در این محتوا میخواهیم شیوه های مناسب اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان را به شما بگوییم

در سال‌های اخیر بسیاری از فعالین اقتصادی ایران و یا کسانی که به دنبال زندگی منفاوت تر در کشور ترکیه می باشند، به دنبال اخذ اقامت ترکیه و مورد استفاده قرار دادن مزیت های آن هستند.

اقامت ترکیه برای ایرانیان

قبل از آنکه به بررسی شیوه های دریافت اقامت ترکیه بپردازیم، مطلوب است ابتدا مسائل پایه مهاجرت مطالبی را بیان کنیم تا فهم این محتوا برای شما راحت ترشود. قبل از هر چیز لازم است که بدانیم اقامت چیست و فرق آن با ویزای ترکیه و فرق آن با پاسپورت ترکیه چیست؟

اقامت ترکیه

 • ویزای ترکیه :

مجوزی است که با برخوردار بودن از آن اجازه ورود به خاک ترکیه برای شما فراهم است و خوشبختانه کشور ترکیه دارای روابط دوستانه‌ای با کشور ایران می باشد.

ایرانیان قادر خواهند بود بدون نیاز به دریافت ویزای ترکیه به این کشور ورود کنند و به مدت حداکثر ۹۰ روز در این کشور می توانند اقامت توریستی داشته باشند، اما برای تحصیل و یا کار در ترکیه حتی ایرانیان نیز لازم است که نسبت به دریافت ویزای تحصیلی یا ویزای کار ترکیه اقدام کنند. 

 • اقامت ترکیه :

زمانی که ویزای ترکیه را دریافت کرده و به کشور ترکیه ورود پیدا کردید، حال شما از اقامت ترکیه برخوردار هستید. اگر بدون ویزا به ترکیه سفر کرده باشید، اقامت ترکیه شما ۹۰ روز اعتبار دارد؛اما اگر با سایر ویزاهای ترکیه وارد خاک این کشور شده باشید، مجوزهای اقامتی برای شما صادر خواهد شد که مدت زمان طولانی‌تری می توانید در ایم کشور بمانید.

به اقامت هایی که از مدت محدودی برخوردار هستند (مثلا یکسال) به اقامت موقت ترکیه معروف می باشند و به مجوزی که بر اساس آن می‌توانید برای مدت زمان نامحدود در کشور ترکیه اقامت داشته باشید، اقامت دائم ترکیه نیز گفته می شود.

 • پاسپورت ترکیه :

تحت شرایط خاصی که در این محتوا به آن خواهیم پرداخت، قادر خواهید بود حق شهروندی کشور ترکیه را دریافت کرده و پاسپورت ترکیه بگیرید. در این صورت شما از تابعیت کشور ترکیه برخوردار خواهید بود و مانند یک شهروند عادی کشور ترکیه به حساب می آیید.

با برخوردار بودن از پاسپورت ترکیه از تمام حقوق مردم ترکیه بهره‌مند خواهید بود و قادر خواهید بود به صورت نامحدود در این کشور زندگی کنید، به کار بپردازید و تحصیل کنید.

چنانچه قصد دارید برای اقامت موقت یا اقامت دائم ترکیه اقدام کنید، توصیه می شود در ابتدا که از شرایط زندگی و کار در این کشور آگاهی کامل پیدا کنید و سپس به برای دریافت اقامت ترکیه اقدام نمایید.

 

مزایای اخذ اقامت ترکیه

ترکیه کشوری با سبک زندگی اروپایی و آسیایی است. به علت همسایگی با کشور ایران، مردم ترکیه در بسیاری از فرهنگ‌ها و سبک زندگی تشابهات زیادی با مردم ایران دارند اما از طرف دیگر ترکیه با کشورهای اروپایی نیز همسایه است و به همین دلیل زندگی در ترکیه ترکیبی از سبک زندگی اروپایی را نیز در خود دارد.

مزایای اخذ اقامت ترکیه نسبت به اخذ اقامت در کشورهای اروپایی دیگر زیادتر است و حتی با داشتن اقامت موقت ترکیه نیز دامنه زیادتری از امکانات و اختیارات در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

مزایای اخذ اقامت ترکیه

روند اخذ اقامت ترکیه

قبل از گرفتن اقامت ترکیه باید با انواع اقامت ترکیه آشنایی داشته باشید. بیشتر متقاضیان اقامت ترکیه فقط به دنبال پاسخ سوال ” چگونه اقامت ترکیه بگیریم ؟ ” هستد، در حالی که آگاهی یافتن از انواع اقامت ترکیه اولین قدمی است که باید برای شروع روند اخد اقامت ترکیه برداشت.

انواع اقامت ترکیه

در صورتی که تمایل دارید اقامت ترکیه را بگیرید، ابتدا باید تعیین کنید که از زندگی در ترکیه چه هدفی دارید و به چندسال اقامت در ترکیه نیاز دارید، بعد از آن باید درباره یکی از شیوه های دریافت اقامت که در متن پایین شرح داده می شود، تصمیم‌گیری نمایید:

اقامت توریستی یکساله ترکیه

اقامت توریستی یک ساله ترکیه یا به بیان راحت تر اقامت یکساله ترکیه مخصوص کسانی است که تمایل دارند از اقامت موقت در ترکیه برخوردار شوند. با این نوع از اقامت نمی‌توانید دارای حق شهروندی و پاسپورت ترکیه باشید.

اقامت یکساله ترکیه با شیوه های متنوعی قابل دریافت می باشد، اما نکته مهم این است که یعد از سال ۲۰۲۰ قانونی در ترکیه اجرا شد که دیگر شرایط تمدید اقامت توریستی یک ساله ترکیه با یک شیوه وجود ندارد.

یعنی به عنوان مثال اگر از طریق اجاره خانه در ترکیه اقامت یکساله دریافت کرده باشید، یعد از گذشت یکسال دیگر نمی توانید از طریق پرداخت اجاره این نوع اقامت را تمدید کنید و بایستی به علاوه اجاره خانه واجد شرایط، به دنبال یکی دیگر از شیوه های دریافت اقامت یکساله نیز باشید.

اقامت توریستی یکساله ترکیه، روشی ساده و ارزان برای زندگی در ترکیه محسوب می شود. در صورتی که می‌خواهید برای زندگی در ترکیه تصمیم‌گیری نمایید، مطلوب است ابتدا با دریافت اقامت یکساله شروع کنید و بعد از مدتی زندگی در ترکیه، تصمیم خود را در مورد اقامت دائم در ترکیه قطعی کنید.

اقامت دائم ترکیه

با برخوردار بودن از  اقامت دائم ترکیه می‌توانید بیش از یکسال در ترکیه زندگی کنید. فقط با داشتن اقامت دائم ترکیه می‌توانید شرایط دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه را داشته باشید.

این نوع از اقامت به کسانی اختصاص دارد که قصد زندگی دائمی در کشور ترکیه یا قصد اخذ پاسپورت این کشور را دارند. گرفتن اقامت دائم ترکیه در مقایسه با  اقامت یکساله ترکیه شیوه ای سخت تر و پرهزینه تر می باشد.

روش های اخذ اقامت ترکیه

همانطور که بالاتر گفته شد دریافت اقامت ترکیه به دو بخش کلی اقامت های توریستی یکساله ( اقامت یک ساله ترکیه ) و اقامت دائم ترکیه تقسیم بندی می‌شوند. در این قسمت به طور کامل توضیح خواهیم داد که به چه شیوه هایی می‌توان اقامت یکساله ترکیه و اقامت دائم ترکیه را دریافت کرد.

روش های اخذ اقامت ترکیه

این نکته را در نظر داشته باشید که شما با برخوردار بودن از  اقامت توریستی یک ساله ترکیه و تمدید آن به شیوه های گوناگون، نمی‌توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید و چنانچه  قصد زندگی همیشگی در ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه را دارید باید اقامت دائم این کشور را به دست آورید.

اقامت ترکیه با اجاره خانه

ساده ترین شیوه دریافت اقامت ترکیه، اجاره خانه در این کشور است. در صورتی که در یکی از شهرهای ترکیه خانه اجاره کنید، اقامت ترکیه بدون شرط حضور را از آن خود خواهید کرد.

نکته مهمی که باید آن را در نظر داشته باشید این است که با اجاره خانه در ترکیه اقامت یکساله توریستی این کشور را اخذ می‌کنید و نمی‌توانید به وسیله این اقامت پاسپورت کشور ترکیه را دریافت نمایید.

همینطور داشتن اقامت ترکیه با اجاره خانه، به شما اجازه کار در این کشور داده نمی شود  و برای کار در ترکیه حتما باید مجوز کار ترکیه را دریافت نمایید.

نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که اجاره خانه در ترکیه در همه شهرها و محله‌ها امکان‌پذیر نیست، برای نمونه نمی‌توان با اجاره خانه در محله های اسنیورت و فاتیح استانبول اقامت توریستی ترکیه را دریافت کرد.

در بعضی مواقع نیز علاوه بر هزینه های اجاره خانه، هزینه های دیگری نظیر خدمات شهری از مستاجر درخواست می‌شود که این موضوعات بیشتر در قراردادهای اجاره خانه ایران به چشم نمی خورد.

شرایط دریافت پاسپورت ترکیه از طریق خرید خانه

برای آنکه با خرید خانه در ترکیه بتوانید پاسپورت ترکیه را به دست آورید، باید خانه خود را با شرایط زیر تهیه نمایید:

 • ارزش خانه خریداری شده یا مجموع ارزش خانه های خریداری شده شما در ترکیه، باید بالاتر از ۲۵۰۰۰۰ دلار باشد(البته این مبلغ ثابت نمی باشد).
 • خانه به صورت نقد خریداری شود.
 • تا سه دست قبل به تحت مالکیت افراد خارجی نبوده باشد. (یعنی سه مالک قبلی این خانه خارجی نباشند.)
 • تا سه سال اجازه فروش خانه ای را که جهت دریافت حق شهروندی خریداری می‌کنید، نخواهید داشت.
 • اجازه اجاره دادن خانه و خانه های خود را دارید و به این شکل می‌توانید کسب درآمد کنید.
 • هیچ نیازی به حضور در ترکیه نیست و بدون حضور در ترکیه نیز می‌توانید پاسپورت ترکیه را اخذ کنید.

 

اقامت ترکیه از طریق کار

اقامت ترکیه از طریق کار

اقامت ترکیه از راه کار یکی از پرطرفدارترین شیوه ها برای اخذ  اقامت ترکیه است که می‌تواند یعد از چند سال به دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه نیز کشیده شود.

اقامت کاری ترکیه جزو  اقامت های دائمی ترکیه به حساب می آید و می‌توان آن را سالانه تمدید کرد. هر شخص خارجی که ۵ سال در ترکیه کار کند و بیمه و مالیات خود را بپردازد، دارای شرایط دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه می باشد.

برای کار در ترکیه حتما بایستی از مجوز کار برخوردار باشید، در ترکیه به مجوز کار چالیشما ایزین گفته می‌شود و داشتن کارت چالیشما ایزین جهت کار در ترکیه ضروری می باشد.

کار در ترکیه بدون داشتن کارت چالیشما ایزین تخلف محسوب می شود و دارای مجازات است. در صورتی که می خواهید در ترکیه کار کنید، اول باید کار مناسب پیدا کنید و سپس نسبت به دریافت کارت چالیشما ایزین و ویزای کار ترکیه اقدام کنید.

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

گرفتن اقامت ترکیه از راه ثبت شرکت یکی از کاربردی‌ترین و تاثیرگذار ترین شیوه ها برای افراد متمکن و مدیران کسب و کار است. شما می‌توانید فقط با به پایان رساندن مراحل ثبت شرکت در ترکیه و حتی بدون راه اندازی شرکت خود، اقامت یک ساله ترکیه را دریافت نمایید.

در صورت تمایل می‌توانید این اقامت موقت ترکیه را دو بار دیگر و هر بار به مدت دو سال تمدید نمایید. سادگی و سرعت در پروسه ثبت شرکت در ترکیه که بین ۳ تا ۸ روز طول می کشد و همینطور نداشتن شرایط حضور برای دریافت اقامت ترکیه ، از مزایای اصلی گرفتن اقامت ترکیه از راه ثبت شرکت می باشد.

از جمله معایب این روش که می توان به آن اشاره کرد عبارتست از ضرورت اجاره یا خرید دفتر برای شرکت و هزینه ۴۰۰۰ دلاری آن، که این دریافت اقامت ترکیه از راه ثبت شرکت را برای افراد فاقد تمکن مالی کمی دشوار می باشد.

در صورت فعال نگه داشتن شرکت به مدت ۵ سال و همینطور در صورتی که شرکت شما از سرمایه‌ای به اندازه ۱۰۰۰۰۰ لیر ترکیه برخوردار باشد، شرایط  دریافت اقامت دائم ترکیه و همینطور دریافت پاسپورت ترکیه نیز وجود دارد.

چنانچه شما یک کارآفرین باشید، گرفتن اقامت ترکیه از راه  ثبت شرکت موقعیت ایده آلی است که به وسیله آن علاوه بر دریافت اقامت موقت ترکیه، شرایط دریافت اقامت دائم ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه را نیز خواهید داشت. 

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل در ترکیه یکی از مناسب ترین گزینه ها برای دریافت اقامت ترکیه می باشد. با تحصیل در ترکیه به شما اقامت توریستی تعلق می گیرد  و تا پایان دوره تحصیل خود می‌توانید در ترکیه اقامت داشته باشید.

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

اقامت ترکیه از راه تحصیل یکی از شیوه هایی است که به طور معمول برای تمدید اقامت توریستی ترکیه ( اقامت یکساله ترکیه ) به کار برده می‌شود. اقامت ترکیه از راه تحصیل مزیت های زیادی دارد که این موارد به شرح زیر می باشد:

 • می‌توانید در حین تحصیل زبان ترکی را یاد بگیرید و با فرهنگ و چگونگی زندگی در ترکیه آشنایی پیدا کنید، به این صورت می‌توانید به شیوه مناسب تری اقامت ترکیه را اخذ کنید.
 • امکان کار در حین تحصیل در ترکیه فراهم است و به این شکل می‌توانید بعد از تحصیل کار مناسبی پیدا کنید و اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل نمایید. 
 • با طی کردن دوره های آموزش زبان ترکی نیز می‌توان اقامت ترکیه از راه تحصیل را به کسب کرد  که معمولا مردم به این شیوه اقامت ترکیه از راه تومر یا اقامت ترکیه از طریق دوره زبان ترکی می‌گویند. شما با یادگیری زبان ترکی شانس بیشتری برای پیدا کردن کار در ترکیه خواهید داشت و طی کردن این دوره زبان در کشور ترکیه باعث می شود با  نحوه زندگی در ترکیه نیز آشنا شوید.

بنابراین با توجه به موارد ذکر شده دریافت اقامت ترکیه از راه تحصیل را می‌توان یکی از اصولی ترین راه های دریافت اقامت ترکیه معرفی کرد. 

اقامت خود حمایتی ترکیه

اقامت خود حمایتی ترکیه و یا اقامت ترکیه از راه تمکن مالی به اشخاصی اختصاص داده می شود که از تمکن مالی خوبی برخوردار باشند و به عبارتی با هزینه شخصی بتوانند از پس خودشان برآیند و هزینه های زندگی خود را پرداخت کنند.

بنابراین این روش مناسب بازنشستگان و سرمایه گذارانی است که از ماهانه درآمد ثابتی برخوردار هستند. در این شیوه نیازی به انتقال سرمایه متقاضی به کشور مقصد و یا ثبت شرکت در این کشور نخواهد بود.

از این شیوه  قادر خواهید بود به آسانی اقامت ترکیه را برای خود و خانواده‌تان به دست  آورید. مدت زمان صدور ویزای تمکن مالی  ۱ سال است که از قابلیت تمدید نیز برخوردار است.

ثابت کردن تمکن مالی از شیوه های گوناگون دریافت اجاره نامه ملک، سود سپرده بانکی، اوراق بهادار شامل سود و حقوق بازنشستگی میسر می‌باشد. درخواست کننده دریافت اقامت خود حمایتی ترکیه، بایستی صاحب سند ملکی شش دانگ در ایران و یا سپرده بانکی یک ساله باشد.

شرایط دریافت اقامت موقت ترکیه از راه تمکن مالی، بسیار آسان است و در صورت توان پرداخت هزینه‌های اجاره یکساله آپارتمان در ترکیه که درشهر استانبول، کمی گرانتر از دیگر شهرهای ترکیه می باشد و ثابت کردن دارایی به میزان حداقل ۶۰۰۰ دلار برای هرنفر، اقامت یکساله ترکیه به فرد تعلق می گیرد که قابلیت تمدید دارد.

اقامت ترکیه از راه ازدواج

یکی از شیوه هایی که اکثرا در تمام کشورها برای دریافت اقامت مطرح است، راه ازدواج با شهروندان آن کشور است. این شیوه برای گرفتن اقامت ترکیه نیز کاربرد دارد و دریافت اقامت ترکیه از راه ازدواج شدنی می باشد.

مزیتی که ازدواج با یک شهروند ترک با خود به همراه دارد این است که مردم ایران و ترکیه از لحاظ فرهنگی شباهت زیادی با یکدیگر دارند و ازدواج شهروندان این دو کشور با یکدیگر امری شدنی در مقایسه با  کشورهای دیگر به نظر می‌رسد و امکان آشنایی شهروندان دو کشور و ازدواج آنان با یکدیگر زیاد است.

با توجه به مزایای گفته شده، ازدواج با یک شهروند ترکیه به آسانی و در مدت زمان کم باعث می شود که اقامت دائم کشور ترکیه را دریافت نمایید.

اقامت ترکیه از راه ازدواج

به دلیل تقلب‌هایی که ممکن است در شیوه اقامت ترکیه از راه ازدواج صورت بگیرد، دولت ترکیه سختگیری و ارزیابی زیادی بر روی این موضوع دارد و شما حداقل باید ۵ سال با یک شهروند ترکیه زندگی کنید و یه سور معمول بعد از گذشت ۳ سال از این ۵ سال می‌توان اقامت دائم ترکیه را کسب کرد.

یکی از عیب های اصلی این شیوه که می توان ب آن اشاره کرد این است که دولت ترکیه در مدت این ۳ سال اجازه اقامت موقت برای فرد مزدوج با شهروند ترک صادر نمی‌کند.

بنابراین فرد مزدوج با شهروند ترکیه در این مدت باید برای کار یا تحصیل در ترکیه، تقاضای ویزای بدهد و بدون برخوردار بودن از این ویزاها، اجازه کار و تحصیل در ترکیه را ندارد و نمی‌تواند بیش از حد تعیین شده در این کشور اقامت داشته باشد. این مسئله کمی دریافت اقامت ترکیه از راه ازدواج را دشوار ترمی‌کند.

از شما عزیزان که تا پایا محتوا اقامت ترکیه برای ایرانیان همراه ما بودید، متشکریم.