اخذ اقامت ترکیه و شهروندی ترکیه در 6 ماه

2 شهریور 1401
0 دیدگاه

در این مقاله از سایت ترامند راه های اخذ اقامت ترکیه و شهروندی ترکیه را بررسی می کنیم.

اخذ اقامت و شهروندی ترکیه برای افرادی که والدین آنها شهروند ترکیه نیستند از طریق کار و سرمایه گذاری امکان پذیر است.

همانطور که در قوانین سایر کشورها دیده ایم، اقامت تحصیلی هرگز منجر به اقامت دائم و تابعیت نمی شود. برای اخذ تابعیت از دولت یک کشور، افراد باید در مدت زمان معینی به دولت کشور مورد نظر بیمه و مالیات پرداخت کنند، با فرهنگ کشور تلفیق شوند و به زبان آن کاملا مسلط شوند.

تاریخ، و آداب و رسوم به این ترتیب دیگر نیازی به تمدید ویزا، اقامت و مجوز کار نخواهید داشت و با توجه به اینکه دولت ترکیه تابعیت دوگانه را می پذیرد، نیازی به لغو تابعیت قبلی خود نخواهید داشت.

قوانین اخذ اقامت و شهروندی ترکیه

به طور کلی برای اخذ اقامت ترکیه باید حداقل 6 ماه در هر سال به مدت 5 سال در ترکیه زندگی کرده باشید. اگر با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده باشید یا در ترکیه متولد شده باشید، این مدت به 3 سال کاهش می یابد.

سه راه برای درخواست پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری وجود دارد. خرید ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار که منجر به اخذ پاسپورت بین 3 تا 6 ماه می شود.

اجازه اقامت سیستم اجازه ای است که برای هر تبعه خارجی که بیش از 90 روز در ترکیه می ماند باید دریافت شود. در صورت عدم استفاده از این مجوز تا 6 ماه پس از دریافت اجازه اقامت، لغو مجوز اقامت در دستور کار قرار گرفته و دیگر معتبر نخواهد بود.

مجوزهای اقامت و شهروندی ترکیه با توجه به شرایط اقامت در ترکیه به انواع مختلفی تقسیم می شوند: مجوز اقامت کوتاه مدت، طولانی مدت، اجازه اقامت خانوادگی، دانشجویی، بشردوستانه و … .

پس از تعیین اینکه کدام یک از این انواع برای یک اتباع خارجی مناسب است، می توان درخواست اجازه اقامت ارائه داد.

اخذ اقامت ترکیه از طریق سامانه آنلاین انجام می شود. امکان درخواست اجازه اقامت از طریق وب سایت آنلاین اداره مهاجرت از طریق اقامت الکترونیکی وجود دارد.

 

مراحل اخذ اقامت ترکیه

سوال نحوه اخذ اقامت ترکیه یکی از مهم ترین سوالاتی است که در اذهان خارجی های تازه وارد یا شهروندان ترکیه ای که میزبان آنها هستند می باشد.

  • اجازه اقامت با مراجعه به ادارات مهاجرت واقع در استانی که فرد خارجی در آن اقامت خواهد داشت، اخذ می شود.
  • درخواست ها به صورت آنلاین توسط مشاوران متخصص ما انجام می شود.
  • مدارک وقت ملاقات و سایر مدارک لازم تهیه می شود و فرد خارجی مدارک روز قرار را به افسر اداره مهاجرت ارائه می کند.
  •  پس از تایید درخواست اجازه اقامت در نتیجه ارزیابی انجام شده توسط کمیسیون، کارت اجازه اقامت به آدرس اقامت خارجی ارسال می شود.
  • ساکنان کشورهای مختلف در حال خرید ملک در ترکیه می توانند برای اقامت نه تنها برای خود، بلکه برای خانواده یا دوستان خود نیز درخواست دهند.
  • صاحب ویلا یا آپارتمان در ترکیه نیز می تواند برای شهروندی ترکیه – پس از پنج سال زندگی در ترکیه و داشتن املاک و مستغلات – اقدام کند.

این گزینه ها برای دارندگان مجوزهای اقامت توریستی و دیگر اعمال نمی شود، بلکه فقط برای صاحبان املاک مسکونی یا تجاری در ترکیه اعمال می شود.

دریافت شهروندی ترکیه

برای اثبات هویت و ملیت خود مدارکی جمع آوری کنید. اگر در ترکیه متولد شده اید و دارای شناسنامه ترکیه هستید، به طور خودکار شهروند ترکیه هستید.

برای دریافت اطلاعات به روز و دقیق در این باره کلیک کنید: شهروندی ترکیه

با این حال، اگر شما در خارج از ترکیه متولد شده اید، به گواهی تولد خود و همچنین مدارکی نیاز دارید که نشان دهد حداقل یکی از والدین شما شهروند ترکیه بوده است.

اگر یکی از والدین شما یا هر دو در ترکیه به دنیا آمده اند و دارای شناسنامه ترک هستند، به یک کپی از شناسنامه آنها نیاز دارید.
اگر خارج از ازدواج به دنیا آمده اید و پدرتان ترک است، ممکن است برای اثبات نسب خود نیاز به آزمایش DNA داشته باشید.
هر مدرکی که به زبان ترکی نباشد باید به ترکی ترجمه و محضری شود.

درخواست شهروندی را تکمیل کنید. شما می توانید درخواست شهروندی کاغذی را از شهر یا شهرداری محل زندگی خود در ترکیه دریافت کنید، یا اگر در کشور دیگری زندگی می کنید، از سفارت یا کنسولگری ترکیه دریافت کنید. این درخواست از شما می‌خواهد که اطلاعاتی درباره خود، والدینتان و ادعای شهروندی خود ارائه دهید.

مدارک و درخواست خود را به شهرداری یا شهرداری محل زندگی خود ارسال کنید. برای شهروندی باید شخصا اقدام کنید. به خصوص اگر در یک منطقه پرجمعیت زندگی می‌کنید، بهتر است از قبل تماس بگیرید و ببینید که آیا یک وقت ملاقات ضروری است یا خیر.

اگر در حال حاضر در ترکیه زندگی نمی‌کنید، می‌توانید مدارک و درخواست خود را به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری ترکیه ببرید.
علاوه بر مدارک و درخواست خود، باید 2 قطعه عکس بیومتریک نیز برای پاسپورت خود ارائه دهید. هیچ هزینه درخواستی برای درخواست شهروندی از طریق تولد یا تبار وجود ندارد.

منتظر تصمیم در مورد درخواست خود باشید. هنگامی که درخواست خود را ارسال می کنید، اداره اسناد شما را تأیید می کند. به شرطی که همه چیز مرتب باشد و نیازی به مدارک اضافی نباشد، نامه ای از طریق پست دریافت خواهید کرد که تابعیت ترکیه را به شما می دهد.

در آن مرحله، شما آزاد هستید که برای پاسپورت ترکیه اقدام کنید.
این اداره می‌گوید که به درخواست‌ها در یک دوره زمانی معقول رسیدگی می‌شود، مشروط بر اینکه تمام مدارک مورد نیاز موجود باشد. به طور کلی، می توانید انتظار داشته باشید که این روند 2 تا 6 ماه طول بکشد.

از همراهی شما با ترامند تا پایان مقاله اخذ اقامت ترکیه و برخورداری از شهروندی ترکیه کمال تشکر را داریم.

ارسال دیدگاه