در این محتوا قصد داریم به شما شیوه های اخذ اقامت ترکیه را معرفی کنیم، با ما همراه باشید.

اخذ اقامت ترکیه

به علت نزدیک بودن ترکیه به ایران، مناسب بودن شرایط آب و هوایی و از لحاظ نزدیکی با کشورمان، داشتن اقامت ترکیه برای زندگی در خارج از ایران گزینه مناسبی محسوب می شود.

گرفتن اقامت ترکیه توسط روش های گوناگونی صورت می گیرد. شما می توانید به وسیله راه هایی نظیر تحصیل، کار، ازدواج و خرید ملک جهت مهاجرت به ترکیه اقدام نمایید. در ادامه به معرفی سایر روش ها می پردازیم تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدام شیوه برای شما مناسب تر می باشد.

اخذ اقامت ترکیه مانند دیگر کشور ها از یکسری قوانین مخصوص به خود برخوردار است. جهت دریافت اقامت ترکیه، بایستی از تمامی مراحل و مدارک موردنیاز خبر داشته باشید.

کمک گرفتن از کارشناسان ماهر در زمینه مهاجرت به ترکیه مانند کارشناسان سایت ترامند، که می توان آنها را به عنوان یکی از بهترین سایت های مشاوره به منظور  اقامت و خرید ملک در ترکیه معرفی کرد که می تواند مسیر زندگی و یا سرمایه گذاری در ترکیه را برای شما آسان تر کند.

از اینرو اگر قصد دارید اقامت ترکیه را دریافت کنید و در زمینه به اطلاعات بیشتری نیازمند هستید، تا پایان این محتوا با ما همراه باشید.

دریافت اقامت ترکیه

 

به چه علت اقامت ترکیه؟ مهاجرت به ترکیه دارای چه مزایایی می باشد؟

اگر بخواهیم به فایده و مزیت اقامت ترکیه که اکثر افراد آن را انتخاب می کنند اشاره کنیم، مواردی هستند از جمله: نزدیکی، هزینه پایین و فرهنگ شبیه ترکیه با ایران.

اما فقط نمی توان به این موارد بسنده کرد! اکثر افراد ایرانی با توجه به علت های نامبرده شده در متن زیر، تمایل دارند که به ترکیه مهاجرت کنند:

 • وجود تناسب منطقی بین درآمد در مقایسه با هزینه ها(پس انداز مناسب درآمد)
 • سرمایه گذاری اقتصادی در املاک(با قیمت های مناسب)
 • امکان دریافت ویزای تحصیلی در مقطع های مختلف و صدور مدرک معتبر
 • میسر بودن اخذ تابعیت و پاسپورت معتبر ترکیه
 • مناسب بودن از لحاظ موقعیت جغرافیایی
 • پایین بودن آمار بیکاری
 • وجود امکانات رفاهی، درمانی و تحصیلی عالی

یکی از مزیت های اقامت در ترکیه قوانین سرمایه گذاری در ملک به منظور دریافت شهروندی ترکیه می باشد. ترکیه جزو راحت ترین مکان ها برای دریافت تابعیت می باشد.

به همین علت است که مردم در سراسر جهان ترکیه را به عنوان کشوری برای سرمایه گذاری یا شروع زندگی خود انتخاب می کنند. اگر بخواهیم املاک در ترکیه را از لحاظ قیمت با اروپا مقایسه کنیم، در ترکیه ارزان تر می باشد.

دلایل زیادی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. یکی از آن دلایل این است که صنعت ملک و مستغلات در ترکیه هنوز در حال رشد و پیشرفت می باشد. به همین علت بسیاری از آپارتمان ها یا ویلا های خالی با امکانات عالی یافت می شوند.

مزایای مهاجرت به ترکیه

به این صورت که قیمت ویلاهای ۳ خوابه در ترکیه نصف قیمت آپارتمان های ۱ خوابه در ایالات متحده می باشد.

 

خدمات و امکانات در نظرگرفته شده برای افراد خارجی مقیم ترکیه​

 • این امکان برای شما فراهم است که حساب های بانکی خود را توسط بانکداری اینترنتی کنترل کنید.
 • همینطور اقامت در ترکیه این شرایط برای شما فراهم می کند که در بانک حساب سپرده افتتاح کنید و سرمایه گذاری انجام دهید. خوب است بدانید که برای دریافت اقامت ترکیه، سرمایه گذاری یکی از اصلی‌ترین راه‌ها محسوب می شود.
 • با دریافت اقامت ترکیه شرایط دریافت ویزا کارت بعضی از بانک‌ها برای شما ایجاد می شود.
 • بعضی از بانک‌ها نیز برای افراد مقیم ترکیه شرایط دریافت مسترکارت فراهم می کنند.
 • با برخوردار بودن از اقامت ترکیه می توانید به راحتی به تجارت آزاد به دور از تحریم در سراسر جهان بپردازید.
 • از تمامی امکانات شهری و شهروندی می توانید به راحتی استفاده کنید و نکته مهم تر اینکه در ترکیه کم‌ترین میزان تبعیض نژادی به چشم می خورد.
 • از دیگر مزایای داشتن اقامت این کشور می توان به زندگی امن اشاره کرد.
 • برای افرادی که از اقامت دائم و یا موقت برخوردار هستند، به راحتی می توانند در دانشگاه های ترکیه به تحصیل بپردازند. یکی از راه‌های مهاجرت به ترکیه می توان  با قبول شدن در دانشگاه‌های این کشور اشاره کرد.
 • بدون اینکه نیاز به ویزا داشته باشید، می توانید  به ۱۰۷ کشور جهان سفر کنید.

 

مزیت های مهاجرت به ترکیه

 • پایین بودن هزینه زندگی:

به علاوه هزینه ملک، هزینه اقامت در ترکیه کمتر می باشد. مواردی از جمله:  غذا، بهداشت، مالیات بر املاک، هزینه تحصیل و سایر هزینه ها نسبت به مکان های پرمخاطب بسیار به صرفه تر می باشد.

 • آب و هوای مناسب و عالی:

اگر زندگی در آفتاب یا یخ زدگی در سرما شما را خسته کرده است، قطعا آب و هوای مدیترانه ای و معتدل ترکیه مورد پسند شما خواهد بود. در ترکیه شرایط آب و هوایی متفاوتی را تجربه خواهید کرد. منطقه شمال دارای آب و هوای اقیانوسی و منطقه جنوبی دارای آب و هوای  مدیترانه ای می باشد.

بالاترین درجه حرارتی که در ترکیه تجربه خواهید کرد، دمای تا ۳۵ درجه می باشد اما از آنجایی که خانه های ترکیه به منظور محافظت از گرما طراحی شده است، گرما را احساس نخواهید کرد.

 • برخوردار بودن از خدمات بهداشتی پیشرفته:

مستغلات، اقتصاد قوی کشور باعث شده است که تعداد زیادی بیمارستان ساخته شود. نه تنها این مسئله، بلکه خدماتی از جمله خدمات پیشرفته مراقبت های بهداشتی صورت گرفته است.

 • تفریحات بسیار:

به علت وجود شرایط آب و هوایی عالی و مناسب، امکان انجام هرگونه بازی در فضای باز فراهم می باشد. یکسری از فعالیت هایی که می توانید به انجام آنها بپردازید، عبارتند از: قایقرانی، غواصی، اسکی زمستانی و تابستانی، تورهای تاریخی، پاراگلایدر، کوهنوردی، گلف، دوچرخه سواری در کوه و …

 • وجود غذاهای گوناگون و خوشمزه:

ترکیه از تنوع غذایی بسیاری برخوردار است. فرهنگ این کشور سبب شده است تا این کشور انواع مختلفی از غذا برای ارائه داشته باشد. تقریبا انواع سبزیجات و میوه های عجیب و غریب  را می توانید در ترکیه پیدا کنید.

 • تاریخ غنی:

ترکیه دارای مکان های دیدنی بسیاری می باشد. در اینجا می توانید قدیمی ترین بقایای تاریخی را از نزدیک ببینید. از گشت و گذار در شهر باستانی پاترا گرفته تا معبد آپولو.

از دیگر مزیت های اقامت در ترکیه می توان به این مورد اشاره کرد که می توانید وام‌های بانکی با بهره بسیار پایین بگیرید. همینطور شرایط خرید خانه و خودرو در این کشور برای شما فراهم است.

همینطور با دریافت اقامت ترکیه اگر قصد داشته باشید از کشور دیگری خودرو تهیه و وارد ترکیه کنید، لازم به دادن مالیات و هزینه‌های گمرک نمی باشد و تنها باید مالیات بر جاده سالیانه را پرداخت نمایید.

با برخوردار بودن از اقامت ترکیه به آسانی می توانید از ویزای دیگز کشورها برخوردار باشید. در نظر داشته باشید که مهاجرت به ترکیه کار آسانی می باشد و از لحاظ موقعیتی به ایران نزدیک می باشد و امروزه مقصد بسیاری از مهاجران ایرانی می باشد.

شرایط مهاجرت به ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه

دریافت اقامت ترکیه از قوانین مخصوص به خود برخوردار است. در ابتدا برای دریافت اقامت ترکیه بایستی تعیین کنید که می خواهید اقامت دائم داشته باشید و یا موقت. زیرا  اقامت در ترکیه به دو صورت می باشد که هر یک شرایط مهاجرتی و اقامتی مخصوص خود را دارند:

 • اقامت موقت ترکیه
 • اقامت دائم ترکیه

شروط مهاجرت و زندگی در ترکیه، برای شیوه های مختلف اخذ ویزا و اقامت، مختلف می باشد. در ادامه شیوه های دریافت مجوز اقامت در ترکیه، شرایط هر روش را به صورت جداگانه توضیح می دهیم.

شرایط اقامت موقت در ترکیه:

اقامت موقت به این معنا می باشد شما می خواهید به طور موقتی و مدت زمان محدودی در این کشور اقامت داشته باشید؛ این نوع اقامت ترکیه به اقامت موقت ترکیه می باشد.

این اقامت یا برای گردش و بازدید از این کشور است، یا برای انجام کار و یا تحصیل. دریافت اقامت ترکیه اگر به طور موقت باشد؛ در بعضی از موارد قابل تمدید و در برخی دیگر قابلیت تمدید وجود ندارد.

برای نمونه اگر کسی از اقامت توریستی ترکیه برخوردار باشد، می‌تواند سه ماه در خاک این کشور زندگی کند و پس از آن بایستی شرایط اقامتی به روش دیگری را داشته باشد، در غیر این صورت باید خاک ترکیه را ترک کند.

شرایط اقامت دائم در ترکیه:

اگر کسی قصد داشته باشد که از اقامت دائم ترکیه برخوردار شود باید به طور پیاپی ۵ سال، یا به صورت خروج و ورود مجدد، ۸ سال در ترکیه اقامت داشته باشد. باید در نظر داشته باشید که دریافت اقامت دائم ترکیه با تابعیت در این کشور (شهروندی) بسیار متفاوت می باشد.

دریافت اقامت دائم ترکیه به این معنا می باشد که شخص از این شرایط برخودار است که فقط می تواند به عنوان یک تبعه خارجی به طور دائم در ترکیه زندگی کند و نیازی به تمدید مجدد اقامت ندارد، اما به طور کامل از مزیت ها و حقوقی که شامل یک شهروند می شود، برخوردار نیستند.

برای نمونه هنگامی که یک ارگانی به نیروی کار نیاز داشته باشد، اولویت با شهروندان ترکیه می باشد؛یک شهروند خارجی مقیم ترکیه که از اقامت دائم برخوردار است، حق رای دادن شامل آن شخص به عنوان یک شهروند ترکیه ای نمی شود.

برای اینکه بتوانید در ترکیه از اقامت دائم و تابعیت برخوردار شوید ، یکی ازشیوه های آسان و بدون دردسر که می توان به آن اشاره کرد، خرید ملک در ترکیه می باشد .

 البته همانطور که می دانید، برای این نوع مهاجرت لازم است دارای مبلغ قابل توجهی پول باشید که بتوانید خرید ملک انجام دهید و بدنبال آن روند اقامت و تابعیت شما طی خواهد شد .

 مبلغ لازم برای این نوع اقدام که علاوه بر اقامت شما ، می تواند برای شما به عنوان سرمایه گذاری نیز به حساب آید، ۲۵۰ هزار دلار آمریکا است؛ در نظر داشته باشید که این مبلغ متغیر است.

البته انجام این کار با مبالغ کمتر هم اماکن پذیر خواهد بود ، ولی در اینصورت نیاز دارید تا اقامت را سالانه تمدید کنید تا بتوانید اقامت دائم خود را دریافت کنید.

 

مدارک و مستندات مورد نیاز

به منظور اقامت دائم در ترکیه به علاوه شرایطی که در بالا گفته شده است باید مدارک زیر را برای دریافت اقامت دائم تهیه کنید:

 • پر کردن و تکمیل فرم درخواست مجوز اقامت دائم ترکیه
 • اصل گذرنامه به همراه کپی و اسناد مربوط به سفرهاتان به خارج از ترکیه
 • ارائه مستندات مربوط به اقامت‌های قبلی
 • ۴ قطعه عکس پاسپورتی
 • ارائه اسناد تمکن مالی
 • گزارش پلیس محلی ترکیه
 • ارائه بیمه درمانی معتبر

در نظر داشته باشید که احتمال دارد علاوه بر مدارک ذکر شده در بالا، اداره مهاجرت ترکیه جهت صدور اقامت بلند دائم از شما مدارک دیگری درخواست کند که در این صورت شما مسئول هستید  مدارک مورد نظر را طی کوتاه‌ترین زمان در اختیار آنها قرار دهید.

 

 

شرایط عمومی اخذ اقامت ترکیه:

ترکیه از لحاظ جغرافیایی، تجاری و اقتصادی جزو بهترین کشور ها محسوب می شود و از موقعیت های مناسب کاریابی، خرید ملک و سرمایه گذاری های سودآور زیادی برخوردار است.

شرایط عمومی اخذ اقامت ترکیه

از دیگر موقعیت های مناسب ترکیه که باعث محبوبیت این کشور در بین ایرانیان شده است می توان به نزدیکی آن با ایران، فرهنگ نزدیک، شیوه های گوناگون اخذ اقامت ولازم نبودن اخذ ویزا برای مهاجرت توریستی اشاره کرد.

از دیگر شرایط عمومی اقامت ترکیه که می توان به آن اشاره کرد این است که اقامت دائم بعد از ۳ تا ۵ سال تمدید اقامت، و اخذ شهروندی و تابعیت ترکیه بعد از ۸ سال تمدید اقامت می باشد.

در آخر به عنوان یک شهروند ترکیه، می توانید از مزیت های پاسپورت آن نیز برخوردار شوید. در این قسمت می خواهیم شرایطی که دریافت اقامت دائم و تابعیت ترکیه را برای شما ساده و راحت تر می کند، معرفی کنیم:

 1. تحصیل کردن در دانشگاه های ترکیه و دانشگاه هایی که از امتیازات معتبر علمی برخوردار هستند.
 2. به دست آوردن مقام  قهرمانی در رشته های ورزشی برای ترکیه.
 3. وجود شرایط به فرزند خواندگی گرفتن یک شهروند ترکیه ای بی سرپرست.
 4.  ازدواج کردن با یک شهروند ترکیه ای.
 5. امکان راه اندازی شرکت یا کسب و کار که شامل ۱۰ کارمند باشد.
 6. برخوردار بودن از رفتار و اخلاق صحیح انسانی.
 7. ثابت کردن علاقه و توانایی لازم برای ادامه زندگی در ترکیه.
 8. تعیین ضرورت و منفعت تابعیت فرد از طرف شورای وزیران یا اداره مهاجرت.
 9. به کارگیری از حق انتخاب اخذ تابعیت ترکیه، در صورتی که به غیر ارادی این حق از شما گرفته شده باشد.

 

شروط و نکات ضروری برای دریافت اقامت

مسلما تمام این شرایط ایرانیان و به خصوص افرادی که در زمینه خاصی دارای مهارت و متخصص هستند، می توانند از لحاظ موقعیت شغلی جایگاه مناسبی به دست آورند. در اقامت دائم از این اجازه برخوردار هستند که برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقامت بگرند.

به علت وجود شرایط بد اقتصادی افراد زیادی تمایل دارند که محل زندگی خود را عوض کنند و به دنبال یک کشور جدید برای زندگی خود می باشند. این سوال پیش می آید که آیا راهی وجود دارد که به وسیله آن بتوانند  بدون مهاجرت، سطح زندگی خود را بالا ببرند! در هر صورت هرکسی برای تغییر جایگاه و برای بالا بردن سطح زندگی خود تلاش و کوشش می کند.

شرایط دریافت اقامت ترکیه

شرایط دریافت اقامت ترکیه

به منظور مهاجرت به ترکیه و زندگی در آنجا بایستی طبق مراحل زیر پیش برید:

 • از شرایط دریافت پاسپورت کشور مبدا و خروج از کشور برخوردار باشید.
 • به منظور مهاجرت به ترکیه در ابتدا هدف خود را تعین کنید.
 • شیوه مهاجرتی و اقامتی خود را تعیین کنید.
 • از یک مرکز معتبر و مطمئن اقامتی نظیر سایت ترامند کمک بگیرید.
 • اقدام به  پر کردن فرم راندوو کنید.
 • مکان زندگی و آدرس خود را در ترکیه را تعیین کنید.
 • اقدام به دریافت بیمه درمانی و پرداخت فیش مالیاتی کنید.
 • مدارک لازم حهت مهاجرت خود را برای اداره مهاجرت ترکیه ارسال کنید.
 • صبر کنید تا اداره مهاجرت جواب شما را بدهد.
 • چنانچه مدارک شما مورد تایید قرار گرفت، کارت کیملیک یا اجازه اقامت به آدرس شما ارسال می گردد.

بعد از اینکه  اجازه اقامت برای شما ارسال شد، شما می توانید به راحتی در ترکیه زندگی کنید.  در ارتباط با اقامت خود در ترکیه، این نکات را در نظر داشته باشید:

۱. مدت اعتبار کیملیک کارت شما وابسته به شیوه اقامتی شما می باشد. به عنوان مثال اقامت توریستی یکساله، اقامت دانشجویی بسته به مدرک تحصیلی، اقامت کاری یکساله و … می باشد.
۲. برای دریافت اقامت دائم، ۵ سال اقامت خود را تداوم بخشیده و تا جایی که ممکن است ترکیه را ترک نکنید.
۳. به منظور دریافت اقامت کاری، روند اقامتی شما با یک نامه دعوت به همکاری از طرف یک شهروند ترکیه ایی، بسیار ساده و آسان می شود.
۴. از ابراز رفتار هایی که به امنیت و فرهنگ عمومی و اجتماعی ترکیه را به خطر می اندازد، جلوگیری کنید.
۵. به منظور آسان شدن روند اقامت خود، تلاش کنید زبان ترکی را یاد بگیرید.

از شما عزیزان که تا پایان محتوا شیوه های اخذ اقامت ترکیه با ما همراه بودید، متشکریم.