سرمایه گذاری از طریق خرید خانه در ترکیه 2022

27 خرداد 1399
0 دیدگاه

خرید خانه در ترکیه در سال‌های گذشته رونق بسیار خوبی داشته است، چرا که دولت کشور ترکیه برای خرید ملک در ترکیه تسهیلات و امکانات جدید و ویژه‌ای را در نظر گرفته است. با توجه به نزدیکی فرهنگی ایران و ترکیه و همچنین ارزش ریالی نسبت به لیر، این کشور می تواند مکان مناسبی جهت زندگی و سرمایه گذاری برای ایرانیان که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند، باشد.

همچنین مدرنیته بودن کشور ترکیه و ارزان بودن نرخ زندگی نسبت به دیگر کشور ها سیل عظیمی از مهاجران را به این کشور سرازیر کرده است. شهروندان کشور ترکیه می توانند بدون داشتن ویزا به 77 کشور سفر کنند و قادر خواهند بود به 26 کشور عضو شینگن دسترسی داشته باشند ، همچنین دارندگان پاسپورت می توانند در صورت ورود به 46 کشور ویزای خود را در فرودگاه کشور مقصد دریافت نمایند.

 

خرید خانه در ترکیه و اقتصاد ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که در خاورمیانه رشد اقتصادی چشمگیری داشته است و با وجود تاریخ و فرهنگ غنی و طبیعت بی نظیر، مقصد خیلی از سرمایه گذاران خارجی شده است.

البته باید بدانید یکسری محدودیت‌ها برای اینکار وجود دارد مانند آنکه اجازه خرید ملک در بافت‌های روستایی و اطراف مناطق روستایی داده نمی‌شود.

 

سرمایه گذاری در ترکیه

از طریق اجاره ملک در ترکیه می‌شود اقامت ترکیه گرفت؟

افرادی که اقدام به اجاره ملک در ترکیه می‌کنند باید بدانند که به آنها اقامت توریستی یک ساله اعطا می‌شود

بدین معنا که با این نوع اقامت شما حق تحصیل و یا کار ندارید و برای این دو کار باید نوع اقامت خود را تغییر دهید.

همچنین در گذشته شما می‌توانستید با تمدید سالانه به مدت پنج سال اقامت توریستی خود اخذ اقامت ترکیه کنید اما با توجه به قوانین جدید خرید ملک در ترکیه 2020 این امکان دیگر وجود ندارد و شما تنها یک سال اقامت توریستی ترکیه دریافت می‌کنید و قابل تمدید نیست مگر آنکه از آخرین روز اقامت توریستی شما یک سال گذشته باشد.

 

سابقه خرید خانه در ترکیه چگونه است؟

به دلیل اینکه سرمایه گذاری در ترکیه سود آور است و همچنین دولت امتیازهای ویژه‌ای برای خریدان ملک در ترکیه در نظر گرفته است، مثل اعطای حق شهروندی ترکیه، باعث شده است که شهروندان کشورهای مجاور علاقه دو چندانی به خرید ملک در ترکیه پیدا کنند.

در بین این کشورهای، کشورهای عراق، ایران و کویت در صدر لیست هستند، جالب است بدانید که در گذشته مثل روسیه، آلمان و لهستان بوده‌اند که بیشترین سرمایه گذاری را در کشور ترکیه انجام می‌دادند اما به علت افت قیمت واحد پولی کشورهای خاورمیانه از جمله ریال، این کشورهای خاورمیانه بوده‌اند که رشد چشمگیری در خرید ملک در ترکیه داشتند.

آمار و ارقام درباره خرید ملک در ترکیه در چند سال اخیر

خرید ملک در ترکیه به‌خصوص خرید خانه در ترکیه در طی ماه اکتبر در سال ۲۰۱۸ با افزایش ۱۳۴.۴ درصدی نسبت به ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ به‌شدت رشد صعودی را پیمود. می‌توان گفت خرید ملک در ماه اکتبر در سال ۲۰۱۸ در ترکیه به عدد ۶۲۷۶ واحد رسید.

البته این افزایش خرید خانه در ترکیه فقط مختص شهروندان کشورهای خارجی نبود بلکه خرید ملک توسط شهروندان ترکیه نیز با افزایش ۱۹.۲ درصدی همراه بود. به‌طورکلی اگر بخواهیم آمار جامعی در خصوص خرید خانه در ترکیه دهیم باید بگوییم که در طی اکتبر ماه در سراسر ترکیه آمار خرید ملک به عدد ۱۴۶ هزار و ۵۳۶ واحد مسکونی رسیده است.

 

 

آیا خرید ملک در ترکیه سودآوری دارد؟

ما برای اینکه به این سؤال پاسخ بدیم رجوع می‌کنیم به آمارهای رسمی در مورد خرید ملک در ترکیه، بر اساس گزارش سرمایه‌گذاری جهانی (UNCTA) در سال 2019، کشور ترکیه توانست

در آسیا به‌عنوان دومین دریافت‌کننده بزرگ FDI یا سرمایه‌گذاری خارجی شناخته شود. به‌نحوی‌که میزان سرمایه ورودی مستقیم

توسط سرمایه‌گذاران خارجی در سال 2018 به 12.94 میلیارد دلار رسیده است درحالی‌که درست یک سال قبل‌تر یعنی در سال 2017، میزان سرمایه ورودی توسط سرمایه‌گذار خارجی 11.48 میلیارد دلار هست.

برخی از کشورهای اتحادیه اروپا به‌طور سنتی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران بزرگ در ترکیه هستند. جالب است بدانید ایالات‌متحده امریکا بعد از کشور هلند،

دومین سرمایه‌گذار بزرگ در کشور ترکیه هستند. هلند با سرمایه‌گذاری به ارزش 15.8 ٪ از کل سرمایه‌گذاری‌های خارجی به‌عنوان صدرنشین جهت سرمایه‌گذاری در ترکیه را به خود اختصاص داده است.

پس‌ازآن ایالات‌متحده با 7.6 ٪ و کشور انگلیس با 6.9٪ بر اساس داده‌های اولیه وزارت صنعت و فناوری ترکیه به‌عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در ترکیه شناخته‌شده‌اند.

ترکیه برای تسهیل در راستای پذیرش سرمایه‌گذاران خارجی، اقدام به ایجاد آژانس پشتیبانی و ارتقا سرمایه‌گذاری ترکیه (Investment Support and Promotion Agency of Turkey (ISPAT)) کرده است و با ایجاد یکسری از اصلاحات قانونی توانسته سرمایه‌گذاران خارجی را به خود جذب نماید.

آیا برای خرید خانه در ترکیه نیاز به وکیل است؟

شما باید در نظر داشته باشید که به‌عنوان یک اتباع خارجی در ترکیه از تمامی قوانین و شرایط خرید ملک در ترکیه مطلع نیستید و ضمن اینکه این شرایط و قوانین مدام در حال تغییر و بروز رسانی هست بنابراین شرط عقل حکم می‌کند در مسیر خرید ملک در ترکیه از وکیل یا مؤسسات مهاجرتی کمک بگیرید.

 

قوانین و شرایط خرید خانه در ترکیه

بر اساس تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی ترکیه به شماره تصویب ۲۶۴۴ در ۱۸ می سال ۲۰۱۲ اتباع کشورهای خارجی می‌توانند با در نظر گرفتن و رعایت قوانین مربوطه نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام نمایند. در خصوص این‌که کدام کشورها در لیست ممنوعه قرار دارند می‌توانید به سایت سازمان ثبت و نقشه‌برداری اراضی ترکیه مراجعه نمایید.

محدودیت‌های خرید خانه در ترکیه

هر یک از اتباع خارجی در ترکیه می‌توانند تنها تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری نمایند.

هیچ‌کدام از اتباع خارجی نمی‌توانند اراضی که در مناطق نظامی و امنیتی در جمهوری ترکیه واقع‌شده است را خریداری نمایند.

اتباع خارجی فقط می‌توانند تا ۱۰٪ از ارضی و املاک هر ناحیه و یا شهر را خریداری کنند.

فرآیند خرید خانه در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه چگونه است؟

این فرآیند آسان است و ظرف مدت کمی انجام می‌شود به‌قرار زیر است:

شما به ترکیه سفر می‌کنید و با بازدید از املاک مختلف، ملک مدنظر خود را انتخاب کنید.

کارشناس شهرداریملک را قیمت‌گذاری می‌کند.

برخلاف ایران، در ترکیه قیمتی که کارشناس دولت برای ملک در نظر می‌گیرد، باقیمت واقعی ملک تفاوت چندانی ندارد و این اختلاف قیمت زیر ده درصد است؛ به همین دلیل، صاحبان املاک نمی‌توانند قیمت‌های غیرواقعی پیشنهاد دهند و این موضوع سبب اطمینان خاطر مشتری می‌شود. اما درنهایت قیمت تعیین‌شده از سوی کارشناس در سند ثبت می‌شود.

شما مبلغ پیش‌پرداخت را به‌حساب مالک واریز می‌کنید.

در روز انتقال سند (در یک روز)، واریز الباقی وجه به‌حساب مالک انجام می‌شود

وب سایت ترامند ، انجام امور مهاجرتی ترکیه.

هزینه‌های خرید خانه در ترکیه

باید بدانید که به‌غیراز هزینه خرید ملک در ترکیه هزینه‌های دیگری هم باید بپردازید که این قبیل هزینه‌ها در کشور ایران هم وجود دارد و اجتناب‌ناپذیر است، این هزینه‌ها به‌قرار زیر است:

محضری کردن کپی هر پاسپورت: ۲۰۰ لیر

هزینه انتقال سند: ۲ الی ۳ درصد مبلغ کل ملک خریداری‌شده

عوارض شهرداری: ۲ الی ۳ درصد مبلغ کل ملک خریداری‌شده

گروه بنگاه: ۳ الی ۵ درصد مبلغ کل ملک خریداری‌شده

پول خاک: ۸۰ دلار + ۸۹ لیر به اجزاء هر نفر

هزینه بیمه: ۳۰۰ الی ۸۰۰ لیر به اجزاء هر نفر

 

 

متأسفانه با افزایش خرید خانه در ترکیه و انباشت سرمایه زیاد در این بازار عده‌ای سودجو از این فرصت استفاده کرده‌اند و اقدام به کلاه‌برداری از سرمایه‌گذاران می‌کنند، بنابراین رعایت یکسری نکات در این زمینه حائز اهمیت است:

قبل از هرگونه انتقال وجه در خصوص خرید ملک در کشور ترکیه، به شما پیشنهاد می‌گردد که نسبت به استعلام وضعیت ملک موردنظر، بدهی بانکی، وام بانکی، محدودیت‌های قانونی و …

در سازمان ثبت‌اسناد و املاک ترکیه اقدام نمایید.

قبل از خرید ملک در کشور ترکیه از سازندگان و مشاوران درخواست داشته باشید تا مجوزهای لازم را به شما نشان دهند. و از صحت آن‌ها اطمینان خاطر پیدا کنید.

خرید خانه در ترکیه اگر ارزشش کمتر از ۲۵ هزار دلار باشد تضمینی برای قبول درخواست اقامت شما نیست. فقط شرایط بررسی آن را دارا هستید. زیرا که وزارت کشور در خصوص اعطای اقامت می‌بایستی تصمیم بگیرد.

در صورت به وجود آمدن اختلاف بین خریدار و فروشنده، هر دو طرف می‌توانند به اقامه دعوی در دادگستری و مقامات قضایی اقدام نمایند.

شما می‌توانید درخواست خرید خانه خود را در تمام ادارات پستی انجام دهید.

درمجموع پیشنهاد ما این است که در این مسیر از کمک یک وکیل باتجربه استفاده کنید چراکه این مطمئن‌ترین کار ممکن است.

 

زندگی و خرید خانه در استانبول

استانبول وسعتی هفت برابر تهران دارد و چهارمین شهر توریستی جهان هست. به دلیل توریستی بودن آن اقتصاد فوق‌العاده‌ای دارد. ضمناً به‌راحتی می‌توانید شغل را در کنار محل زندگی خود پیدا کنید، و همچنین شهر بسیار خوبی برای تفریح نیز هست.

البته طبیعتاً به همین میزان هم ملک در این شهر قیمت بالایی دارد. زندگی در آن‌یک نواخت نیست و جنگل، دریا، ساحل و غیره را دارد.

می‌توان گفت این شهر شبانه‌روزی است و شهری است که در هنگام شب نیز به‌اندازه روز زندگی در آن جریان دارد و می‌توانید هر زمان از شبانه‌روز یک رستوران با یک غذای عالی در آن پیدا کنید.

 

زندگی و خرید خانه در ازمیر ترکیه

ازمیر دارای مکان‌های تاریخی زیبایی است، شهری بسیار زیبا و همچنین مدرن که در ترکیه به خاطر مهمان‌نوازی و فرهنگشان زبانزد هستند.

بعد از استانبول و آنکارا سومین شهر بزرگ ترکیه هست این در حالی است که ازمیر دومین شهر بعد از استانبول در ترکیه است که توجه بسیاری از اتباع خارجی

که به دنبال اقامت در ترکیه و یا خرید ملک در ترکیه هستند را به خود جلب کرده است.

ازمیر را می‌توان قطب صنعتی و کشاورزی و توریستی در غرب استانبول به شمار آورد. بر اساس نظرسنجی‌ها و آمارها ازمیر با دارا بودن استانداردهای بالا برای زندگی در سطح جهانی توانسته است

نظر مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند. ازنظر آب‌وهوای معتدل ازمیر، طبیعت زیبا و بکر آن سبب شده است تا بسیاری از اتباع خارجی درصدد اقامت در این شهر باشند.

ازمیر شهر خلوتی هست و شما دیگر نیازی نیست ساعت‌ها ترافیک  شلوغی به‌مانند استانبول را تحمل‌کنید.

با نگاهی به آمارها متوجه می‌شویم که سال گذشته بالغ‌بر ۸۰۰۰ ملک در ازمیر به اتباع کشورهای خارجی فروخته‌شده است. قیمت ملک در ازمیر به نسبت استانبول بسیار مناسب‌تر است

مثلاً در محله‌های متوسط به بالای ازمیر شما می‌توانید یک‌خانه ۱۰۰ متری را با مبلغی در حدود ۳۰۰ هزار لیر خریداری کنید البته برخی از منطقه‌های ازمیر بسیار پرطرفدار و گران‌قیمت هستند.

البته در نظر داشته باشید که مورد متعددی می‌تواند بر قیمت ملک تأثیر داشته باشد.

اخذ شهروندی ترکیه

مطابق با قانون جدید ترکیه چنانچه شما مبلغ ۵۰۰ هزار دلار را به مدت 3 سال در بانک های این کشور سرمایه گذاری کنید به شما پاسپورت ترکیه تعلق می گیرد. با این روش در کمتر از ۶۰ روز گذرنامه ترکیه ای دریافت کرده و یکی از شهروندان این کشور به حساب می آیید.

همچنین شهروندان خارجی با خرید خانه با ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا، می توانند از مزیّت های حق شهروندی ترکیه برخوردار شوند.

شما اگر به مدت ۵ سال در ترکیه کار کرده و مالیات پرداخت کنید، به شما شهروندی ترکیه تعلق میگیرد.

 مراحل کسب شهروندی ترکیه با خرید خانه

1)      دریافت شماره ثبت مالیات ترکیه

2)    باز کردن حساب بانکی در ترکیه

3)   معرفی ملکی با ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا

4)    خرید ملک: ملک باید از طریق انتقال بانکی همراه با تمامی مدارک و رسیدها خریداری شود. در اسناد رسمی تأیید شده و در آن ذکر شود که ملک خریداری شده تا سه سال فروخته نخواهد شد.پس از گذشت سه سال شما می توانید با حفظ حق شهروندی سرمایهٔ خود را نقد یا تبدیل به ملک دیگری کنید.

5)    گرفتن گواهی انطباق: این کار طی ارائه گزارش ارزشیابی رسمی و همچنین رسید انتقال بانک به وزارت محیط زیست و شهرسازی صورت می گیرد.

6)    اقدام برای دریافت اقامت ترکیه :درخواست خود را برای اقامت ترکیه به اداره مدیریت مهاجرت ارائه می دهید

7)    اقدام برای دریافت شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری: اکنون پس از دریافت اقامت ترکیه و جمع آوری تمامی مدارک لازم، می توانید درخواست خود را برای کسب شهروندی ترکیه به ادارهٔ مدیریت عمومی مهاجرت این کشور ارائه دهید.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید:  خرید ملک در ترکیه + ۱۰ مزیت سرمایه گذاری در ترکیه

 

ارسال دیدگاه