همه چیز در باره مالیات در ترکیه

7 خرداد 1399
0 دیدگاه
همه چیز در باره مالیات در ترکیه

مالیات در ترکیه

مالیات در ترکیه نه فقط زمانی که بحث راه‌اندازی یک کسب و کار جدید یا یک تجارت و سرمایه‌گذاری تازه مطرح است، بلکه کوچک‌ترین چیزها درباره زندگی در یک شهر دیگر مسئله مالیات را مطرح می‌کند. زمانی که تصمیم به زندگی در کشوری دیگر یا گسترش کسب‌وکارتان به آنجا می‌گیرید باید بدانید که دولت بابت زندگی یا کسب درآمد در آنجا چه پولی از شما خواهد گرفت.

ترکیه یکی از کشورهایی است که قوانین مالیاتی دقیق و پیچیده‌ای دارد. مالیات در ترکیه بخش اعظمی از بودجه این کشور را تشکیل می‌دهد.

مصرف سوخت و استفاده از خودرو نیز دو منبع کسب درآمد مالیاتی مهم برای دولت است. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با سیستم مالیاتی این کشور و هزینه‌هایی که در ازای کسب درامد و زندگی در ترکیه خواهید پرداخت، آشنا شوید.

وب سایت ترامند ، انجام امور مهاجرتی ترکیه

مالیات در ترکیه به چه شکل است؟

مالیات در ترکیه به چه شکل است؟

ترکیه برای آنکه از تورم در این کشور جلوگیری کند ناچار است تا مسئله‌ای مثل مالیات را جدی بگیرد. بنابراین مالیات در ترکیه یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید در مورد آن بدانید. مخصوصا که افراد به‌جای سالیانه هر سه ماه موظف به پر کردن اظهارنامه مالیاتی هستند.

سرمایه گذاری در ترکیه

مالیات در ترکیه به سه شکل مشمول افراد و شرکت‌ها می‌شود

مالیات بر دارایی: این مالیات به ملک، ارث و وقف تعلق می‌گیرد. به‌طورکلی املاک و مستغلات شامل این مالیات می‌شوند. بسته به نوع ملک شما برای دارا بودن آن بین 0.1 تا 0.6 درصد مالیات پرداخت خواهید کرد. اگر ملک شما در محدوده شهرداری باشد، به‌عنوان‌مثال نزدیک مترو باشد، این مالیات دو برابر می‌شود. به زمین و واحد مسکونی 0.1 درصد مالیات، و به دیگر واحدها 0.2 درصد و به زمینی که مخصوص ساخت‌وساز باشد 0 مالیات تعلق می‌گیرد. زمین‌های کشاورزی نیز معاف از پرداخت مالیات در ترکیه هستند.

در صورت فروش این اموال 4.8 درصد ارزش فروش مالیات بر عهده خریدار و فروشنده می‌شود. البته اگر ملک به نزدیکان فروخته‌شده باشد این درصد نصف می‌شود.

آشنایی با خرید ویلا های لاکچری در ترکیه

مالیاتی که ارث و هدیه مشمول آن می‌شوند بین 4 تا 30 درصد می‌تواند متغیر باشد. این مالیات در مدت 5 سال و اغلب در دو قسط سالیانه پرداخت می‌شود.

مالیات بر هزینه‌ها:

مالیات بر ارزش‌افزوده، مالیات وارده بر معاملات بانکی و بیمه و حق تمبر، ازجمله مالیات‌هایی هستند که بر هزینه‌ها وارد می‌شود. مهم‌ترین این‌ها مالیات بر ارزش‌افزوده است که از 1 تا 23 درصد می‌تواند متفاوت باشد که اغلب با نرخ 18 درصد در نظر گرفته می‌شود. در خریدهای بانک‌ها و شرکت‌های بیمه نیز این مالیات لحاظ می‌شود. اگر آن‌ها نخواهند این مالیات را پرداخت کنند ملزم به پرداخت مالیات 5 درصد بر مبلغ وام‌ها و بیمه‌ها هستند. منظور از حق تمبر نیز انواع مدارکی مانند قراردادها، موافقت‌نامه‌ها، یادداشت‌ها و اوراق مشارکت سرمایه‌گذاری و صورت‌حساب مالی است. این بخش شامل یک درصد مالیات می‌شود.

مالیات بر ارزش‌افزوده شرکت‌های داخلی 18 درصد و برای خودرو اجاره ای 23 درصد و سایر وسایل نقلیه 8 درصد است.

مالیات بر درامد:

این مالیات بر دستمزد دریافتی در ازای کار در ترکیه، یا دریافت مبلغ اجاره‌بهای منزل، یا سود ناشی از فروش امتیاز، سهام، حق چاپ و… در هر جای دنیا می‌باشد. درواقع تفاوتی نمی‌کند که سود از کجا به‌دست شما رسیده است، شما باید بابت آن مالیات پرداخت کنید. افراد مقیم ترکیه باید برای همه درآمدهای حاصل از تجارت با هر جای دیگر جهان نیز مالیات پرداخت کنند. افراد غیر مقیم نیز باید بر سود حاصل از تجارت خود یا مالکیت خصوصی و کسب و کارهای کوچک نیز مالیات بدهند. مالیات افراد مقیم تفاوتی که دارد این است که شامل کاهش نرخ مالیاتی و تسهیلات اعتباری می‌شود. این نرخ معمولا بین 15 تا 40 درصد متغیر است.

شرکت‌هایی که تمامی محل فعالیت اداری‌شان در ترکیه باشد یا به عبارتی مقیم باشند، باید همه مالیات‌ها را بپردازند ولی شرکت‌هایی که شعبه‌ای از یک شرکت خارجی هستند تنها باید بخشی از مالیات‌ها را پرداخت کنند.

کد مالیاتی چیست؟

کد مالیاتی یک کد ده رقمی است که به‌عنوان کد شناسایی در تمامی سیستم‌های اداری مورداستفاده قرار می‌گیرد. شما چه شهروند باشید و چه مسافر برای انجام اغلب کارهای اداری در ترکیه به این کد نیاز پیدا خواهید کرد. به عبارت بهتر، کد مالیاتی ترکیه معادل کد ملی ما در ایران است. شما همانقدر که در ایران به کد ملی نیاز دارید در ترکیه به کد مالیاتی نیاز پیدا خواهید کرد.

اگر حتی اقامت شما در ترکیه بدون قصد مقیم شدن نیز طول بکشد، به این کد نیاز پیدا خواهید کرد. افتتاح حساب بانکی، خرید یا اجاره خانه، خرید خودرو یا حتی دریافت یک سیم‌کارت غیر توریستی ناقابل، چند دسته از خدماتی هستند که بهره‌مند شدن از آن‌ها نیازمند کد مالیاتی شماست.

برای دریافت این کد شما باید به نزدیک‌ترین اداره مالیات به خودتان بروید. تمام چیزی که نیاز است با خود به همراه داشته باشید اصل پاسپورت و کپی صفحه اول و آدرس محل سکونت است. دریافت این کد تماما رایگان است.

مالیات در ترکیه برای اتباع غیر ترک چگونه است؟

سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند شرکت‌های مختلط سهامی،شرکت‌هایی با مسئولیت محدود و شراکتی، تاسیس کنند. مالیات برای شرکت‌های سهامی عام و محدود بیست درصد است. بهره سالیانه افراد نیز به‌صورت مالیات بر درامد نیز باید پرداخت شود. بنا بر قانون ممانعت از پرداخت مالیات ترکیه، که میان ایران و این کشور امضا شده است، هر فرد در هر سودی تنها یک بار در یکی از این دو کشور مالیات پرداخت خواهد کرد.

تمامی افرادی که در ترکیه دارای ملک و مستغلات هستند، باید مالیات بدهند. درواقع تفاوتی نمی‌کند که شما مقیم باشید یا نه. باید بابت دارایی‌تان مالیات پرداخت کنید. هیچ معافیت از مالیاتی برای خارجی‌های ترکیه وجود ندارد مگر ساختمان‌هایی که متعلق به یک کشور هستند، مانند سفارت‌خانه‌ها یا کنسولگری‌ها، که کاملا معاف از پرداخت مالیات در ترکیه هستند.

مالیات باید به شهرداری که ملک در آن قرار دارد پرداخت شود. اگر ملک خارج از شهر باشد و شهرداری نیز به سیستم پرداخت الکترونیک مجهز نباشد، باید از طریق حواله پستی مالیات خود را پرداخت کنید. البته می‌توانید به‌شرط قید شماره مالیاتی ملک به حساب بانکی شهرداری نیز مبلغ مالیات را پرداخت کنید.

چگونه بدون پرداخت مالیات در ترکیه اتومبیل بخریم؟

شما با رعایت شرایطی خاص می‌توانید بدون پرداخت مالیات در ترکیه ماشین بخرید. نخست اینکه ماشین باید از یک خارجی به خارجی دیگر منتقل شود. دوم اینکه خریدار یا باید بازنشسته باشد و در حال گذراندن دوران بازنشستگی‌شان در ترکیه باشد یا در این کشور دانشجو باشد و یا دیپلمات، کارمند روزنامه‌های بین‌المللی کشور و یا بازیکن فوتبال خارجی در لیگ داخلی ترکیه باشند.

البته این کار کمی می‌تواند دشوار باشد و بهتر است آن را بدون کمک انجام ندهید و با شرکت‌های معاف از مالیات مشورت کنید تا بدون دریافت مجوز، طی یک الی سه هفته ماشین خود را دریافت کنید. البته فراموش نکنید که تنها مالک خودرو و اقوام درجه یک او می‌توانند از خودرو استفاده کنند.

ارسال دیدگاه