آزمون تومر یکی از معتبرترین مدارک زبان ترکی استانبولی

10 خرداد 1399
0 دیدگاه
آزمون تومر یکی از معتبرترین مدارک زبان ترکی استانبولی

آزمون تومر TÖMER به عنوان یکی از معتبرترین مدارک زبان ترکی استانبولی، پیش نیاز اصلی ورود به دانشگاه‌های دولتی و ترک زبان کشور ترکیه است. تومر نام اختصاری مرکز آموزش زبان ترکی استانبولی تلقی می‌شود و آزمون تومر همانند مدارک زبان انگلیسی تافل و آیلتس از اهمیت زیادی برای تحصیل در ترکیه و ورود به دانشگاه‌های این کشور برخوردار است.

کلمه تومر مخفف عبارت Türkçe Öğretim Merkezi  است به معنی آموزش زبان ترکی است. آزمون TOMER به زبان ترکی برگزار می شود.

در صورتی که فرد بخواهد در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه تحصیل کند باید به جای آزمون تومر آزمون تافل را شرکت کند.

هدف از این آزمون مشخص شدن سطح زبان ترکی استانبولی متقاضیان تحصیل در ترکیه است. این آزمون توسط UTS که مخفف عبارت Uzaktan Turkce Sinavi می باشد که این آزمون زیر نظر دانشگاه آنکارا ( http://tomer.ankara.edu.tr ) برگزار می شود.

آزمون تومر چیست ؟

آزمون تومر چیست ؟

آزمون تومر معیار سنجش مهارت های زبان ترکی متقاضیان ورود به دانشگاه های ترکیه است. این آزمون زیر نظر دانشگاه آنکارا و هر هفته در این کشور برگزار می شود. هزینه ثبت نام در این آزمون 100 یورو است. حداقل نمره ورود به دانشگاه ها در آزمون تومر 60 است. در این آزمون شما به 100 سوال در 240 دقیقه باید پاسخ گویید. نتایج آزمون بین 10 تا 15 روز بعد از آزمون اعلام می شود.

اقامت ترکیه برای ایرانیان

انواع آزمون TOMER

تومر در دو نوع قابل دسترسی خواهد بود که در زیر سعی شده است به اختصار به آنها اشاره شود

دیپلم تومر (Diploma)

گواهی نامه (Sertifika)

انواع دیپلم تومر

Elementary Certificate

Intermediate Certificate

Upper Intermediate Certificate

Diploma

در پایان هر کدام از این دوره ها و به دست آوردن نمره نهایی دانشجو می تواند به دوره بالاتر ارتقاء یابد.

در این دوره ها شخص باید قادر به گذراندن هر 4 مهارت اصلی زبان ترکی باشد

البته در صورتی که فرد نتواند از پس یکی از این مهارت ها بربیاید باید در آزمون جبرانی آن شرکت کند

اما در صورتی که فرد در بیش از یک دوره رد شود باید دوباره دوره را  تکرار کند.

در نهایت بعد از سپری شدن تمام دوره ها به فرد دیپلم تومر داده می شود.

گواهی نامه تومر ( SERTIFIKA )

این نوع از آزمون که برای تحصیل در ترکیه و مهاجرت به ترکیه استفاده می شود. انواع این آزمون بین 6 ماه الی 2 سال اعتبار دارد و در دو سطح برگزار می شود. این دو سطح عبارت است از سطح مقدماتی که دارای 6 ماه اعتبار می باشد و متقاضیان در این آزمون حداقل باید موفق به اخذ نمره B2 شوند تا قادر به اخذ گواهی نامه مقدماتی شوند.

با کسب این رتبه گواهینامه تومر برای شخص 2 سال اعتبار خواهد داشت. این در حالی است که برای به دست آوردن گواهی نامه متوسط شخص باید بتواند رتبه B1  را کسب کند.

سطوح آزمون تومر

آزمون تومر دارای 6 سطح از A1  الی C1 است که در زیر سعی شده است به اختصار به آنها اشاره شود:

سطح A1 : در این سطح توانایی داوطلب در پاسخ گویی به سوالات ساده با پاسخ های بسیار ساده سنجیده می شود.

سطح A2 : در این سطح دانش ابتدایی زبان مورد ارزیابی قرار گرفته می شود. در این سطح شخص باید بتواند به مباحث قابل پیش بینی پاسخ دهی داشته باشد. نمرات فرد در این سطح مابین 50  الی 59 می باشد.

سطح B1 : در این سطح شخص باید دارای دانش متوسطی از زبان ترکی باشد که بر اساس آن بتواند کارهای شخصی خود را انجام دهد و یا بتواند در شرایط غیر معمول و غیر منتظره از پس کارهای خود بربیاید. نمره این قسمت مابین 60 الی 65 می باشد.

سطح B2 : در این سطح فرد دارای دانش خوب و معقولی از زبان ترکی باید باشند به صورتی که قادر به درک و فهم طیف بی شماری از مسایل باشد. نمره این سطح مابین 66 الی 70 می باشد.

سطح C1 : در این سطح فرد باید دارای دانش بسیار خوبی از مسایل باشد. مسایل و مباحث غیر قابل پیش بینی را فرد باید بتواند مدیریت کند. نمره این سطح مابین 71 الی 100 می باشد.

سطح C2: این سطح بالاترین سطح در زبان ترکی می باشد به صورتی که فرد می تواند در حد و اندازه زبان مادری با زبان ترکی آشنایی داشته باشد.

نکته مهم: لازم است بدانید به متقاضیانی که مجموع نمرات آنها کمتر از 50  باشد مدرک تومر اعطاء نمی شود. همچنین به شما پیشنهاد می شود برای آشنایی با این آزمون در آزمون آزمایشی تومر شرکت داشته باشید.

حیطه مهارت های آزمون تومر

آزمون زبان ترکی استانبولی در حیطه مهارت های که در قسمت زیر تعیین شده است برگزار می شود:

1- درک مطلب

2- خواندن

3- مکالمه

4- نوشتار

بخش های آزمون تومر

حیطه مهارت های آزمون تومر دارای شش بخش می باشد که متقاضیان موظف هستند در هر شش مورد نمرات متوسط را به دست بیاورند. به بخش های ازمون تومر در زیر اشاره شده است:

Spoken

Reading

Structure

Listening

Writing

Spoken Production

Interaction

منابع آزمون تومر

برای این آزمون منابع مختلفی  در نظر گرفته شده است ولی مهمترین منابع آزمون TÖMER را می توان به شرح زیر برای متقاضیان در نظر گرفت:

مجموعه کتاب های HiTiT که به راحتی در ایران نیز قابل دسترسی می باشند. این کتاب ها به طور اخص برای متقاضیان آزمون Tomer نگاشته شده اند.

در واقع این منبع را می توان مهم ترین کتاب های آزمون TOMER دانست.

البته آن چیزی که درباره آزمون تومر باید در نظر داشته باشید این نکته است که شما به چه هدفی به دنبال شرکت در این آزمون هستید مثلا آیا برای ثبت نام مدرسه نیاز به این آزمون دارید و یا ویزای کار و … .

مجموعه کتاب های TÖMER  که مرجع آنها فارسی می باشد و به راحتی قابل دسترسی می باشند.در انتهای این کتاب ها شما به نمونه سوالات آزمون تومر دسترسی خواهید داشت.

در این میان می توانید از فرهنگ های لغات زبان ترکی نیز استفاده نمایید. مهم ترین این لغت نامه ها Büyük Türkçe Sözlük می باشد.

کتاب های گرامر برای انواع آزمون تومر می تواند به متقاضیان کمک کند.

کتاب HiTiT که به طور خاص برای آمادگی در آزمون TOMER تالیف و نگاشته شده است و در آموزشگاه زبان ایرانمهر هم به زبان آموزان رده سنی بزرگسال آموزش داده می شود.

نمرات آزمون

حداقل نمره در هر بخش 10 و حداکثر 25 می باشد که در نهایت نمره کامل در این آزمون 100 خواهد بود.

بخش درک مطلب و خواندن 25 نمره را به خود اختصاص داده است. در این میان بخش مکالمه 15 نمره و بخش توضیح شفاهی دارای 10 نمره می باشد. توضیح کتبی نیز دارای 25 نمره می باشد. که در مجموع 100 نمرع خواهد بود.

مرجع برگزاری آزمون تومر

بنابر اطلاعات وبسایت رسمی تومر، دانشگاه آنکارا مجری مستقیم برگزاری آزمون تومر و سایر کارهای مربوط به آن نظیر ثبت‌نام، ارائه نتایج آزمون و مدارک تومر است. لازم به ذکر است که مرکز تومر دارای شعباتی در سایر نقاط این کشور نظیر آنکارا (کیزلای)، آلانیا، آنتالیا، ازمیر، استانبول (کادیکوی، تکسیم) و بورسا نیز هست.

البته به دلیل قرارگیری کشور ترکیه به عنوان یکی از مقاصد برتر و محبوب تحصیلی در دنیا، هر ساله دانشجویان و متقاضیان بین‌المللی ادامه تحصیل در ترکیه در حال افزایش هستند و به همین خاطر این آزمون در سایر نقاط دنیا از جمله ایران برگزار شده و دارای نمایندگی قانونی از دانشگاه آنکارا است.

بر همین اساس، دیگر نیازی نیست تا همچون شرکت در آزمون‌های زبان انگلیسی تافل و آیلتس متحمل هزینه‌های فراوان سفر به کشورهای همسایه و پیگیری امور شوید بلکه شما می‌توانید با گذراندن کلاس‌های تومر در داخل کشور خود را برای دریافت هر یک از مدارک این آزمون معروف ترکی آماده سازید.

وب سایت ترامند ، انجام امور مهاجرتی ترکیه

محل برگزاری آزمون TOMER

آزمون Tomer در ترکیه و در بیشتر شهرها هر ساله برگزار می شود البته در این میان شرکت کنندگان آزمون Tomer در استانبول بیشتر هستند زیرا به طور متوسط هر هفته در استانبول در حال برگزاری می باشد تا متقاضیان کار در ترکیه ، اخذ شهروندی ترکیه، اقامت یکساله ترکیه به راحتی بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. البته ثبت نام آزمون TÖMER در ایران نیز انجام می شود و متقاضیان در ایران ترجیح می دهند در آزمون TÖMER در تهران شرکت داشته باشند.

در نظر داشته باشید که برای ثبت نام در آزمون تومر شما نیازی به اخذ ویزای ترکیه نخواهید داشت بلکه به راحتی می توانید حتی با داشتن ویزای توریستی در این آزمون در ترکیه شرکت داشته باشید همچنین با داشتن مدارک می توانید در آزمون Tomer در ایران نیز ثبت نام خود را انجام دهید و مدرک تومر خود را دریافت کنید. این امر در مورد آزمون SAT هم صادق است زیرا که بسیاری از متقاضیان ترجیح می دهند در آزمون اس ای تی در ترکیه شرکت کنند. برای شرکت در این آزمون هم شما نیازی به اخذ ویزای جدا نخواهید داشت ولی دقت کنید که این آزمون در ترکیه در سال پنج بار برگزار می شود.

آزمون آزمایشی

بر اساس تمهیدات دانشگاه آنکارا، هر شخصی در هر جای دنیا باشد به راحتی به این آزمون دسترسی خواهد داشت. همچنین آزمون آزمایشی تومر در فاصله یک تا دو روز قبل از آزمون اصلی به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

بعد از ثبت نام و پرداخت هزینه شرکت در آزمون TOMER به شما رمزی داده می شود که با استفاده از آن شما می توانید به پروفایل خود در UTS وارد شوید و در این آزمون آزمایشی شرکت کنید. نتایج آزمون تومر بین 3 الی 10 روز کاری اعلام می شود.

مدارک لازم جهت ثبت نام در این آزمون

چگونه در آزمون TOMER شرکت کنیم؟  برای شرکت در این آزمون چه مدارکی را لازم داریم؟ برای شرکت در این آزمون شما باید مدارک زیر را آماده کنید:

دو  قطعه عکس رنگی

پاسپورت

در صورت نداشتن پاسپورت، ترجمه ترکی شناسنامه

پرداخت هزینه آزمون تومر

زمان برگزاری آزمون TOMER

اولین آزمون تومر دانشگاه آنکارا در سال 2020 در تهران در تاریخ 2 اسفند سال 1398 در تهران برگزار گردید. هنوز از سمت دانشگاه آنکارا تاریخ های بعدی برگزاری این آزمون مشخص نشده است ولیکن در ترکیه و به خصوص در استانبول این آزمون هر هفته برگزار می شود.

چه کسانی نیازمند گذراندن آزمون تومر هستند؟

بنابر صلاحدید دپارتمان پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های دولتی ترکیه، سطح مورد درخواست مدرک تومر ممکن است متغیر باشد. برای مثال در اغلب موارد سطح C1 آزمون تومر برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی مورد نیاز است و در برخی موارد ممکن است سطوح B1 و B2 تومر برای تحصیل در رشته‌های مهندسی دانشگاه‌های ترکیه کفایت کند.

اما بنابر تجربه کارشناسان اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه، برای ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا حداقل سطح B2 آزمون تومر مورد نیاز است.

البته علاوه بر متقاضیان خارجی ادامه تحصیل در ترکیه، سایر متقاضیان بین‌المللی جویای کار پاره وقت دانشجویی و یا تمام وقت نیز نیازمند ارائه مدرک آزمون تومر در کنار رزومه خود به کارفرما هستند.

آن دسته از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی و انگلیسی زبان ترکیه را دارند، با توجه به قوانین پذیرش تحصیلی دانشگاه مربوطه و همچنین در مقاطع تکمیلی ارشد و دکترا، دیگر نیازی به گذراندن آزمون تومر نداشته و تنها در برخی موارد نیازمند ارائه مدرک زبان معتبر انگلیسی تافل و یا آیلتس هستند.

مزایای اقامت در ترکیه

ارسال دیدگاه