ترفند های خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در ترکیه

1 شهریور 1401
0 دیدگاه
خرید ملک در ترکیه سرمایه گذاری در ترکیه سال 2022

در این محتوا قصد داریم به بررسی مهمترین روش های دریافت اقامت یعنی خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در ترکیه بپردازیم و راه کارهای لازم برای اخذ پاسورت را از این دو روش به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور ترکیه

به علت نزدیک بودن فرهنگی ایران و ترکیه و وجود شباهت‌ اقلیمی این دو کشور، می ‌توان گفت که بازار بین ‌المللی و فعال ترکیه، سکونت، تحصیل و کار، باعث تبدیل شدن  این کشور  به گزینه ‌ای منطقی و مناسب برای بسیاری از ایرانیان شده است.

ترکیه کشوری است که در همسایگی ما واقع شده است و سال هاست که به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مورد علاقه توریست های ایرانی محسوب می شود.

هر سال توریست های بسیار زیادی به شهرهای توریستی ترکیه سفر می کنند و از گذراندن تعطیلات خود لذت می برند.

استانبول، آنتالیا، آلانیا، ازمیر و…. از جمله مناطقی هستند که هر ساله پذیرای گردشگران از اقصی نقاط جهان می باشند.

همانگونه که احتمالا می دانید بخشی از ترکیه در آسیا و بخشی در اروپا قرار دارد و به طور طبیعی به علت شرایط زندگی، مخصوصا شرایط اقتصادی که دارد بسیاری از افراد علاقه مند به مهاجرت را به سمت خود می کشاند.

البته پنهان از نظر نیست تعداد افرادی که به این کشور سرسبز و زیبا مهاجرت کرده اند و کاملا از شرایط زندگی شان راضی می باشند.

خرید ملک در ترکیه و معرفی کشور ترکیه

قوانین خرید ملک در ترکیه برای اقامت

براساس به روز ترین قوانین ترکیه در رابطه با دریافت اقامت از راه خرید ملک در ترکیه، شما با خرید ملکی (خانه، آپارتمان، زمین و …) به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا می توانید جهت دریافت شهروندی و تابعیت ترکیه درخواست دهید. الیته در نظر داشته باشید که این مبلغ ثابت نیست و از قبل اقدامات لازمه آن را بررسی کنید.

به این صورت نیست که ملکی را خریداری کنید، شهروندی ترکیه را دریافت کنید و سپس برای فروش ملکتان در ترکیه اقدام کنید. برای اینکه بتوانید این تابعیت را حفظ کنید باید تا 3 سال به ملکی که خرید کرده اید دست نزنید. بعد از دریافت تابعیت، می توایند برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید که در حدو 65 تا 80 روز زمان می برد.

از دیگر قوانین مربوط به دریافت اقامت از طریق راه خانه در ترکیه می توان به این مورد اشاره کرد که با مجوز تحصیلی هر چند سال هم که در ترکیه حضور داشته باشید جز سال های اقامتی تان برای دریافت اقامت دائم ترکیه به حساب نمی آید.

قوانین خرید ملک در ترکیه برای اقامت

شرایط جدید اقامت کشور ترکیه

شرایط جدید اقامت ترکیه شامل اقامت توریستی یا همان یکساله می شود که بر اساس آن نمی توان پس از یکسال اقامت در ترکیه آن را تمدید کرد.

پس افرادی که دارای اقامت توریستی ترکیه هستند و در حال زندگی در این کشور هستند چه باید بکنند؟ دو راه پیش روی این افراد است:

  • از راه های دیگر مانند تحصیل، کار کردن و یا سرمایه گذاری در ترکیه اقدام به دریافت مجوز اقامت کنید.
  • خاک ترکیه را به مدت یکسال ترک کنید و پس از این مدت مجددا برای دریافت اقامت توریستی اقامت کنید.

مطابق با شرایط قدیمی اقامت ترکیه شما می توانستید پس از 5 سال نوع مجوزتان را به دائم تغییر دهید، اما مشخصه که موقتا اینکار امکان پذیر نیست تا زمانی که قوانین جدیدی وضع شوند.

 از دیگر دلایلی که می توان برای تغییر قوانین دریافت اقامت ترکیه اشاره کرد شیوع ویروس کووید-19 و افزایش تقاضای اتباع خارجی به خصوص ایرانیان عزیز به خرید ملک در این کشور است.

سرمایه گذاری در ترکیه

در سال های اخیر اقتصاد رو به رشد ترکیه باعث شده است تا گردشگران خارجی به علاوه  اقامت توریستی در این کشور، نسبت به سرمایه گذاری در ترکیه، خرید ملک در ترکیه برای اقامت و سرمایه گذاری در بخش املاک و گردشگری و ساخت و ساز نیز اقدام کنند.

هتل های بسیاری در پی سرمایه گذاری خارجیان در اقصی نقاط ترکیه ساخته شده و همینطور مجتمع های مسکونی متعدد و بسیار لوکسی ساخته شده و جمعیت خارجی بسیاری در سال های اخیر از راه اجاره و خرید آپارتمان در ترکیه نسبت به دریافت اقامت این کشور اقدام کرده اند و در ترکیه زندگی می کنند.

راه برای سرمایه گذاری اتباع خارجی در ترکیه بسیار آسان و باز است. دولت ترکیه با ارائه انواع گوناگون موقعیت ها برای سرمایه گذاری هم به اقتصاد کشورش کمک به سزایی کرده و هم شرایط زندگی را برای بسیاری از افراد مناسب کرده است.

شما می توانید هم از راه ثبت شرکت در ترکیه، خرید خانه و ملک و هم خرید واحد های تجاری در برج های شکیل و مشهور این کشور، به سرمایه گذاری در ترکیه مشغول شوید.

مطمئن ترین راه برای سرمایه گذاری، می توان به خرید ملک و خرید خانه در ترکیه اشاره کرد.

سرمایه گذاری در املاک ترکیه 

قیمت زمین و ملک در ترکیه در مقایسه با وضعیت تورم و قیمت املاک در ایران از وضعیت بهتری برخوردار بوده و مناسب‌ تر است.

با در نظر گرفتن استقبال روزافزون گردشگران و دانشجویان بین‌ المللی برای حضور در ترکیه، بدون شک در کنار هتل‌ های این کشور، آپارتمان‌ ها و خانه ‌های خریداری ‌شده به وسیله سرمایه‌ گذاران ایرانی، گزینه خوبی برای اجاره و کسب درآمد مناسب از این طریق خواهد بود.

حتی در حال حاضر برخی از ملک ‌ها در ترکیه با گارانتی اجاره به فروش می‌رسند.

استانداردهای سرمایه گذاری در کشور ترکیه

با تمام رشد و صعودی که در اقتصاد ترکیه مشاهده می کنیم اما این کشور هم مثل هر کشور دیگری دارای استاندارد هایی در امور سرمایه گذاری اش است و آمار و ارقامی را در رابطه با هر یک از شاخص هایش منتشر می کند.

در سال 2019، کشور ترکیه به عنوان دومین کشور سرمایه گذار خارجی معرفی شد. اولین و بزرگترین سرمایه گذار خارجی در ترکیه کشور هلند است و جایگاه دوم سرمایه گذاری در ترکیه در اختیار آمریکا است.

 

اقامت توریستی یا موقت ترکیه

اقامت موقت، اقامت یکساله و اقامت توریستی همه به یک موضوع اشاره می کنند: این اقامت تا یک سال اعتبار دارد. در صورتی که سند ملک در تملک خودتان باشد، به راحتی مجوز اقامت خود را مجدد تمدید می کنید؛

چنانچه ملکی را اجاره کرده باشید، متاسفانه امکان تمدید مجوز اقامت وجود ندارد و بایستی یا از راه های دیگر برای دریافت مجوز اقامت اقدام کنید و یا به کشور خود بازگردید.

سرمایه گذاری در ترکیه - اقامت توریستی

شیوه دریافت اقامت توریستی ترکیه از ابتدای سال 2020 میلادی دچار تحول شده است. بر این اساس، اتباع خارجی به مدت یک سال اجازه اقامت توریستی در ترکیه را خواهند داشت.

البته شهروندان اتحادیه اروپا، جمهوری خلق چین، فدراسیون روسیه و کشورهای عضو سازمان همکاری توسعه اقتصادی مانند ژاپن، کانادا، آمریکا و… جزو این قانون نمی باشند.

شهروندان ایرانی که توانسته بودند با خرید ملک در ترکیه و یا سرمایه گذاری در ترکیه اقامت را دریافت کنند، نیز بعد از یک سال اقامت توریستی در ترکیه امکان تمدید اقامت خود را نداشته و باید حداقل یک سال از زمان به پایان رسیدن این نوع اقامت گذشته باشد تا بتوانند مجددا برای اخذ آن اقدام نمایند.

بنابراین افرادی که اقامت توریستی برای حضور در کشور ترکیه را مورد استفاده قرار می دهند، بعد از پایان یافتن مدت اقامت خود باید روش ‌های دیگری را برای اخذ اقامت پیدا کنند.

از جمله این شیوه ‌ها می ‌توان به خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در ترکیه اشاره داشت.

بر اساس قانون جدید اقامت توریستی شما تنها در صورتی که شرایط خاصی داشته باشید و یا با استفاده از مجوز های تحصیلی، کاری، خرید ملک و در دست داشتن سند آن و یا با سرمایه گذاری می توانید بعد از یکسال مجوزتان را تمدید کنید. در غیر این صورت باید خاک ترکیه را به مدت یکسال ترک کرده و سپس برای تمدید آن اقدام کنید.

از شما عزیزان که تا پایان محتوا خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در ترکیه برای دریافت اقامت در سایت ترامند با ما همراه بودید، متشکریم.

ارسال دیدگاه