینه‌های مترجم و وکالت‌نامه نیز از هزینه‌های جانبی خرید ملک در ترکیه محسوب می شود و با توجه به زبان و طول محتوا متغیر است.

 

هزینه‌های مترجم و وکالت‌نامه در ترکیه

  • هزینه خریداری انشعابات

بعد از خرید خانه باید از بعضی معاملات اشتراکی مانند برق، آب، گاز طبیعی، تلفن، اینترنت و … به کارگیری کرد. هزینه اشتراک برق، آب، گاز طبیعی و اینترنت در همه شهر های ترکیه یکسان نمی باشد.

برای اشتراک‌هایی که برای اولین بار صورت می گیر، مقدار مشخصی سپرده پرداخت می گردد. زمانی که بخواهید اشتراکی را لغو کنید، این سپرده بازگردانده می‌شود. برای انجام تمام این اشتراک‌ها لازم است که در ابتدا گواهی اقامت و سند بیمه را اخذ نمایید.

در آخر نکته ای که باید به آن اشاره کنیم، این است در صورتی که می خواهید در ترکیه ملک تهیه کنید، بین 7 تا 10 درصد ارزش ملک را به عنوان هزینه‌های جانبی خرید ملک در ترکیه در نظر داشته باشید. 

از همراهی شما عزیزان تا پایان محتوا هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه در سایت ترامند متشکریم.

ارسال دیدگاه