آزمون یوس چیست؟ 7 گروه غیرمجاز برای شرکت در آزمون yos

5 مهر 1399
0 دیدگاه

سوال ها و ابهاماتی در رابطه با آزمون یوس برای همه کسانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند وجود دارد: “ آزمون یوس چیست؟ ” ، “منابع آزمون یوس چیست؟” ، “هزینه شرکت در آزمون یوس چقدر است؟” و …

لطفا تا پایان این مقاله که توسط ترند ترنکی جمع آوری گردیده با ما باشید تا پاسخ تمام سوالات ذکر شده را بیابید.

به صورت  خلاصه یک آزمون مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه است . این آزمون یک امتحان استاندارد از طرف دانشگاه های ترکیه است و قبولی در آن برای خارجیانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه دارند، الزامی است .

برای  تماس با مشاوران سایت ترند ترنکی که  کامل ترین مرجع اطلاعات ترکیه در خصوص تحصیل ، اقامت و خرید ملک در ترکیه می باشد ، می توانید از طریق شماره تماس های درج شده در سایت اقدام نمایید تا به تمامی سوالات شما در زمینه تحصیل در ترکیه ، آزمون یوس و… پاسخ داده شود . 

آزمون یوس چیست؟

آزمون یوس چیست؟ در پاسخ به این سوال ابتدا می پردازیم به معنی کلمه yos  که مخفف Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınav می باشد. معنی تحت الفظی آن به فارسی به معنی” آزمون دانشجویی خارجی ” است. همانطور که از معنی تحت الفظی این عبارت پیداست ، یوس یک آزمون برای  آن دسته از دانشجویان خارجی است که قصد دارند  و می خواهند در کشور ترکیه به زبان ترکی تحصیل کنند . دانشجویان خارجی یعنی  کسانی که شهروند ترکیه نیستند و افرادی که تابعیت ترکیه را دارند لازم نیست در آزمون یوس شرکت کنند .

سرمایه گذاری در ترکیه

تا سال 2010 یوس یک آزمون سراسری در ترکیه بود که به طور کلی برای ورود به دانشگاه ها برگزار می شد اما از سال 2012  طبق قوانین جدیدی که در ترکیه تصویب شد ، هر دانشگاه  به صورت مجزا این آزمون را برای تحصیل  برگزار می کند.این آزمون در برگزاری شرایط خاص خود را دارد . سوالاتی که در خصوص این شرایط مطرح است در ادامه مقاله به آن پرداخته شده است.

 • سوالات آزمون YOS
 • زمان برگزاری و ثبت نام
 • هزینه ثبت نام
 • منابع
 • افراد واجد شرایط شرکت در آزمون یوس
 • قبولی در آزمون

 

سوالات آزمون یوس چیست

آزمون یوس و نوع سوالی که در آن مطرح می شود ، از دو بخش تشکیل شده است . بخش اول سوالات در زمینه هوش و ریاضی و می باشد و بخش دوم در مورد زبان ترکی است . اینکه برگزاری آزمون یوست به چه زبانی باشد ، بستگی به انتخاب شما هنگام ثبت نام دارد . هر متقاضی به زبانی به سوالات YOS جواب می دهد که در زمان ثبت نام آن زبان را انتخاب کرده باشد .

می توان گفت میزان سختی سوالات هوش و ریاضی بالا نیست و افرادی که مدرک دیپلم ایران را هم کسب کرده اند می توانند به از پس سوالات این بخش بر بیایند. در این بخش سر فصل هایی چون ریاضیات عمومی ، هندسه و مثلثات و… مطرح می شود و سوالات مروبط به هوش هم بر پایه تفکر ، منطق و اشکال سه بعدی و نظایر آن می باشد .

تعداد سوالات بخش اول آزمون یوس  معمولا بین 80تا 100 سوال و زمان پاسخ دهی بین 100 تا 120 دقیقه است . تعداد دقیق سوالات و زمان پاسخگویی معمولا در سایت دانشگاه مربوط و در آگهی آزمون اعلام می شود .

بخش دوم پس از قبولی داوطلب در بخش اول برگزار می شود . پاسخ  دهی به بخش دوم که مربوط به زبان ترکی  است ، برای کسانی است که قصد ادامه تحصیل به زبان ترکی دارند . اگر با ارائه مدارک معتبر زبان مثل آیلتس و تافل در دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرید،  لازم نیس به این بخش پاسخ دهید .

هزینه آزمون یوس چقدر است

هزینه آزمون یوس در ترکیه یک رقم مشخص و دقیق نمی باشد . زیرا این مبلغ به دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید ،بستگی دارد. متقضیان شرکت در آزمون یوس هم مجبور نیستند که در کشور ترکیه آزمون دهند. زیرا  YOS یک آزمون کاملا استاندارد و جهانی است و میزان سختی آن در همه ی کشور ها یکسان است .

بعضی افراد برای پرداخت هزینه کمتر در کشور خود یا کشور های همسایه آزمون می دهند .  این کار با هدف کاهش هزینه های گزاف رفت و آمد و سفر بسیار توصیه شده است . در نظر داشته باشید ، حضور شما در یک کشور خاص برای آزمون ، هیچ امتیازی نسبت به ایران یا ترکیه در مورد پذیرش در آزمون و دانشگاه نخواهد داشت و این به علت همان استاندارد جهانی یوس می باشد.

هزینه آزمون یوس با توجه به موارد گفته شده رقمی بین 100 الی 400 لیر می باشد . یک موضوع اطمینان دهنده برای کیفیت برگزاری آزمون یوس در کشوری غیر از ترکیه این است که افراد برگزار کننده این آزمون افراد ، کسانی هستند که  از نظر دانشگاه ها مورد اعتماد بوده و هیچ تفاوتی بین افراد کشور های مختلف قائل نخواهند بود . مثلا در ایران در زمان مصاحبه یک نماینده دانشگاه کمبریج حضور خواهد داشت و مصاحبه ی شما توسط یک ایرانی انجام نخواهد گرفت . 

زمان برگزاری و ثبت نام آزمون یوس

آزمون یوس و زمان ثبت نام موضوع مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در ترکیه است . زمان ثبت نام  دقیق آزمون یوس در هردانشگاه با دیگری متفاوت است . ولی مجموعا در ماه های دی و بهمن انجام می شود . زمان برگزاری آزمون ها نیز در دانشگاه های مختلف با هم متفاوت هستند ، اما اکثرا در ماه فروردین و اردیبهشت می باشند . نتیجه آزمون هم دو هفته الی 2 ماه پس از برگزاری آزمون اعلام خواهد شد .

منابع آزمون یوس چیست

می توان گفت بهترین منابع آزمون یوس همان آزمون های سال های گذشته هستند . از آنجایی که این آزمون صرفا تست از استعداد شما و سطح تفکر شماست ، کتاب هایی که شامل تست هوش ، هندسه و ریاضیات هستند منابع خوبی برای YOS محسوب می شوند .

پیشنهاد ترندترنکی برای کسب اطلاعات بیشتر از ترکیه :

اقامت تحصیلی ترکیه؛ چگونه ویزای تحصیلی ترکیه بگیریم؟

 

چه کسانی می توانند در آزمون یوس شرکت کنند؟

آزمون یوس برای کسانی است که تابعیت ترکیه را ندارند و  قصد ادامه ی تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارند. علاوه بر این شرط کلی ،شرایط دیگری ممکن است برای شرکت در آزمون حاکم باشد که می توانید آن را در سایت دانشگاه مربوطه بخوانید . در نظر داشته باشید افرادی دارای شرایط زیر مجاز به شرکت در آزمون یوس نیستند :

 1. اخراج شدگان از موسسات آموزش عالی ترکیه به دلایلی چون بی نظمی
 2. افرادی که تابعیت ترکیه یا جمهوری قبرس شمالی را دارند
 3.  کسانی که بورسیه تحصیلی ترکیه را اخذ نمودند
 4. دسترسی داشتن به امکانات آموزش عالی
 5. شرکت در آزمون های قبل به هدف کلاهبرداری
 6. متقاضیانی تحصیل در ترکیه از طریق توافق نامه های فرهنگی یا برنامه هایی مثل تبادل دانشجو بین دو کشور
 7. کسانی که با داشتن تابعیت ترکیه تحصیلات دبیرستان خود را خارج از ترکیه یا قبرس شمالی گذرانده اند

چگونه در آزمون یوس شرکت کنیم؟

آزمون یوس یک ثبت نام چهار مرحله ای دارد .اول باید در سایت دانشگاه مورد نظر وارد شوید و به تکمیل فرم ثبت نام بپردازید و شهر مورد نظر خود را انتخاب کنید .در مرحله بعد صفحه اول پاسپورت را اسکن کرده و در سایت بارگزاری کنید . پس از ارسال فرم یک ایمیل تایید به آدرس ایمیلی که در مشخصات درج کردید برای شما ارسال شده و شما از آن طریق حساب کاربری خود را تایید می کنید.

بعد از این تایید حساب کاربری و شماره درخواست شما در سایت  فعال می شود و شما در این مرحله برای خود یک نام کاربری و رمز عبور تعریف می کنید . پس از تکمیل اطلاعات ایمیل دوم برای شما ارسال شده ثبت نام رسما آغاز می گردد .

در مرحله دوم در ADAY SYSTEM دانشگاه ثبت نام می کنید و پاسپورت خود را آپلود و شهر مورد نظر خود را انتخاب می کنید .پس وارد کردن اطلاعات و پرداخت هزینه آزمون وارد مرحله سوم می شوید که در این مرحله روند ثبت نام را پیگیری  می کنید . در مرحله آخر و چهارم نیز کارت ورود به جلسه را خواهید کرد. با این چهار مرحله شما توانستید در آزمون YOS ثبت نام و کارت ورود  به جلسه را دریافت نمایید.

چگونه در آزمون YOS قبول شویم؟

شانس قبولی در آزمون YOS با توجه به نوع سوالات و سطح نسبتا آسان سوالات ، می توان گفت بسیار بالاست . ولی این موضوع هم مانند سایر مسائل ارتباط به نوع دانشگاهی دارد که قصد شرکت درآزمون یوس مربوط به آن را دارید .در بعضی از دانشگاه ها سوالات عمومی زیادی در آزمون مطرح می کنند که شانس پذیرش را پایین می آورد . مثلا دانشگاه اژه شهر ازمیر از  این دسته دانشگاه ها می باشد .

حداقل نمره ای که برای قبولی یوس  لازم است نمره 50 می باشد و این به این معناست ، فردی که این حداقل نمره را کسب نکند ، انتخاب رشته نمی تواند کند . البته برای قبولی در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، کسب  حداقل نمره ی 90  لازم است . در مجموع نمره قبولی در آزمون یوس بسته  به دانشگاه و رشته ای است که قصد تحصیل در آن را دارید و حتی بعضی از دانشگاه ها نمره دبیرستان و مدارک دیگر را برای قبولی در نظر خواهند گرفت .

خبر خوب برای داوطلبان آزمون یوس حق اعتراض به نمره آزمون می باشد . ولی در نظر داشته باشید که فرصت اعتراض محدود و در یک بازه زمانی تعیین شده می باشد . در فرمی که از طرف دانشگاه تعیین گردیده ، دانشجویان شرح اعتراض خود را به صورت دقیق باید درج کنند تا دانشگاه به بررسی آن بپردازد . در صورت ی که اعتراض شما تایید گردید هزینه پرداخت آزمون شما به شا برگشت داده می شود  در غیر این صورت بازگشت وجه نخواهید داشت .

وب سایت ترامند ، انجام امور مهاجرتی ترکیه

ارسال دیدگاه