در این محتوا قصد داریم شیوه های دریافت پاسپورت ترکیه را به شما آموزش دهیم، با ما همراه باشید.

ترکیه دروازه‌ای به سمت رشد و پیشرفت

ترکیه از لحاظ موقعیت جغرافیایی به ایران نزدیک می باشد و به دروازه ­ی اروپا شهرت دارد. این کشور به تازگی با تلاش فراوان توانسته است که عضوی از اتحادیه اروپا باشد. این تلاش سبب شده است که از لحاظ اقتصادی پیشرفت و سطح رفاه در این کشور بالاتر رود.

همینطور از سال ۲۰۱۸ به بعد ترکیه برای بالا بردن میزان نقدینگی و سیر صعودی در نمودار توسعه‌یافتگی درهای خود را به روی خارجی­ هایی که تمایل دارند سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در ترکیه ایجاد کنند، باز کرده است. در مقابل ترکیه برای این افراد شرایط دریافت پاسپورت ترکیه را فراهم کرده است.

در ادامه ­ی این محتوا توضیح کامل و جامعی در مورد تمامی شیوه های پیشنهادی کشور ترکیه که عبارتست از خرید ملک، سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، سپرده بانکی، تولد، ازدواج و کار، برای دریافت شهروندی این کشور به شما خواهیم داد.

ترکیه ای دروازه ای به سوی پیشرفت

علت مهاجرت به ترکیه؟

 • دارای پاسپورت معتبر: پس از دریافت پاسپورت ترکیه شما قادر خواهید بود به بیش از ۱۰۰ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید. همینطور شرایط و سخت‌گیری‌های منطقه شینگن برای ورود شما بسیار آسان‌تر می‌شود. به گونه ای شما تبدیل به یک انسان آزاد می‌شوید که از  حق سفر به هر جایی برخوردار هستید.
 • هفتمین کشور ایده ­آل دنیا: اگر به فکر دریافت پاسپورت ترکیه می باشید، مطلوب است آگاه باشید که بانک بریتانیایی HSBC در اواسط سال ۲۰۱۹ میلادی گزارشی منتشر کرد. در این  گزارش اشاره شد که ترکیه از بین ۱۶۳ کشور دنیا رتبه هفتم را بعد از سوییس، سنگاپور، کانادا، اسپانیا، نیوزلند و استرالیا از آن خود کرد. این رتبه بسیار چشمگیر بود. در سال ۲۰۱۸ میلادی ترکیه در جایگاه بیست ‌و دوم قرار گرفت و این تغییر رتبه بیان کننده رشد نمودارهای کیفیت زندگی در ترکیه بود.

۱۸ هزار رأی‌دهنده بر طبق نمودارهایی نظیر شرایط زندگی و شاخص‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند. تعداد زیادی از رأی­دهندگان شرایط  زندگی در ترکیه را بسیار مطلوب و مناسب ارزیابی کردند. آن ها بر این اعتقاد بودند که:

 • برایری بین کار و تفریح وجود دارد
 • برخورداری از حس امنیت
 • مردم ترکیه از رفتاری گرم و دوستانه برخوردار هستند
 • فاصله بسیار کم تا ایران: یکسری مشکلات که در زمان سفر به کشورهای دور از ایران که به طور همیشگی وجود دارد عبارتست از: نوبت­ دهی سفارت، صف سفارت، صدور یا عدم صدور ویزا، پیدا کردن بلیت هواپیما، قیمت آن و… در صورتی که اگر شما در ترکیه زندگی کنید دیگر با این مشکلات مواجه نمی شوید. با یرخودار بودن از پاسپورت ترکیه فاصله ی شما از ایران تنها به اندازه یک بلیت هواپیما یا حتی قطار می باشد. از جمله مهم‌ترین مزایای سکونت در ترکیه که می توان به آن اشاره کرد این است که روزانه پروازهای زیاد و اقتصادی از شهرهای گوتاگون ترکیه به مقصد ایران حرکت می‌کنند.
 • شبیه بودن از لحاظ فرهنگی: شوک فرهنگی یکی از مهم‌ترین مشکلات مهاجرت می باشد که خیلی ساده نادیده گرفته می‌شود. گاهی فاصله زیاد این ارزش‌ها به‌ اندازه ای است که باعث می شود بعد از مهاجرت به سردرگمی و حتی افسردگی دچار شود. اما نکته مثبتی که وجود دارد این است که به علت همسایگی جغرافیایی و تاریخ مشترک چند صد ساله، این مسئله به ‌هیچ‌ عنوان در کشور ترکیه برای شما رخ نمی دهد.
 • ثبات اقتصادی: با توحه به ارزش فعلی پول ایران می‌توان به فکر ساختن یک زندگی در ترکیه بود و همینطور این کشور در مقایسه با ایران بسیار کمتر دچار افت و خیزهای اقتصادی می‌شود. شما به‌ عنوان شهروند ترکیه با متوسط درآمد در آن کشور می‌توانید از یک زندگی شاد و باثباتی برخوردار باشید.

 

قوانین کلی دریافت پاسپورت ترکیه

شما در حالت عادی با سفر به ترکیه چیزی بین ۹۰ تا ۱۵۰ روز (۹۰ روز به ‌اضافه درخواست برای ۶۰ روز بیشتر) می‌توانید بدون اینکه نیازی به ویزا داشته باشید به‌عنوان توریست در خاک این کشور بمانید.

در صورتی‌ که قصد اقامت طولانی تر داشته باشید ، باید نسبت به دریافت کارت اقامت ترکیه یعنی کیملیک اقدام نمایید. افرادی که با هدف مهاجرت یا اقامت طولانی‌مدت به ترکیه می‌آیند اداره مهاجرت به آن ها کارت شناسایی (ID Card) به ‌نام کیملیک ارائه می کند.

کیملیک به‌عنوان جایگزین پاسپورت در کشورهایی از جمله گرجستان (از ۲۰۱۱)، اکراین (از ۲۰۱۷)، قبرس شمالی، مولداوی (از ۲۰۱۹) و آذربایجان (از  ۲۰۲۱) قابلیت پذیرش دارد. کیملیک، یه عنوان پاسپورت و اقامت دائم به حساب نمی آید اما برای فردی که قصد دریافت پاسپورت ترکیه را دارد از مزیت هایی برخوردرا می باشد.

با برخودار بودن از کیملیک شما اجازه کار نخواهید داشت اما فرصت پیدا می‌کنید که کارهایی نظیر اجاره یا خرید خانه، افتتاح حساب بانکی، یادگیری زبان، ارزیابی بازارهای کار و غیره را مورد بررسی قرار دهید.

به منظور تبدیل ‌شدن اقامت موقت به شهروندی ترکیه ضروری است برای سرمایه‌گذاری حداقل ۵۰۰ هزار دلار، برای خرید خانه حداقل ۲۵۰ هزار دلار، برای کارآفرینی استخدام حداقل ۵ کارمند ترک و برای سپرده بانکی حداقل ۵۰۰ هزار دلار،پرداخت کنید.

البته تمامی مبالغ گفته شده ثابت نیستند و بایستی قبل از انجام هر اقدامی از قیمت ها اطمینان پیدا کنید تا در این زمینه با مشکل نشوید و توصیه می شود که برای مطمئن شدن از قیمت ها به سایت ترامند مرجعه کنید.

اعتبار و ارزش پاسپورت ترکیه

دریافت پاسپورت ترکیه

با دریافت پاسپورت ترکیه می‌توانید بسیار راحت‌تر برای دریافت ویزای شینگن اقدام کنید. با توجه‌ به تلاش چشمگیر ترکیه برای پیوستن به منطقه شینگن، این احتمال وجود دارد که  طی چند سال آینده این پیشنهاد از سمت اتحادیه اروپا مورد قیول واقع شود.

در این مورد قبول واقع شدن، اعتبار پاسپورت ترکیه بیشتر شده و شرایط سفر بدون برخوردار بودن از ویزا به ۲۶ کشور منطقه شینگن نیز به ۱۱۰ کشور افزایش می یابد. این اتفاق می‌تواند درخواست‌ها نسبت به دریاقت شهروندی ترکیه افزایش پیدا کند  و پروسه های آسان و کم‌هزینه آن را کمی پیچیده و پرهزینه‌تر کند.

اگر تمایل دارید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید  بهتر است با توجه‌ به این موضوع هر چه زودتر برای آن اقدام کنید.

 

مزیت‌های شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه

 • بالا بودن کیفیت زندگی: زندگی در ترکیه به این معنا که زندگی در این کشور از رشد اقتصادی صعودی برخوردار است. تورم در آن کمنر دیده می شود و با سرعت خیلی آهسته‌تری در مقایسه با ایران حرکت می ­کند، خدمات پزشکی و درمانی رایگان در اختیار مردم گذاشته شده است، شما آزادید تا به هر شیوه ه ای که در نظر دارید در آن زندگی کنید، همینطور شرایط تجربه چهار فصل سال در کنار دستیابی راحت به دریای سیاه، مدیترانه و اژه برای شما فراهم شده است و در آخر فرهنگ غذایی بسیار معروف و لذیذ ترکیه میزبان شماست.

 

 • تخفیف‌های مالیاتی: همانگونه که احتمال دارد در جریان باشید، قوانین مالیاتی در شمال آمریکا و به‌خصوص در اروپا کمی سخت‌گیرانه می باشد. شما در شمال اروپا مسئول  پرداخت چیزی بین ۴۰ تا ۵۵ درصد از درآمد خود به ‌عنوان مالیات هستید. اما این موضوع در ترکیه به این صورت نمی باشد. ترکیه مالیات به دست آمده از تجارت‌های بیرون از خاک ترکیه، سود سرمایه، هدایا یا کمک‌های مالی و همینطور مالیات ‌بر ارث را از شهروندان خود دریافت نمی‌کند. همینطور مالیات ‌بر درآمد به دست آمده از از تجارت یا مالکیت ملک نیز چیزی بین ۱۵ تا ۳۵ درصد است (این درصدها برای مقاصد مختلف قابل تغییر می باشد).

 

 • اقامت خانواده: افراد که از شهروندی ترکیه برخوردار هستند، می‌توانند برای دریافت تابعیت برای اعضای دیگر خانواده خود اقدام نمایند. اعضای خانواده که زیر ۱۸ سال دارند می‌توانند بلافاصله نسبت به گرفتن پاسپورت اقدام کرده و اعضای بالای ۱۸ سال و همسران نیز بعد از حداقل ۳ سال زندگی در خاک ترکیه می‌توانند مراحل دریافت پاسپورت را طی کنند.
 • خدمات پزشکی و درمانی: ترکیه از سیستم خدمات پزشکی و درمانی پیشرفته‌ای یرخوردار می باشد. در سال های  گذشته تعداد مراکز مجهز بهداشتی در این کشور رو به رشد می باشد. همینطور با ارائه قوانین و مقررات جدید در دهه­­ ی گذشته برنامه‌های سلامت و مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی ترقی یافته است. شما به‌ عنوان یک شهروند عادی میتوانید از اکثر خدمات پزشکی و بهداشتی با کمترین هزینه بهره ببرید. برنامه ریزی برای جذب توریسم درمانی و پزشکی سبب شکل‌گیری برنامه‌های به ­روز و منسجم پزشکی در سیستم بهداشت و درمان ترکیه شده است.

 

 • بهره ­مندی از طرح بازنشستگی: با مشخص شدن تکلیف کار، بیمه و برنامه­ ی مالیاتی­ خود می‌توانید با پرداختی‌های مربوطه، به‌عنوان شهروند ترکیه شامل برنامه ­های بازنشستگی شوید.

مزایای دریافت پاسپورت ترکیه

همینطور امکانات دیگری شامل حال شهروندان ترکیه می‌شود که به شرح زیر می باشد:

 • حق رأی
 • امکان افتتاح حساب در بانک‌ها
 • تجارت آزاد
 • دریافت تسهیلات بانکی با بهره صفر تا ۴ درصد

 

مزیت‌های دریافت پاسپورت ترکیه

 • سفر بدون ویزا: همان‌طور که قبلا گفته شد، شما به‌ عنوان شهروند ترکیه قادر خواهید بود بدون برخورداری از ویزا به ۱۱۰ کشور دنیا از جمله: ژاپن، کره جنوبی، مالزی، سنگاپور، هنگ‌کُنگ، آرژانتین، برزیل و غیره به ‌آسانی سفر کنید.
 • اقدام برای ویزای E-2: اگر قصد دارید در  آینده به کشوری مانند ایالات ­متحده آمریکا مهاجرت کنید یا قصد دارید از راه  کشور دومی برای دریافت اقامت آمریکا اقدام کنید، این شرایط تنها با برخوردار بودن از پاسپورت ترکیه برای شما فراهم می گردد. به‌ عنوان شهروند ترکیه شما می‌توانید برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری E-2 در ایالات ­متحده ­آمریکا اقدام کنید.
 • مجاز بودن تابعیت مضاعف: برای دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه شما لازم نیست که از تابعیت فعلی خود انصراف دهید و ترکیه با صدور Turquoise Card به شما امکان دوتابعیتی بودن، می‌دهد.

 

روش‌های دریافت پاسپورت ترکیه

روش­ های اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه به شرح ذیل می‌باشند:

 • سرمایه‌گذاری در بورس: وزارت صنعت و فناوری ترکیه کمترین مقدار سرمایه‌گذاری در بورس برای دریافت شهروندی ترکیه را ۵۰۰ هزار دلار آمریکا تعیین کرده است. با پرداخت این حداقل (یا بیشتر) شما می‌توانید ظرف ۳ ماه از پاسپورت ترکیه برخوردار شوید. البته این مبلغ ذکر شده ثابت نیست و ممکن است تغییر کنید، پس برای اطلاع دقیق از قیمت ها می توانید از همکاران ما در سایت ترامند کمک بگیرید. 

 

 • سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات: صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات در ترکیه حداقل مقدار سرمایه‌گذاری را ۲۵۰ هزار دلار آمریکا (یا معادل لیر یا معادل سهام) مشخص کرده است. این میزان سرمایه حداقل باید به مدت سه سال دست نخورده باقی بماند. با پرداخت این حداقل (یا بیشتر) شما می‌توانید طی مدت ۳ ماه از شهروندی و پاسپورت ترکیه برخوردار شوید.

سرمایه گذاری در ترکیه

 • ایجاد شغل برای ۵۰ نفر: با دقت  ‌به قوانین و مقرارت وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی ترکیه، هر شخص که قادر به ایجاد اشتغال­ زایی برای حداقل ۵۰ نفر شود می‌تواند طی مدت ۳ ماه شهروندی و پاسپورت ترکیه را اخذ نمایید و یا اینکه می‌توانید با اشتغال ­زایی برای حداقل ۵ تبعه ی ترکیه به مدت ۳ سال از پاسپورت ترکیه برخوردار شوید.

 

 • سپرده بانکی: بر اساس مقررات و نظارت بانکی ترکیه اگر شخصی با حداقل سپرده به میزان ۵۰۰ هزار دلار آمریکا یا معادل آن به لیر برای حداقل سه سال در بانک‌های ترکیه سپرده‌گذاری کند، می‌تواند طی مدت ۳ ماه شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کند.

 

 • خرید اوراق قرضه دولتی: طبق مصوبه وزارت خزانه‌داری و دارایی ترکیه اگر شخصی اوراق قرضه­ ی دولتی را به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار دلار آمریکا یا معادل لیر آن خریداری کند و به مدت حداقل ۳ سال به فروش نرساند، می‌تواند ظرف ۳ ماه شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کند.

 

 • سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات مربوط به مراکز توریستی: طبق ماده ۸/e از قانون حمایت گردشگری ترکیه افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در صنعت توریسم دارند، می‌توانند با تصمیم و تأیید شورای وزیران ترکیه اقدام به خرید املاک و مستغلات در مناطق و مراکز توریستی نمایند. این افراد می‌توانند ظرف ۳ ماه شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کنند.

 

 • ازدواج: اگر قصد دارید که بدون هیچ دردسر و دوری از دشواری ها؛ کار، سرمایه‌گذاری و خرید ملک شهروندی ترکیه را به‌دست آورید، ازدواج با یک تبعه ی ترکیه به عنوان گزینه مطلوب و مناسب محسوب می شود. پس از ازدواج شما کارت اقامت (ID Card) سه ‌ساله دریافت می­ کنید. بعد از گذشت این مدت سه سال شما می‌توانید برای شهروندی و پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

 

 •  اشتغال: اگر شما بتوانید برای ۵ سال کامل در ترکیه با برخوردار بودن از اجازه کار به انجام کار مشغول شوید، با داشتن مدارکی از جمله کارت اقامت، اجاره‌نامه منزل و مدارک شناسایی کارفرما می‌توانید برای دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه اقدام کنید (در این بازه ­ی ۶۰ ماه حداکثر ۶ ماه می‌توانید از ترکیه خارج از ترکیه باشید).

تولد فرزند دریافت پاسپورت ترکیه

 •  تولد فرزند: اگر یکی از والدین کودک تازه‌ متولد شده، مقیم۰. ترکیه باشد، می‌توانند فورا برای گرفتن شهروندی و پاسپورت ترکیه اقدام کنند. در غیر اینصورت (هیچ‌کدام از والدین مقیم ترکیه نباشند) بایستی از راه سفارت کشور خود اقدام به دریافت پاسپورت کنند و سپس با مدارک پاسپورت برای کودک اقامت کوتاه‌مدت (۶ ماه) بگیرند. با به اتمام رسیدن مدت ۶ ماه کودک باید از خاک ترکیه خارج گردد. البته در شرایطی ممکن است تمدید اقامت برای شما فراهم شود.

ممنون که تا پایان مقاله ی دریافت پاسپورت ترکیه با ما همراه بودید